آموزشگاه آشپزی در تهران
تور آنتالیا
ویزای تایوان
قیمت تور کانادا
تشک
خرید زودپز تفال
اتو بخار تفال
توتون پیپ
قیمت پیپ
خرید بک لینک
ساخت وبلاگ
سطح مالي خواستگار عشق و ازدواج
درباره من
من يك مشاوره با زمينه تخصصي ازدواج هستم. سعي دارم شما را در اين راه همراهي كنم. چند دقيقه وقت براي آينده خودتون بذاريد. و ازدواج موفقي تجربه كنيد
نويسندگان
برچسب ها
عضويت در خبرنامه
  عضويت لغو عضويت

ورود اعضا
  نام کاربري :
  پسورد :

عضويت در سايت
  نام کاربري :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ايميل :
  نام اصلي :

نويسنده :Dr. Maryam
تاريخ: ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت: ۰۲:۵۴:۲۰

شرايط سخت و بحراني زندگي از جمله موقعيت هايي است كه بسياري از افراد را از پا در مي آورد.
بالاي طبيعي، مرگ عزيزان، مهاجرت، از دست دادن كار، جابجايي منزل، تصادف و.. از جمله بحران هايي هستند كه مي توانند منجر به خستگي، به بن بست رسيدن، آسيب هاي روحي و رواني و از دست رفتن بهداشت رواني افراد شوند.


اما آيا تمامي افراد در برابر فشارهاي زندگي واكنشي مشابه دارند؟
به عنوان مثال چه چيز مردم ژاپن را پس از تجربه ي دردناك سونامي سرپا نگه داشت؟
آن ها نه تنها متوقف نشدند و روحيه ي شان را نباختند بلكه با سرعتي بيش از پيش رشد كردند.
روانشناسان نام اين مولفه ي متمايز كننده را “تاب آوري” يا “سخت رويي” قرار داده اند.
تاب آوري چيست؟اصطلاح روانشناختي تاب آوري به معناي ظرفيت رواني مقابله موثر با مشكلات زندگي بدون از دست دادن سلامت روان است كه با رشد و پيشرفت نيز همراه است.
خوشبختانه بايد گفت اين ويژگي از جمله مولفه هاي قابل يادگيري است.
بنابراين در صورتي كه تاكنون در مواجهه با مشكلات زندگي به راحتي متوقف شده ايد مي توانيد با يادگيري مهارت تاب آوري، از مشكلات در جهت رشد استفاده كنيد و با تغييرات غير قابل اجتناب زندگي به راحتي سازگار شويد.
برخي از روانشناسان به منظور شفاف سازي بيشتر معناي تاب آوري آن را به درختي تشبيه مي كنند كه علي رغم فشار برف در فصل زمستان، از طريق حفظ انعطاف پذيري اش، استوار باقي مي ماند و نمي شكند.
در ادامه ي مطلب مي آموزيد كه چگونه مي توان علي رغم مشكلات، خم به ابرو نياورد و به حركت  و پيشرفت ادامه داد.
تكنيكهاي پيشرفت در سختي ها از طريق تاب آوري مشاور كوتكنيكهاي پيشرفت در سختي ها از طريق تاب آوري مشاور كوتاب آورها چگونه مي انديشند؟تاب آور بودن مستلزم فكر كردن به شيوه اي خاص است.
افراد تاب آور در مواجهه با بحران هاي زندگي به شيوه ي خاصي مي انديشند كه با تفكر غير تاب آور ها تفاوت هاي زيادي دارد:
زندگي عرصه ي تغيير و تحول است.اين تفكر، هسته ي اصلي تاب آوري است.
از خودتان سوال كنيد كه بنظر شما ” آيا تغيير، جزء جدا نشدني زندگي است و يا اينكه انتظار شما از زندگي ان است كه همواره پيش بيني پذير و قابل كنترل باشد؟”
تاب آورها در پاسخ به اين سوال، زندگي را عرصه ي تغيير و تحول مي دانند و اين ويژگي را پذيرفته اند.
از نظر آن ها ممكن است معادلات انسان براي مسايل زندگي همواره به نتيجه نرسد و بهتر است خودشان را براي استفاده ي مثبت از تغييرات زندگي به اندازه ي كافي انعطاف پذير كنند.
زندگي توأم با رنج و سختي است.واقعيت آن است كه زندگي همواره با سختي ها و مشقات فراواني عجين شده است. بنابراين در صورتي كه به دنبال مسيري مستقيم و سهل العبور براي رسيدن به خواسته هاي تان باشيد، به رسيدن به اولين چاله و يا بحران، ناكام، نااميد و افسرده خواهيد شد.
بر اساس روانشناسي معناگرا، اگر زندگي مساوي با رنج است، بهتر است براي رنج هاي مان معنايي بيابيم.
مك ريون فرمانده ي نيروي دريايي ارتش آمريكا در كتاب تختخوابت را مرتب كن توام بودن رنج و زندگي را به تصوير كشيده و مي گويد:
“همگي ما روزي خودمان را تا خرخره در گل فرورفته مي بينيم.
 اين همان روزي است كه بايد با صداي بلند آواز بخوانيم، لبخند برنيم، اطرافيان مان را بلند كنيم و به آن ها اميد دهيم كه فردايي بهتر وجود دارد.
قانون زندگي بدون باخت مي گويد كه در سخت ترين لحظه ها، بهترين خودت باش”.
تاب آوري در سختي و مشكلات - مشاور كو تاب آوري در سختي و مشكلات – مشاور كومن قرباني نيستم.قرار گرفتن در موقعيت هاي سخت مي تواند انسان را وسوسه كند تا با نشستن بر روي صندلي قرباني، از مسئوليت هاي اساسي اش فرار كند.
خانواده ي خوبي ندارم، اوضاع كار بد است، من از اول هم بد بخت و بي پول بودم، ديگران همكاري نمي كنند و.. از قبيل جملاتي هستند كه شخصيت هاي قرباني و فاقد تاب آوري به كار مي برند.
اما افراد تاب آور، با پذيرفتن مسئوليت دشواري هاي زندگي، تلاش مي كنند تا آن ها را حل كنند و اين نحوه ي تفكر آن ها را به پيش مي راند.
به جاي دم زدن از بدبختي، راه حلي بياب!اين جمله ي ساده و عاميانه به بهترين وجه ويژگي تفكر افراد تاب آور را توضيح مي دهد.
به عناون مثال در موقعيتي مانند جابجايي منزل، فرد با تاب اوري ضعيف:
فشار رواني زيادي را تجربه مي كندممكن است از مسئوليت هاي روزمره اش شانه خالي كند.دايما به نشخوار فكري ترس هايش در مورد پيدا كردن خانه مشغول است.ممكن است تپش قلب بگيرد و يا بخش هايي از بدنش دچار انقباض شود.بدخلقي با ديگران و مشكلات خواب و خوراك و.. نشان مي دهد.همانطور كه  خوانديد، سبك مقابله اي اين فرد در برابر مشكلات به شيوه ي “هيجان مدار” است.
به عبارت ساده تر او به جاي حل مشكلات بر هيجانات مربوط به مشكل متمركز است و كاسه ي چه كنم به دست گرفته است.
در نقطه ي مقابل، تاب آورها، تلاش مي كنند تا براي حل مساله برنامه ريزي كنند و يكي پس از ديگري به بررسي راهكارهاي موجود مي پردازند.
روشي كه از آن به عنوان سبك مقابله اي “مساله مدار” ياد مي شود.
به همين دليل است كه بر اساس آمارها، افراد تاب آور از سلامت جسمي و طول عمر بيشتري نيز برخوردارند در حاليكه ساير افراد مشكلات متعدد سلامت جسمي و رواني را تجربه كرده و كمتر عمر مي كنند.
تاب آورها چگونه رفتار مي كند؟اگر تصميم داريد به فردي با تاب آوري بالا تبديل شويد، لازم است تا مانند افراد تاب آور نيز رفتار كنيد:
نسبت به وضعيت پر تنش و بحراني آگاه باشيد.به عنوان مثال در صورتي كه به تازگي طلاق گرفته ايد، نسبت به اين تجربه و دشواري هاي پيش رو آگاه باشيد و با توجه به آن ها، نقشه ي راه تان براي عبور از اين بحران را ترسيم كنيد.
شبكه ي حمايت اجتماعي تشكيل دهيد.از طريق برقراري ارتباط با دوستان، فاميل و خانواده، شبكه اي تشكيل دهيد كه در شرايط سخت در كنارتان باشند و شما را ياري كنند.
گفت و گو با اين افراد مي تواند تاثيرات زيادي در كاهش استرس و خلق راه حل هاي جديد داشته باشد.
معنويت، برقراري رابطه با خدا و دعا كردن نيز مي تواند بخش مهمي از شبكه ي حمايتي تان براي عبور از بحران ها و كسب آرامش باشد كه مي گويد شما تنها نيستيد و تحت حمايت يك نيروي برتر قرار داريد.
از سلامتي و تغذيه تان مراقبت كنيد.
شبكه ي حمايت اجتماعي تشكيل دهيد.شبكه ي حمايت اجتماعي تشكيل دهيد.براي زندگي تان معنا و هدف خاصي تعريف كنيد.داشتن معنا در زندگي مي تواند مقابله با سختي ها و غلبه بر آن ها را ساده تر كند.
براي كسب اطلاعات بيشتر در زمينه ي يافتن معناي زندگي مي توانيد به مطالعه ي كتاب فرانكل با نام ” انسان در جست و جوي معنا” بپردازيد.
از منابع حمايتي مانند كتاب، مشاور و افراد متخصص در زمينه ي مشكلات استفاده كنيد.ابزارهاي اورژانسي مقابله با بحران هاي رواني كه شامل “تنفس عميق شكمي” و “رهاسازي عضلاني” هستند را به عادت تان تبديل كنيد تا در برابر آسيب هاي جسمي و رواني متعدد استرس از شما محافظت كنند.مشاوركو : مركز مشاوره روانشناسي و مشاوره آنلاينتكنيك هاي سبك زندگي و موفقيت در زندگي فردي و اجتماعي، بهبود وضعيت تحصيلي و شغليآموزش مهارت ارتباطي به منظور دستيابي و توان ارتباط با جنس مخالف به منظور ازدواج و ارتباط كاري و درسي در دانشگاهكسب موفقيت و انگيزه در كار و تحصيل و دستيابي به زندگي موفق با درآمد بالا كه زير مجموعه مشاوره شغلي است.رشد فرد و خودشناسي به منظور بهره برداري حداكثري از توان و استعداد فردي و شناسايي توانمندي ها و مهارت هاي لازممشاوره تحصيلي و درسي به منظور موفق در مدرسه ، دبيرستان و دانشگاه ، روش هاي مطالعه و برنامه ريزي به منظور دستيابي به رتبه عالي و برنامه ريزي و مديريت زمان موثر در شغل و تحصيلنويسنده: مشاور كو تمامي حقوق براي مشاور كو : مركز مشاوره روانشناسي و مشاوره آنلاين محفوظ بوده و هرگونه كپي برداري از محتواي انجمن پيگرد قانوني دارد و استفاده با ذكر نام منبع و لينك سايت بلامانع است.

منبع: مشاور كو : مركز مشاوره روانشناسي و مشاوره آنلاين-تكنيك هاي پيشرفت در سختي ها از طريق تاب آوري


برچسب‌ها: سختي-تاب آوري،

نويسنده :Dr. Maryam
تاريخ: ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت: ۰۱:۲۲:۵۸

محققاني به اسم هاي رونالد ملزك و پتريك وال[۱] به منظور توضيح اينكه چرا وضعيت هاي مغز بر روي درك درد ما تاثير مي گذارند، يك نظريه اي را در اوايل دهه ۱۹۶۰ بيان كردند كه به عنوان نظريه كنترل گيت شناخته مي شود.


اين نظريه بيان مي دارد كه نخاع شوكي شامل گيت هاي عصبي مي باشد كه هم سيگنال هاي درد را متوقف مي كند و هم به آنها اجازه مي دهد كه به سمت مغز بروند.
محققان از مدت ها پيش مشاهده كرده اند كه عواملي از قبيل تفكرات، عواطف و انتظارات مي توانند بر روي ادراكات ما از درد تاثيرگذار باشند.
در صورتي كه انتظار داشته باشيد كه يك چيزي به شما آسيب بزند، احتمالا آسيب آن وخيم تر خواهد شد. در صورتي كه ناراحت يا ترسيده باشيد، شدت آن بيشتر از حالتي خواهد بود كه وضعيت آرامي داريد.
برخلاف يك گيت واقعي، كه باز و بسته مي شود تا اجازه عبور مواردي را بدهد، گيت موجود در نخاع شوكي از  طريق تفاوت گذاشتن ما بين انواع فيبرهايي عمل مي كند كه سيگنالهاي درد را حمل مي كنند.
حركت سيگنال هاي درد همراه با فيبرهاي عصبي كوچك مجاز است تا عبور كند، در حاليكه سيگنال هاي فرستاده شده از طريق فيبرهاي عصبي بزرگ متوقف مي شوند.
نظريه كنترل گيت در اغلب مواقع براي توضيح مدار فانتوم يا درد مزمن به كار گرفته مي شود.
نظريه كنترل گيت و مغزنظريه كنترل گيت و مغز – مشاوركو – اعصاب موشكنترل گيت به چه نحوي كار مي كندسيگنال هاي درد بعد از صورت گرفتن يك آسيب به سمت نخاع شوكي حركت مي كنند و بعد از آن به سمت مغز مي روند.
قبل از اينكه اطلاعات به سمت مغز انتقال يابند، پيام هاي درد با گيت هاي عصبي مواجه مي شوند كه مجاز بودن يا نبودن اين سيگنال ها براي رفتن به سمت مغز را كنترل مي كنند.
ملزك و والدر برخي از موارد، اين سيگنالها به راحتي عبور مي كنند و درد به صورت شديدتري تجربه مي شود. در ساير موارد، پيام هاي درد به حداقل رسانده مي شوند يا حتي از رسيدن هر يك از آنها به مغز پيشگيري مي شود.
يك بررسي دقيق تر از فرآيند كنترل گيتاين مكانيسم گيت يا قطع متناوب در قسمت نوك پشتي نخاع شوكي بدن صورت مي گيرد.
هر دو مورد فيبرهاي عصبي كوچك (فيبرهاي درد) و فيبرهاي عصبي بزرگ (فيبرهاي نرمال براي لمس، فشار و ساير احساس هاي پوستي)، اطلاعات را به هر دو بخش نوك پشتي انتقال مي دهند.
يك بررسي دقيق تر از فرآيند كنترل گيتيك بررسي دقيق تر از فرآيند كنترل گيت – مشاور كواين دو منطقه هم سلول هاي انتقالي هستند كه اطلاعات را به سمت نخاع شوكي مغز انتقال مي دهند و هم نورون هاي رابط بازدار كننده هستند كه منجر به متوقف شدن يا ممانعت از انتقال اطلاعات حسي مي شوند.
نكاتبا اين وجود، فعاليت فيبر بزرگ منجر به تحريك نورون هاي بازدار كننده اي مي شود كه انتقال اطلاعات درد را كاهش مي دهند.زماني كه فعاليت فيبر بزرگ بيشتري در مقايسه با فعاليت فيبر درد وجود داشته باشد، افراد درد كمتري را تجربه مي كنند. اين بدا معنا است كه گيت هاي درد بسته شده اند.فيبرهاي درد براي نورون هاي رابط بازدار كننده يك سري موانعي را ايجاد مي كنند و اجازه مي دهند كه اطلاعات درد به سمت مغز حركت كند.زماني كه فعاليت فيبر كوچك بيشتري وجود داشته باشد، منجر به غيرفعال شدن نورون هاي بازدار كننده مي شود، در نتيجه سيگنال هاي درد مي تواند به سمت مغز فرستاده شود تا دريافت درد (كه همچنين به عنوان واكنش دهنده به درد شناخته مي شود) صورت بگيرد. به بيان ديگر، گيت هاي درد باز هستند.هر چند كه كنترل گيت احتمالا موثرترين نظريه موجود در درك درد مي باشد، ولي اين نظريه هم بدون مشكل نمي باشد.
تحقيقات بعدي صورت گرفته كه شامل وجود داشتن زياد يك سيستم گيتينگ واقعي در نخاع شوكي بوده اند، نتوانستند جايگزيني را براي اكثر ايده هاي بيان شده توسط ملزك و وال پيدا كنند.
كنترل گيت توضيح مي دهد كه چرا لمس مي تواند منجر به تعديل درك درد شودملزك و وال بيان كردند:
اين فرآيند توضيح مي دهد چرا ما تمايل داريم تا بعد از صورت گرفتن صدمات، آنها را مالش مي دهيم.
براي مثال، زماني كه شما ساق پاي خودتان را به صورت محكم به ميز يا صندلي مي زنيد، ممكن است كه براي چند لحظه مالش دادن نقاط آسيب ديده را متوقف كنيم.
افزايش اطلاعات حسي – لمسي نرمال كمك مي كند تا از فعاليت فيبر درد پيشگيري شود، كه در نتيجه منجر به كاهش درد درك شده مي شود.
همچنين نظريه كنترل گيت در اغلب مواقع براي توضيح اينكه چرا ماساژ و لمس مي تواند براي استراتژي هاي مديريت درد در طول زايمان مناسب باشد، به كار گرفته مي شود.
به دليل اينكه لمس منجر به افزايش فعاليت فيبر بزرگ مي شود، يك نوع تاثير بازدار كننده بر روي سيگنال هاي درد دارد.
خود ملزك و وال بيان كردند كه “گيت” استعاره از درك درد مي باشد، چرا كه صرف نظر از درك شدن يا نشدن فرآيند هاي روان شناسي پيچيده مربوط به اين نظريه توسط افراد، يك روش مفيدي براي كمك به اين افراد مي باشتد تا درك مناسبي را از مفهوم مبنايي داشته باشند.
كندرا چريپزشكان در اغلب مواقع از استعاره گيت به منظور كمك به بيماران استفاده مي كنند تا آنها شناخت مناسبي را در مورد نحوه و دليل نوسان داشتن درد به دست بياورند.
كنترل گيت توضيح مي دهد كه چرا لمس مي تواند منجر به تعديل درك درد شوديك توصيه اي براي داشتن زندگي بهتردر حاليكه نظريه كنترل تمامي جوانب مربوط به نحوه تجربه درد توسط افراد را نشان نمي دهد، ولي نكات مهمي را به ما بيان مي كند.
نظريه ملزك و وال اولين موردي بود كه عوامل روان شناختي را در نظر گرفت كه بر روي درك و تجربه درد تاثيرگذار بودد.
بعد از ارائه مقاله اصلي، يك سري مقاومت ها و مخالفت هايي در برابر اين نظريه صورت گرفت، ولي به زودي به عنوان يك دليل و گواهي در حال رشدي مورد پذيرش قرار گرفت كه به وجود داشتن مكانيسم گيتينگ نخاعي اشاره مي كرد.
اين نظريه كمك كرد تا رهيافت هاي موجود به روش هاي درمان مربوط به مديريت درد تبديل شوند.
مشاوركو : مركز مشاوره روانشناسي و مشاوره آنلاين
جديدترين روش ها و تكنيك هاي روانشناسي و روان درماني با رويكرد آموزشي ، پژوهشي و درمانيبررسي و ارائه جديدترين نظريه روان شناسي از ديدگاه روان شناسان ، روان پزشكان و متخصصين اعصاب و روانرويكرد روان درماني با رويكرد خانواده درماني ، زوج درماني ، درمان اختلالات روان و اختلالات دوران كودكي و نوجواني[۱] Ronald Melzack and PatrickWall
[۲] Kendra Cherry
تمامي حقوق براي مشاور كو : مركز مشاوره روانشناسي و مشاوره آنلاين محفوظ بوده و هرگونه كپي برداري از محتواي انجمن پيگرد قانوني دارد و استفاده با ذكر نام منبع و لينك سايت بلامانع است.
منبع: مشاور كو : مركز مشاوره روانشناسي و مشاوره آنلاين-نظريه كنترل گيت و مغز


برچسب‌ها: گيت، مغز،

نويسنده :Dr. Maryam
تاريخ: ۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت: ۰۶:۱۷:۵۹

يكي از مشكلات شايع در طي مراحل مختلف آموزش توالت رفتن به كودكان، مقاومت آن ها در برابر دفع است.
اين حالت كه جزء اختلالات دفعي دوران كودكي محسوب مي شود، ممكن است از حدود 2 سالگي آغاز شود و حتي تا سنين دبستان نيز ادامه يابد.
لازم است بدانيد هرچه مشكل در سنين پايين تري رخ دهد، درمان آن راحت تر است درحاليكه مشكلات دفعي در كودكان دوران دبستان نياز به ريشه يابي مسايل رواني بيشتري از جمله اضطراب، خشم و مشكلات خانوداگي خواهند داشت.


دليل مقاومت كودك چيست؟داشتن كودكي كه به صورت مداوم مدفوع خود را نگه مي دارد، مي تواند براي شما به عنوان والد بسيار نگران كننده باشد و حتي شما را سردرگم گند.
كودكان به دلايل مختلفي تصميم مي گيرند مدفوع خود را نگه دارند.
بر اساس رويكرد روانكاوي فرويد، نگه داشتن مدفوع به دليل داشتن حس مالكيت كودك نسبت به آن است و كودكان داراي اين رفتار، در بزرگسالي نيز شخصيتي محتكر، نگه دارنده، صرفه جو و گاها خسيس خواهند داشت.
اما در رويكرد رفتاري اعتقاد بر اين است كه كودك مدفوعش را نگه مي دارد، چون براي تخليه ي آن آموزش صحيحي نديده است.
بر اساس اين ديدگاه ممكن است كودك از رفتن به دستشويي ترسيده باشد، ممكن است محيط دستشويي برايش ناخوشايند باشد.
يا از اين طريق موفق به جلب توجه والدين حتي به صورت منفي (تهديد و عصبانيت و…) شده باشد.
در رويكرد سيستمي خانواده اعتقاد بر اين است كه احتمالا در خانواده ي كودك نگه دارنده ي مدفوع، ارتباطات به گونه اي پيش مي رود كه كودك دچار اضطراب، خشم و كمبود توجه است.
او از اين طريق سعي مي كند خشم خود را تخليه كند، نظر ديگران را به خود جلب كند و به والدين نشان دهد كه علي رغم كوچكي اش، مي تواند در جنگ قدرت مخفيانه برنده باشد

بهترين راهكار حل مشكل چيست؟تا به اينجا با مهم ترن ديدگاه هاي روانشناسانه ي مربوط به اختلالات دفعي كودك آشنا شديد.
اما از اين نكته نيز غافل نشويد كه ممكن است مشكلات كودك تان منشا عضوي يا بدني نيز داشته باشند.
به عنوان مثال ممكن است استفاده از رژيم غذايي نامناسب و فاقد فيبر، منجر به ايجاد يبوست مزمن در او شده باشد.
در اين حالت ديواره ي روده دچار اتساع شده و عصب هاي روده اي، حساسيت خود را در برابر احساس دفع از دست مي دهند.
در ادامه ي اين وضعيت، كودك با تاخير بيشتري نياز به دفع را احساس مي كند و مشكل در چرخه اي بي پايان ادامه مي يابد.
بنابراين در گام اول لازم است مشخص كنيد كه مشكلات فرزندتان ناشي از مساله اي عضوي، بدني، تغذيه اي است يا منشا رواني دارد؟
در صورتي كه منشا مساله، غير رواني باشد، مي توانيد از طريق تغيير در عادات غذايي، اضافه كردن مواد حاوي فيبر و سوپ هاي ملين مشكل را رفع كنيد. اما در صورتي كه مشكل داراي منشا رواني است چه بايد كرد؟
جديدترين روش هاي روانشناسي كودكساده ترين تكنيك هاي درماني براي اختلالات دفعي با منشا روانيدر اينجا ساده ترين و كاربردي ترين روش هاي درمان بر اساس رويكرد رفتاري معرفي خواهند شد.
در آموزش هاي مربوط به توالت رفتن تجديد نظر كنيد.در صورتي كه آموزش هاي شما توام با خشونت، ايجاد ترس، تنبيه و يا وسواس نسبت به پاگيزگي باشد، كودك مي تواند در برابر رفتن به دستشويي مقاومت كند.
در اولين گام آموزش ها را مورد بازبيني قرار دهيد.
علاوه بر رفتار خود، بررسي كنيد كه آيا كودك نحوه ي صحيح دفع را آموخته، محل قرار گرفتن ادرار و مدفوع را مي داند؟ و از نحوه ي استفاده از سيفون آگاه است؟
سيستم بدن را به زبان ساده تشريح كنيد.ممكن است دليل مقاومت فرزندتان، احساس مالكيت نسبت به مدفوع باشد.
براي اصلاح  اين باور، بدن و كاركد آن را به زبان ساده و داستان گونه براي كودك توضيح دهيد.
مي توانيد از انواع فيلم ها مانند فيلم كاربردي ” بدن من چگونه كار مي كند؟ ” و يا پارك هايي كه به تشريح كاركرد بدن مي پردازند نيز استفاده كنيد.
محيط دستشويي را به جايي مطلوب تبديل كنيد.براي اين كار مي توانيد در دستشويي، عروسك يا وسيله اي جالب قرار دهيد تا كودك براي رفتن به دستشويي ترغيب شود.
در صورت مقاومت كودك، بي توجهي كنيد.ممكن است كودك قصد داشته باشد از طريق اين رفتار شما را كنترل كند.
واكنش هايي مانند تنبيه، دعوا، نگراني و اصرار بيش از حد از جانب شما مي توانيد براي كودك جالب و تقويت كننده باشد و منجر به ادامه ي رفتار شود.
بنابراين بهتر است رفتار دستشويي نرفتن كودك را ناديده بگيريد و در صورتي كه خودبه خود به دستشويي رفت او را تشويق كنيد.
مشكلات ارتباطي خانواده را شناسايي و رفع كنيد.در بسياري از موارد، اختلالات دفعي كودكان ريشه در وجود يك مشكل خانوادگي دارد.
در صورتي كه مسايلي از قبيل مقايسه فرزندان با هم، بي توجهي به كودك، تنبيه، سرزنش، بدرفتاري والدين با يكديگر و مسايلي از اين قبيل وجود داشته باشد، كودك سطح زيادي از اضطراب و خشم را تجربه خواهد كرد.
اين حالت خود را به شكل اختلالات دفعي نشان مي دهد.
براي رفع مشكل لازم است سيستم ارتباطي حاكم بر خانواده را تغيير دهيد. در برخي موارد نيز لازم است به روانشناس يا مشاور مراجعه كنيد تا در تغيير اين سيستم به شما كمك كند.
ارتباط خود با كودك را بهبود دهيد.در پس رفتار لجبازانه ي كودك شما، نياز زيادي به توجه و نوازش نهفته  است.
بهتر است براي رفع مشكل در ارتباط تان تجديد نظر كنيد. به فرزندتان توجه كنيد، او را تشويق كنيد، ويژگي هاي مثبتش را بازخورد دهيد و از تغييرات رفتاري او شگفت زده شويد.
كودك تان براي دريافت نوازش و پذيرش بي قيد و شرط از جانب شما، در حال بروز رفتار نشانه دار (مشكلات دفعي) است.
در صورتي كه نياز او به نوازش و تاييد را برطرف كنيد، نشانه ي بيماري (مقاومت در برابر دست شويي رفتن) نيز خود به خود حذف خواهد شد.
در كودكان پيش دبستان و دبستان، محيط مدرسه را بررسي كنيد.در صورتي كه تمامي موارد گفته شده را بررسي كرديد و در كودكان سنين دبستان، مشكل همچنان ادامه داشت، محيط مدرسه را بررسي كنيد.
تجربه ي شرايط تنش زا در محيط مدرسه به ويژه در سال هاي اوليه ي دبستان مي تواند منجر به اختلالات دفعي شود.
در اين زمينه لازم است با مشاور مدرسه نيز مشورت كنيد.
داستان جوجه كوچولوي خجالتيچرا تغذيه يك عامل مهمي براي بهبود يافتن مي باشدتكنيك هاي افزايش اعتماد به نفس كودكانپسرم براي رفتن به دستشويي مقاومت مي كندكودك دو ساله ي پرخاشگر را بيشتر بشناسيد.آيا كودك لجباز مستحق سرزنش است؟بر اساس آنچه در اين مطلب مطالعه كرديد، رفتاري مانند مقاومت در برابر دفع، مي تواند علل متعدد و پيچيده اي از دلايل جسمي تا رواني داشته باشد.
در هيچ يك از اين موارد كودك، مقصر نخواهد بود.
در حقيقت فرزند شما در حال نشان دادن واكنشي است كه برآمده از سيستم خانواده است.
بنابراين تحت هيچ شرايطي، فرزندتان را به خاطر اين رفتار، سرزنش، تنبيه كلامي و يا بدني نكنيد.
لازم است بدانيد، رفتارهاي از اين قبيل مي تواند مشكل را بسيار وخيم تر كند و درمان را سخت تر و طولاني تر نمايد.
بهترين راهكار آن است كه عوامل ايجاد كننده ي مشكل را بررسي كنيد و در جهت رفع آن ها اقدام كنيد تا مشكل در كوتاه ترين زمان ممكن برطرف شود.

منبع: روانشناسي كودك و نوجوان - پسرم براي رفتن به دستشويي مقاومت مي كند

نويسنده :Dr. Maryam
تاريخ: ۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت: ۰۶:۱۶:۱۴

زماني كه شما در آستانه ي يك ارتباط عاطفي جديد و جدي قرار مگيريد، مشخص كردن مشكلات ارتباط كه به طور بالقوه ممكن است رخ دهند قدري سخت است.
با اين حال، گاهي با ديدن يك يا دو مشكل و نشانه معمولا ما آن را ناديده مي گيريم اما هنوز اين به اين معني نيست كه شما مي بايست تمام مشكلات اوايل ارتباط را ناديده بگيريد چرا كه بسياري از از اين مشكلات با گذر زمان بدتر مي شوند.
بنابراين، اگر شما چيزي را ميبينيد كه تقريبا يك مشكل به حساب مي آيد- ممكن است فرد مقابل شما كنترل گر باشد، يا هر دوي شما بر سر مسائل مالي بحث مي كنيد- نبايد اين مساله را براي هميشه ناديده بگيريد.
هر چه اين مشكلات يا تفاوت ها زودتر نمود پيدا كنند به همان ميزان در طول زمان بدتر خواهند شد.
شما مي تواند به فرد مقابلتان اين شك و ترديدتان در مورد رابطه را منتقل كنيد و ببينيد كه آيا در مورد اينها كاري مي كند يا نه.


ممكن است آنها بتوانند رفتارهاي منفي را كنترل كنند. اما اگر جايي اين ناهمخواني ها از همان ابتدا وجود داشته باشند، احتمالا بهتر اين است كه اين ارتباط را ترك كنيد چرا كه قرار نيست اين موارد حل شوند يا بهتر شوند.
در اينجا مواردي از اين مسائل هستند كه در طول زمان بدتر مي شوند:
۱٫ نبود كشش جنسياگر هر دوي شما به لحاظ جنسي همخواني نداريد، مي توانيد كاملا بر روي اين مساله با ارتباط برقرار كردن و آزمودن كار كنيد.
اما اين مساله وجود دارد كه گاهي حتي تمرين و تلاش هم جوابگو نخواهد شد.
شروع هر ارتباطي، زماني كه يك زوج در مرحله ي ماه عسل قرار دارند، بايد اين موارد آزمون شوند و روي آ« كار شود. اگر اين جذابيت و كشش جنسي از همان ابتدا وجود ندارد، با گذر زمان معمولا بدتر مي شود.
۲٫ نداشتن هيچ نقطه اشتراكيهرچند نياز هم نيست كه با فرد مقابلتان مانند دوقلوهاي افسانه اي باشيد، با اين حال ايده ي خوبي نيست كه خود را مجبور به ارتباط داشتن با كسي كنيد كه كاملا در تضاد با شماست.
اگر هيچ زمينه ي مشتركي نداريد، نهايتا به زندگي خواهيد رسيد كه هر يك از زوجين زندگي جداگانه اي خواهند داشت هرچند كه در يك خانه زندگي كنند.
اگر شما فردي برون گرا هستيد و فرد مقابلتان يك درونگراست، يا مثلا اگر شما كوه نوردي دوست داريد و فرد مقابلتان اصلا از بيرون رفتن از خانه خوشش نمي آيد، چنين تفاوت هايي مي تواند رفته رفته شما دو نفر را از هم دلزده و خسته كند.
۳٫ يك شخصيت كنترل كننده و طلب كنندهبه علت اينكه افراد معمولا در روزهاي اول ارتباط بهترين رفتارهاي خود را بروز مي دهند، هر گونه نشانه اي از اينكه فرد مقابلتان ممكن است كنترل گر و يا طلب كننده باشد را مد نظر قرار دهيد.
اين رفتارها نه تنها به مرور زمان ممكن است بدتر شوند بلكه همچنين ممكن است نشانه اي از يك شريك سوء استفاده گر و آزارگر باشد. و قاعدتا اينها نشانه هاي فردي است كه شما مي خواهيد از او فرار كنيد.
۴٫ عادات متفاوت از مسائل ماليپول هميشه و غالبا يكي از مسائلي است كه زوجين بر سر آن بحث و دعوا مي كنند بنابراين، شگفت زده نشويد اگر همين مساله باعث دعواي شما دو نفر نيز شود.
اين مساله نيز به مرور ممكن است بدتر شود چرا كه يك جنبه ي مهم در زندگي روزمره است.
يك رابطه را تنها به خاطر اينكه در مورد مسائل پولي استرس داريد به هم نزنيد.
همچنين صرفا به خاطر مديريت مالي فرد مقابلتان به او احترام نگذاريد يا دوسش نداشته باشيد بلكه به جاي اين كارها قبل از اينكه موضوع از كنترلتان خارج شود، راجع به آن صحبت كنبد و تعامل داشته باشيد تا ديدگاههاي همديگر را بر سر اين مساله بدانيد.
اقدامات باليني در سلامت رواندرمان به وسيله مدل سيستم درون خانوادگي IFS۸ عامل جلوگيري از خواب نامناسب و كابوسمشكلات اوايل ارتباط كه به مرور زمان بدتر خواهند شد۵ روش براي داشتن هوش عاطفي بيشتر در محيط كاري۵٫ مشكلاتي از گذشتههر دعوايي راجع به اعضاي خانواده يا افراد قبلي به مرور زمان بدتر خواهد شد بنابراين در صورت بروز اينگونه مسائل سعي كنيد اينها را در نطفه خفه كنيد.
زماني كه در برخورد با مسائل ناشي از گذشته فكر مي كنيد كه همان فرد سابق نيستيد و ديدتان عوض شده و يا موقعيت تغيير كرده است.
بهتر است در همان ابتدا با خودتان توافقي داشته باشيد راجع به اينكه صحبت راجع به چه مسائلي مشكلي ندارد و چه چيزهايي نبايد مورد صحبت قرار بگيرند؟
و اينكه دفعه ي بعد كه اين مساله رخ داد چگونه بايد با آن برخورد كنم و چه برنامه اي داشته باشم.
۶٫ مسائل مرتبط با حد و مرزهامرزهاي نامشخص در ارتباط هميشه منجر به انزجار مي شوند كه مي تواند واقعا در طول زمان بدتر شوند.
اين مرزها هم براي شما و هم براي فرد مقبالتان صدق مي كنند. هرچند همه ي ما مي خواهيم ديگري را عاشقانه دوست داشته باشيم .
مهم نيس چه پيش آيد، با اين حال لازم است كه ما اول خودمان را دوست داشته باشيم و مرزهاي سالم و استانداردهايي مشخصي را تعيين كنيم و بهترين كار اين است.
يكبار كه شما اين كار را انجام دهيد (و فرد مقابلتان همان كار را انجام دهد) يك ارتباط سالم تر و موفق تر خواهيد داشت. نداشتن حد و مرزهاي مشخص در طرفين به مرور زمان بدتر شده و باعث ايجاد خشم از همديگر خواهد شد.
۷٫ عدم توانايايي براي برقراري ارتباطيك ارتباط باز و صادقانه چيزي است كه شما بايد در تمام مدت ارتباط بر روي آن كار كنيد. عادات ارتباطي ضعيف نهايتا به ارتباط آسيب مي رسانند.
اگر هر دوي شما نمي توانيد به شيوه اي سالم دعوا كنيد يا در مورد مشكلات به توافق برسيد، به نظر مي رسد احتمال شكست اين رابطه زياد است.
۸٫ بي احترامي و روراست نبودناگر فردي از همان ابتدا نمي تواند رفتار محترمانه اي از خود نشان دهد، تصور كنيد بقيه ي عمرش چگونه رفتار احترام برانگيز خواهد داشت؟
اگر متوجه چشم چراني يا اعمال و كلماتي از او شديد كه زشت و زننده است و باعث مي شود كه شما با خود بگوييد اين درست نيست، دقت بيشتري به ارتباط و آينده ي خود به خرج دهيد.
به احتمال قوي اصلا اين فرد ارزش صداقت و روراستي را ندارد و اين مي تواند منجر به صدمات و ناراحتي هاي بسيار در طول زندگي شود.

۹٫ خيانتچشم چراني يك مشكل است. اما اگر فكر مي كنيد كه فرد مقابلتان ممكن است خيانت كند يا اگر نشانه هايي بروز مي دهد از اينكه قبلا به كسي خيانت كرده، از اين فرد فاصله بگيريد و خود را نجات دهيد.
عدم وفاداري معمولا عمده ترين عاملي است كه يك ارتباط را بهم مي زند و نشان دهنده ي مشكلات عديده اي است.
نه تنها خيانت به خودي خود مشكل بزرگي است بلكه همچنين ريشه در مسائل و مشكلات عميق تري مانند هر گونه عدم اعتماد و احترام دارد. و اين چيزي نيست كه شما بخواهيد با آن دست و پنجه نرم كنيد.
۱۰٫ راز و رمزهاي ماليبه نظر مي رسد ايده ي خوبي باشد كه اگر بخواهيد راز و رمزهاي مالي خود را در همان چند ماه اول رابطه با فرد مقابلتان در ميان بگذاريد.
و اين اطمينان را حاصل كنيد كه تمام اين اطلاعات را در قرار اول بروز نمي دهيد. اما اين به اين معني نيست كه شما براي هميشه رازهاي خود را پنهان كنيد به خصوص اينكه بهرحال اين رازها روزي مشخص خواهند شد.
اگر فرد مقابلتان حس كند كه شما در مسائل مالي به او اعتماد نميكنيد به احتمال زياد فكر خواهد كرد كه در همه جنبه هاي ديگر نيز شما چيزهايي را پنهان كرده ايد.
اين مساله براي فرد مقابل هم صدق مي كند اگر متوجه شديد كه او تمام مسائل مالي خود را از شما پنهان مي كند، بدانيد كه اين فرد تمايل چنداني به اشتراك گذاردن همه ابعاد زندگيش با شما نيست.
۱۱٫ مشكلاتي در اعتماد كردنزماني كه يكبار اعتماد از بين برود، واقعا برگرداندن اين اعتماد سخت است.
اعتماد بنيان تمام رابطه هاست پس يك بحث و جدل هرچند كوچك بر سر اعتماد بنيان اين رابطه را به هم مي ريزد. اين مشكل مي تواند در طول زمان رشد پيدا كرده و بدتر شود.
حتي ممكن است در جايي منجر به شكست ارتباط و بهم خوردن ازدواج شود.
۱۲٫ جدال هاي ناموثر و ناكارآمدهمانگونه كه قبلا هم گفته شد، مسائل مرتبط با ارتباط برقرار كردن و تعامل با گذر زمان آزار دهنده تر مي شوند.
زوجين نياز دارند تا تعامل خوب و مهارت هاي آن را بلد باشند و اين بخصوص در مدت كشمكش ها خود را نشان مي دهد.
اگر شما اين جدال ها را به خوبي در مراحل اوليه ارتباط جلو نبريد در ادامه ي ارتباط همچنان يك مشكل باقي خواهند ماند و در طول زندگي از آن آسيب خواهيد ديد.

منبع: پريسا نجفي ، مركز مشاوره و روانشناسي ايران - مشكلات اويل ارتباط كه به مرور زمان بدتر خواهند شد

نويسنده :Dr. Maryam
تاريخ: ۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت: ۰۹:۲۸:۱۷

فرآيند مشاوره پيش ازدواجمراجعه به مركز مشاوره ايران يا رزرو وقت به صورت تلفنيجلسه اول به شناسايي دو طرف پرداخته مي شود.انجام پكيج هاي تست ازدواج و تحليل توسط روانسنجتشخيص و درماني اختلالات فردي هر كدام از زوجينتشخيص موفقيت رابطه و تفاهم شخصيتي دو طرفارائه راهكارهايي جهت ايجاد تعادل در رابطه و روشهاي درست ميان زوجين در مواجهه با مشكلات و چالشهاچگونگي-مشاوره-پيش-از-ازدواج-براي-ازدواج-موفق-مشاور-كوچگونگي مشاوره پيش از ازدواج براي ازدواج موفق- مشاور كومشاوره قبل از ازدواج چيست؟مشاوره قبل از ازدواج اين امكان را براي افراد فراهم مي كند تا با تيپولوژي شخصيت هاي مختلف آشنا شوند.
علاوه بر آن شخصيت خود را دقيقت بشناسند.
اولين قدم كه هر فرد معمولا براي ازدواج بر ميدارد صحبت كردن و آشنا شدن با كسي است كه ايده آل هاي خود را در او ميبيند.


اما در اين صحبت هاي قبل از ازدواج و به اصطلاح دوران آشنايي بايد چه چيزهايي را مد نظر داشت؟
چه حرف هايي را بايد زد و چه حرف هايي را نبايد بر زبان آورد.
به طور مثال هستند برخي دختراني كه مسائل مادي برايشان مهم است اما از بيان آنها امتناع ميكنند و بعدها پشيمان ميشوند كه چرا در اين باره حرفي نزده اند و ميگويند كه اگر دقيق تر درباره شرايط اقتصادي همسرشان ميدانستند هرگز تن به اين ازدواج نميدادند.
به همين دلايل حتما قبل از اقدام به ازدواج با يك مشاور ازدواج در خصوص مشاوره قبل  ازدواج صحبت و در خصوص مشاوره قبل ازدواج مشورت به عمل آوريد.
مشاوره قبل ازدواجاصول كلي در انتخاب همسرمعيارها و اصول كلي كه بايد در انتخاب همسر مدنظر قرار داده شود.
توجه به خانوادهتوجه به جنبه ايمان و تقواتوجه به كفويتتوجه به جنبه رشد و آگاهيتوجه به تناسب سني و جسمياخلاق نيكو توجه به حالت شخصيتي همسرتوجه به عدم اعتياد شوهرلحاظ اقتصادي شوهرنسب محترم داشتن توجه از لحاظ فكري  توجه به جنبه مذهبي توجه از لحاظ دوشيزگي توجه از لحاظ زايا بودن حياقدرت همسر داري  تدبير داشتنمهرباني خود آرايي براي شوهر از لحاظ خويشاوندي منبع: انجمن روانشناسيمشاوره قبل از ازدواجمشاوره قبل از ازدواج چيست؟ – مشاوركومقابله با ترس از ازدواجاگر ترس و يا اضطراب پيش از ازدواج داريد به نكات زير توجه كنيد:
دانش خود را عميق كنيد
پيدا كردن اولويت ها و جنبه هاي مهم زندگي مهم هستند.
هرچه بيشتر با يكديگر حرف زده و روح و روان هم را بشناسيد، بهتر مي توانيد به انتخاب هاي خود اعتماد كنيد و بيشتر درباره ادامه رابطه فكر كنيد.
به دنبال  مسائل مبهم نباشيد، ميزان موفقيت رابطه افزايش مي يابد، هر چند اختلاف نظر در هر رابطه كاملا طبيعي است.
به سخنان طرف مقابل خود توجه كنيد و نظرات شخصي خود را در نظر بگيريد.
بهتر است در مورد انتظارات، باورها، منافع درخواست توضيحات بيشتر كنيد.
مشاورانه – اضطراب پيش از ازدواجموارد قابل مذاكره از موارد غيرقابل مذاكره را تفكيك كنيدمواردي مانند اختلاف مالي، اختلاف سني، علايق، خانوادگي و ازدواج مجدد قابل گفت و گو بوده ولي مواردي همچون اختلاف سلامت رواني و شخصيتي قابل گفت و گو نيست.
افرادي كه از اختلال شخصيتي رنج مي برند اغلب از بيماري خود مطلع نيستند و رفتار خود را طبيعي مي دانند اما رفتارهايي مانند سوءظن و شك كه از آن ها سر مي زند براي همسر كاملا غيرقابل تحمل است .
در اينگونه موارد بهتر است به مشاور ازدواج مراجعه كنيم تا با نشان دادن موانع سعي در برطرف كردن مشكل يا آگاه كردن طرفين كند.
نمناكبا معايب و محاسن خانواده ها قبل از ازدواج آشنا شويدمحاسن خانواده‌هاخانواده و رفتار تك تك اعضاي خانواده بر زندگي شما تاثيرگذار خواهد بود.
بايد در مورد موارد زير سوال كنيد:
مادرهمسرتان چه رفتارهاي مثبتي دارد؟مادر همسرتان با چه كادوهايي شاد مي شود؟مادر او چه روزهايي از سال را مهم مي داند؟پدرهمسرتان چه رفتارهاي مثبتي دارد؟چه كادوهايي پدر او را خوشحال مي كند؟ويژگي هاي خواهر و برادر و شخصيت كلي آن ها چگونه است؟علايق هر يك از خواهر و برادر ها چگونه است؟مادربزرگ و پدربزرگ تا چه حد در زندگي آن ها تاثيرگذار هستند.معايب خانواده‌هاهريك از طرفين، ابتدا بايد بر اساس معيارهاي عرفي جامعه، معايب خانواده‌اي را كه در آن بزرگ شده است، برشمرده و بگويد كه آيا اين معايب در زندگي شخصي و مشترك با همسر آينده‌اش مشكل‌ساز خواهد بود يا نه؟ (اگر مشكل‌ساز خواهد بود، تا چه اندازه؟)همچنين صادقانه بگويد كه افكار و رفتار خودش نيز تحت تأثير اين خلقيات غلط خانوادگي هست يا نه؟ (اگر تحت تأثير است، تا چه اندازه؟)سپس طرف مقابل بدون تعارف و رودربايستي بايد بگويد كه آيا مي‌تواند با چنين روحياتي كنار بيايد يا نه؟
ايران سامانهعلاوه بر اين در مورد خط قرمزهاي خانواده همسرتان از او سوال كنيد تا چه حد اين خط قرمزها با خط قرمزهاي شخصي شما تداخل دارد؟
استفاده از تكنيك هاي مشاوره ازدواجسايت مشاورانه ۹ تكنيك مورد استفاده در مشاوره ازدواج را بيان كرده است.
در اين جا يكي از مهم ترين آن ها به صورت تمثيل بيان مي شود
كشف ريشه هاي ناخودآگاه مشكلاتبرخي از تكنيك هاي مشاوره زوجين يك رويكرد روانشناختي پويا براي درمان بكار مي گيرند.
هدف روشن كردن ريشه هاي ناهشيار مسائل و مشكلات است، خواه اين مشكل مربوط به يكي از طرفين رابطه باشد و يا هر دو. اين نوع از مشاوره زوجين غالبا زماني كه الگوهاي غير عقلاني از عكس العمل وجود دارد، مناسب تر هستند.
اعتقاد مشاور تكنيك روانشناسي پويا بر اين است كه حوادث مهم زندگي و تجارب دوره كودكي تمايلات رفتاري افراد را شكل مي دهند.
چنين تجاربي ممكن است يك نياز تامين نشده يا ديد مخدوشي از واقعيت را ايجاد كنند كه منجر به رفتار نامتعادل و مشكل دار مي شود. بينش به اين حوادث براي تغيير ادراكات و الگوهاي عملكردي رفتار بكار مي رود.
موقعيت هايي مانند سوء استفاده جنسي از كودك يا يك والدين نامناسب مي‌تواند منجر به انتظارات غيرمعقول از يك رابطه شود. انتظارات غير منطقي گاها منجر به عدم اعتماد غير منطقي يا حسادت مي شوند.
در طي مشاوره زوجين، درمانگر تجارب عمده گذشته را به منظور تغيير انتظارات نادرست و روشن كردن واكنش هاي غير منطقي به حوادث كنوني بررسي و كشف مي كند.
مشاورانه – تكنيك مشاوره ازدواجساير روشهاي مشاوره ازدواجروش هاي مختلفي مورد استفاده مشاور پيش از ادواج قرار مي گيرد.
روش گاتمنروايت درمانيدرمان زوجين با محوريت درمان عاطفيتصوير ذهنيروانشناسي مثبت گرازوج درماني برپايه مشاوره فرديمشاوره دوره نامزدي و عقد مشاوره پيش از ازدواج مشاوره دوره نامزدي و عقد مشاوره پيش از ازدواج – مشاوركومشاوره دوره نامزدي و عقداين دوره بسيار حساس است.
زيرا فرد از طرفي بهترين موقعيت شناخت طرف مقابل دارد.
از طرف ديگر عادت كردن و دلبستگي به فرد مقابل به خاطر كشش جنسي و موضوعات فرهنگي سبب مي شود، نتواند تصميم درستي اتخاذ كند.
از نظر روانشناسي اين زمان را “نقطه مرزي پيش از ازدواج” مي نامند.
در اين زمان است كه مشاور بي طرف و متخصص مي تواند كمك كند تا دو زرف تصميم معقول و سنجيده اي اتخاذ كنند.
در اين دوره بايد به نكات زير توجه كرد:
خانواده ها نبايد طرفين را اجبار به تصميم گيري كنند.دلبستگي نبايد بيش از حد شديد شود.رابطه جنسي نبايد در مركز توجه طرفين قرار گيرد.بايد سفر، مهماني، خريد و موقعيت هاي مختلف تجربه شود. 

منبع: مشاوركو : مركز مشاوره خانواده و ازدواج - چگونگي مشاوره پيش از ازدواج براي ازدواج موفق

نويسنده :Dr. Maryam
تاريخ: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت: ۰۱:۱۶:۵۶

با به دست آوردن شناخت بيشتر نسبت به يك فرد، به صورت راحت تري مي توانيد در رابطه با همه موارد با وي صحبت كنيد.
اين بدان معنا نيست كه داشتن يك برخورد ساكت با همسرتان يك مورد مناسبي مي باشد. رابطه شما بدون داشتن تحريك عقلايي و مناسب، به صورت سريع به يك رابطه راكد و ايستايي تبديل خواهد شد.


در صورتي كه نياز به يك شروع كننده مكالمه جديد داريد، سعي كنيد از اين ۱۵ مورد بيان شده در زير استفاده كنيد كه زوجين شاد در مورد آن صحبت مي كنند.
مكالمه رابطه زناشويي موفق - مشاوركو (2)مكالمه رابطه زناشويي موفق – مشاوركواين زوجين در مورد خاطرات واضحي صحبت مي كنندآيا خاطراتي داريد كه آنقدر واضح باشند كه احساس كنيد همين ديروز صورت گرفته است؟
اين خاطره مي تواند يك مورد خنده داري باشد، همانند زماني كه شما نمي توانستيد سوار چرخ فلك شويد، يا يك مورد عاطفي باشد – همانند خاطرات غافلگير كننده شما در مورد تخت خواب و صبحانه.
يادآوري بزرگترين موفقيت ها به شما كمك خواهد كرد تا به ياد بياوريد كه چرا رابطه شما يك رابطه بسيار خاصي مي باشد.
آنها خاطرات مربوط به دوران كودكي را يادآوري مي كننددر روي يك نيمكت همسرتان را در بغلتان بگيريد و آلبوم عكس را با هم نگاه كنيد. در مورد عكس هاي موجود يك خاطره اي را بيان كنيد كه توجه شما را به خودش جلب كرده است (و فراموش نكنيد كه از همسرتان هم بخواهيد كه چنين كاري را انجام بدهد!)
آنها در وسط جوك ها مي خندندكارهاي احمقانه كوچكي كه منجر به خنديدن شما مي شود را به همسرتان بگوييد. شما فقط با يك نگاه كوچك مي توانيد بخنديد. يا اسم يك حيوان خانگي كه آنقدر قابل تمجيد مي باشد كه منجر به گله كردن دوستانتان مي شود.
يا يك تن صدا يا ويژگي فيزيكي كه ذهن شما به صورت مستقيم به يك مكان نامناسبي مي فرستد.
آنها در وسط جوك ها مي خندندآنها در وسط جوك ها مي خندندآنها احساسات خودشان را به اشتراك مي گذارندكينه ورزيدن به دليل يك وجود داشتن يك مشكلي كه مورد دلخواه شما نمي باشد يا در مورد آن جر و بحث داشته ايد، واكنش مناسبي نمي باشد. همسر شما داراي قدرت هاي رواني نمي باشد.
در صورتي كه احساس سردرگمي، بي توجهي يا ناراحتي بكنيد، به صورت صادقانه آنها را بيان كنيد. صحبت كردن در مورد احساسات باعث خواهد شد تا شما ريشه مشكل موجود را شناسايي كنيد.
آنها به صورت مشترك  مشكلات خودشان را رفع مي كننددر صورتي كه شما يك سوپر قهرمان باشيد، همسر شما يك حمايت كننده قابل اعتمادي برايتان خواهد بود.
زمانيكه در زندگي حرفه اي خودتان با مشكلاتي مواجه مي شويد، نسبت به درخواست كردن از آنها براي ورود كردن و كمك كردن به حل مشكل هيچ ترسي نداشته باشيد.
ممكن است كه آنها يك راه حل مناسبي را ارائه دهند كه هيچ وقت تصورش را هم نمي كرديد.
آنها در مورد بدلكاران يا قهرمانان صحبت مي كنندبوفي و قاتل خون آشام صرفا شخصيت هاي افسانه اي در ذهن من نمي باشند. اين يك قهرمان شخصي مي باشد و در زماني كه لحظات سختي را در دوره نوجواني داشتم، داستان وي به من كمك زيادي كرده است.
در صورتي كه مي خواهيد يك مورد جالب توجهي را ياد بگيريد، در مورد بدلكاران يا قهرمانان تمدن پاپ سوالاتي را از همسرتان بپرسيد.
آنها داستان هايي را در مورد موقعيت هاي خجالت آور بيان مي كنندآيا تا بحال براي شما پيش آمده است كه از چاله فرار كنيد و در چاه بيافتيد؟
و در نتيجه اين موارد را فراموش كنيد. آيا تابحال پيش آمده است كه يك حرف زشتي را بزنيد كه منجر به شرمنده شدن شما شود؟ و در نتيجه خنديدن را متوقف كنيد.
اين موارد كوچك ارزش نگران شدن ندارند. با بيان كردن يك داستان خنده دار در مورد موقعيت زشت، اين موقعيت را به يك لحظه خنده دار تبديل كنيد.
مكالمه رابطه زناشويي موفق - مشاوركو آنها در مورد تصميمات مشكل صحبت مي كنندتصميمات بزرگ، همانند انتخاب يك مقصد براي ماه عسل، مقدار پس انداز براي دوره بازنشستگي، و پيدا كردن مدرسه مناسبي براي فرزندان، عبارت از تصميماتي مي باشند كه بايد بحث عميقي در مورد آنها صورت بگيرد.
تاخير نكنيد.
تاخير كردن فقط منجر به ايجاد استرس بيشتر در زندگي شما خواهد شد، چرا كه زمان محدودتري را براي ارزيابي تصميمتان خواهيد داشت.
آنها در مورد اتفاقات صورت گرفته در سرتاسر جهان بحث مي كنندبحث هاي مناسب در مورد اتفاقات صورت گرفته در سرتاسر جهان باعث خواهند شد كه ذهن شما هوشيار بماند. سمج بودن يك ماهيت انساني مي باشد، بنابراين من شك دارم كه شما ذهنيت خودتان را تغيير بدهيد.
ولي شما شناخت بهتري را در مور عقيده همسرتان در مورد كارهايش به دست خواهيد آورد و اين مورد كمك خواهد كرد كه نزديك تر شويد.
آنها در رابطه با موارد كوچك بحث مي كنندبراي شروع يك مكالمه، هيچ نيازي به داشتن يك ايده تاثيرگذار بر روي جهان نداريد. تنها كاري كه بايد انجام بدهيد عبارت از مشاهده كردن يك مورد جالب توجه، بيان كردن آن، و پرسيدن سوالات مرتبط با آن از همسرتان مي باشد.
براي سنجيدن اين نظريه، با همسرتان به يك تفرجگاه برويد و مشاهده كنيد كه موارد زيادي وجود دارند كه در مورد آنها مي توانيد صحبت كنيد. اين كار سرگرم كننده خواهد بود!
آنها اختلافات موجود را اعتراف مي كنندزماني كه به همسرتان مي گوييد كه “هيچ چيزي اهميت ندارد”، شما با هيچ شخصي شوخي نمي كنيد. هيچ اجباري وجود ندارد كه شما به تنهايي با چالش هاي خودتان مقابله كنيد.
فروتن باشيد. درخواست كمك بكنيد (شايد اين كمك فقط شامل يك بغل كردن باشد؟). يك فشار دادن محكم و يك گوش شنوا مي تواند هر موقعيتي را به يك موقعيت قابل تحمل تبديل كند.
آنها آرزوهاي خودشان را به اشتراك مي گذارندداشتن وابستگي كامل به يك شخص ديگر براي خوشحال شدن يك مورد نامناسبي مي باشد. در مورد آرزوهاي خودتان كه مربوط به رابطه موجود نمي باشد، با همسرتان صحبت كنيد.
شما اين توانايي را به دست خواهيد آورد كه همديگر را تشويق كنيد و در عين حال به دنبال دستيابي به دلبستگي هاي خودتان باشيد.
آنها بازخورد صادقانه اي را نسبت به يكديگر ارائه مي دهندتفاوتي كه در اغلب مواقع ما بين يك رابطه موفق و يك رابطه شكست خورده وجود دارد، عبارت از ارتباط مي باشد.
براي مثال، داشتن توانايي لازم براي ارائه راهنمايي به همسرتان در يك رابطه عاطفي و در رابطه با مواردي كه منجر به ايجاد انرژي در شما مي شوند (از بين رفتن انرژي شما مي شوند)، باعث خواهد شد كه تفاوت قابل توجهي در كيفيت زندگي جنسي شما ايجاد شود.
آنها كمبود هاي خودشان را مي پذيرندداشتن اشتباه صادقانه يك مورد عادي مي باشد، ولي وانمود كردن به صورت نگرفتن اين اشتباه يك مورد مناسبي نمي باشد. در صورتي كه يك كار بدون فكر يا مضري را انجام داده باشيد، آن را بپذيريد.
در مورد خودتان قضاوت نكنيد، ولي اشتباه خودتان را توضيح بدهيد.
معايب شخصيتي تان را كه مربوط به رفتار ضعيف مي شود را شناسايي كند تا در نتيجه آن بتوانيد رابطه خودتان را تقويت كنيد.
آنها در مورد آينده مشتركشان صحبت مي كنندزوجين شاد در مورد آينده برنامه دارند، به همين دليل سورپرايزهاي ناخوشايندي را انجام نمي دهند.
در صورتي كه ميزان تمايل خودتان به داشتن خانواده را بيان نكنيد، به يك فرد ديگري وابسته خواهيد شد كه هيچ علاقه اي به داشتن بچه ندارد.
هيچ تضميني وجود ندارد كه سازگاري يك مورد قطعي در رابطه شما باشد. به صورت دوره اي در مورد آينده يك سري سوالاتي را از همسرتان بپرسيد تا مطمئن شويد كه جايي در برنامه هاي آينده وي داريد.
 منبع: مشاوركو : مركز مشاوره روانشناسي و مشاوره آنلاين - 15 موضوع جذاب براي مكالمه در رابطه زناشويي موفق

نويسنده :Dr. Maryam
تاريخ: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت: ۰۱:۱۵:۱۱

بر اساس آمارهاي ارايه شده از طرف سازمان بهداشت جهاني، برقراري رابطه ي جنسي مطلوب يكي از مهم ترين مولفه هاي تعيين كننده ي رضايت زندگي افراد است كه مي تواند كيفيت زندگي و سلامت جسمي و رواني را تا حد زيادي تحت تاثير قرار دهد.

https://www.moshaver.co/wp-content/uploads/2019/05/%D8%B1%D8%A7%D8%A8%D8%B7%D9%87-%D8%AC%D9%86%D8%B3%DB%8C-%D9%85%D9%88%D9%81%D9%82-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D8%B4%D9%88%DB%8C%DB%8C-%D9%85%D8%B4%D8%A7%D9%88%D8%B1%DA%A9%D9%88-1.png
پژوهش ها نشان مي دهند كه ملاك برقراري رابطه ي جنسي لذت بخش در مردان و زنان تا حدودي متفاوت است و در اين مطلب قصد داريم تا از طريق توضيحات بيشتر به اين مطلب بپردازيم كه زنان براي برقراري رابطه ي جنسي مطلوب نيازمند چه شرايطي هستند.
رازهاي ناگفته ي رابطه جنسي موفقرازهاي ناگفته ي رابطه جنسي موفق رابطه جنسي از چه مراحلي تشكيل شده است؟به طور كلي عملكرد جنسي زنان از سه مرحله تشكيل شده است:
ميل جنسيبرانگيختگي جنسيارگاسمبنابراين ايجاد اختلال در هر يك از اين سه مرحله مي تواند باعث اختلال در عملكرد فرد و ايجاد اختلال جنسي شود.
آمارها نشان مي دهند كه تقريبا ۴۰ درصد از زنان شكلي از اختلالات جنسي را درزندگي زناشويي تجربه مي كنند كه رقمي حدود يك سوم آن ها از كمبود ميل جنسي و يك چهارم شان از عدم تجربه ي ارگاسم ناراضي هستند.
اين مساله نشان دهنده ي آن است كه برخورداري از مهارت هاي جنسي مي تواند از طريق افزايش برانگيختگي جنسي، احتمال تجربه ي ارگاسم را بيشتر كند.
آيا چاقي در عملكرد جنسي زنان موثر است؟بررسي هاي پژوهشي انجام شده در خصوص رابطه ي چاقي و توده ي بدني با عملكرد جنسي در زنان نشان دهنده ي آن است كه
رابطه ي مثبت معناداري بين توده بدني و عملكرد جنسي وجود ندارد.
بر اساس اين نتايج، پژوهشگران چنين نتيجه گرفته اند كه عملكرد جنسي مطلوب در زنان پديده اي چند بعدي  و رواني- جسمي است كه صرف داشتن اضافه وزن نمي تواند آن را تبيين كند.
به همين دليل به نظر مي رسد موفقيت در ايجاد رضايت جنسي، امري يادگرفتني و نيازمند آموزش است.
چگونه يك رابطه ي جنسي فراموش نشدني را تجربه كنيم؟پژوهش هاي انجام شده درخصوص رابطه ي جنسي فراموش نشدني حاوي نتايج جالبي است.
در اين تحقيقات كه شركت كنندگاني از فرهنگ ها و سطوح مختلف اجتماعي، اقتصادي و سني حضور داشتند، تجارب رابطه ي جنسي فراموش نشدني مورد بررسي قرار گرفت.
به گفته ي تعداد قابل توجهي از شركت كنندگان، آيتم هايي مانند جذابيت ظاهري، تجربه ي ارگاسم و حالات جسماني صرف، در رده ي آخر عوامل تاثير گذار بر سكس موفق رده بندي شد.
نتايج اين پژوهش نشان داد، اين تجربه‌هاي ذهني‌ هستند كه يك رابطه جسمي را به يك تجربه فراموش نشدني و بهينه تبديل مي كنند.
چگونه يك رابطه ي جنسي فراموش نشدني را تجربه كنيم؟چگونه يك رابطه ي جنسي فراموش نشدني را تجربه كنيم؟اين فاكتورهاي ذهني عبارتند از:حضورمنظور از اين مولفه آن است كه فرد در حين انجام رابطه ي جنسي بتواند كاملا در آن لحظه حضور داشته باشد و هيچ گونه فكر آشفته و پراكنده اي را در ذهنش تجربه نكند.
يكي‌ شدنتجربه ي حس ارتباط قوي با فردي ديگرمي تواند بسيار حيرت انگيز باشد.
در صورتي كه در برقراي رابطه جنسي، طرفين بتوانند از طريق ارتباط گيري رواني، اين احساس را تجربه كنند رابطه ي جنسي ان ها مي تواند به رفتاري منحصر به فرد و فراموش نشدني تبديل شود.
بر اساس اين ديدگاه، مي توان گفت احساس يكي شدن به عنوان يك فاكتور مهم رواني مي تواند متمايز كننده ي رابطه انسان از حيوانات باشد و غناي تجارب جنسي آدمي را به رخ بكشد.
نقش صميميت رابطه جنسي موفقمنظور شركت كنندگان از اين مولفه نوعي فهم شوهواني و جنسي طرفين ازيكديگر است كه توام با تمايل عميق جنسي، اعتماد و احساسا امنيت است.
به همين دليل است كه افراد ،تجارب جنسي با ديگراني كه به شدت به آن ها علاقمند بوده اند و در كنارشان احساس امنيت زيادي را تجربه كرده اند را فراموش نمي كنند.
تبادلدر صورتي كه فرد بتواند با حساسيت و ظرافت كلامي و غير كلامي، طرف مقابلش را دريابد و با او گفتار و رفتاري خارج از هرگونه قاعده مندي ايجاد كند، مي توان گفت، تبادل شكل گرفته است.
بنابراين براي رسيدن به چنين تجربه اي لازم است خودتان را رها كنيد، از آداب و رسوم و نقش هاي كليشه اي روزمره فاصله بگيريد و طرف مقابل تان را با تمام وجود دريابيد.
اصالت و خود بودنخودتان باشيد. براي اين كار لازم است دست از شرم، خجالت و خودكنترلي برداريد و بدون ترس از قضاوت طرف مقابل تان رفتار كنيد.
فكر كردن به اينكه ممكن است ديگران در موردتان دچار سوء تفاهم شوند مي تواند مانع از عملكرد خودانگيخته تان شود و رابطه ي جنسي تان را بي روح و تصنعي كند.
استعلادر اين وضعيت ممكن است احساس كنيد گذر زمان را درك نكرده ايد و حالتي از شوق، خوشحالي و صلح دروني بر وجودتان حاكم است.
ماجراجويي در رابطه جنسي موفقشركت كنندگان تحقيق حاضر، ماجراجويي را به صورت نوعي از احساس بازي گوشي به منظور كشف و آزمايش تعريف كردند.
بخاطر داشته باشيد كه در حين برقراري رابطه جنسي، مي توانيد بدن طرف مقابل تان را كشف كنيد و از طريق آزمون و خطا روش هاي لذت بخش تر رابطه را متوجه شويد.
ماجراجويي در رابطه جنسي موفقماجراجويي در رابطه جنسي موفق – مشاوركواهداحتي اگر گاردها و حصارهاي زيادي به دور خودتان كشيده باشيد، مي توانيد با كنار گذاشتن آن ها و هديه دادن بي حد و مرز وجودتان به شريك جنسي تان، در لذتي فراموش نشدني قرار شويد.
در حقيقت اهدا به معناي آن است كه جسم و روح تان را در قالب هديه اي ارزنده به طرف مقابل تان تقديم مي كنيد و از طريق آن، لذت رواني فراموش نشدني را به دست مي آوريد.
بر اساس نتايج اين تحقيق، مي توان گفت تجربه ي جنسي موفقيت آميز بيش از آنكه تجربه اي جسمي باشد، تجربه اي رواني است و براي موفقيت در آن نياز به ايجاد اتباطي عميق و صميمانه داريد.
براي اين منظور، بهتر است قبل از اقدام به برقراي رابطه، كدورت ها را رفع كنيد و با احساس واقعيتي صميميت، رابطه تان را لذت بخش تر كنيد.
منبع: مشاوركو : مركز مشاوره روانشناسي و مشاوره آنلاين - رازهاي ناگفته رابطه جنسي موفق


برچسب‌ها: راز، رابطه جنسي،

نويسنده :Dr. Maryam
تاريخ: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت: ۱۲:۳۰:۲۶

جامعه ناشنوانان به صورت روزمره با چالش هاي مربوط به لقب گذاري ها، تعصبات و ارتباطات مواجه است، ولي داراي يك سري چالش هاي ديگري هم مي باشند.
مطالعات صورت گرفته نشان داده است كه افراد ناشنوا، دو برابر افراد عادي از مشكلات سلامت رواني رنج مي برند و همچنين در دسترسي به خدمات سلامت روان واقعي داراي مشكلات بيشتري هستند.
مشكلات سلامت رواني رايجي كه در بين جامعه ناشنوايان وجود دارد شامل افسردگي، اضطراب و بيماري هاي شديدي همانند اختلال دو قطبي و اسكيزوفرنيا مي باشد.
افراد ناشنوا علاوه بر مشكل ارتباط برقرار كردن با مراقبان، از مشكلات بيماري رواني هم رنج مي برند – محققان نتيجه گيري كرده اند كه لب خواني كافي نمي باشد، مفسراني كه علائم زباني را متوجه مي شوند، بسيار نادر هستند و بيشتر ابزارهاي تشخيص بستگي به دانشي دارد كه در بين افراد ناشنوا رايج نمي باشد.
سلامت روان ناشنوايان - مشاوركو (3)سلامت روان ناشنوايان در جامعهاكثر افراد داراي برخي معايب شنيداري مي باشند – بر اساس يكي از مطالعات صورت گرفته، بين ۱۵ درصد تا ۲۶ درصد از افراد داراي معايب شنيداري هستند.ولي اين يك مشكل متفاوتي براي افراد كاملا ناشنوا مي باشد، به خصوص در صورتي كه اين افراد قبل از آنكه شانس يادگيري زبان گفتاري را داشته باشند، دچار ناشنوايي شوند.
تقريبا از هر ۱۰۰۰۰ نفر، يك نفر در اين گروه قرار مي گيرد و اكثر آنها خودشان را به عنوان اقليت فرهنگي مي دانند كه به جاي زبان گفتاري از زبان اشاره اي استفاده مي كنند.
چالش هاي مربوط به عملكرد در دنياي شنيداريچالش هاي مربوط به عملكرد در دنياي شنيداري مي تواند منجر به مشكلات سلامت رواني شود. در يك مطالعه اي كه شامل افراد داراي معايب شنيداري بود، ۴۱% از افراد شركت كننده بر اين باور بودند كه مشكلات رابطه اي به دليل استرس هاي خانوادگي و تعصب هايي ايجاد مي شود.
مي تواند منجر به ايجاد افسردگي اجتماعي، سوء استفاده از مواد يا در برخي مواقع رفتار خشونت آميز شود يا در ايجاد اين موارد نقش داشته باشد.
ساير مطالعات صورت گرفته نتيجه گيري كردند كه يك چهارم از دانش آموزان ناشنوا، داراي مشكلات يادگيري، تاخير رشد يافته، معايب بصري يا اوتيسم مي باشند.
مشكلات ارتباطي كودك ناشنواكودكان ناشنوايي كه در ارتباط برقرار كردن با خانواده هايشان مشكل دارند، نسبت به كودكان ناشنوايي كه مشكلات محدودي در ارتباط برقرار كردن با اعضاي خانواده شان دارند يا هيچ نوع مشكلي ندارند، چهار برابر بيشتر در معرض اختلال هاي سلامت رواني قرار دارند.
همچنين قلدري كردن نسبت به كودكان ناشنوا در محيط مدرسه مي تواند يك مورد عادي باشد، و احتمال قرباني شدن در تجاوز جنسي در رابطه با پسران و دختران ناشنوا بيشتر مي باشد.
ارتباط مورد نياز مي باشد، ولي محدود استدسترسي به خدمات سلامت روان براي افراد ناشنوا به سختي امكان پذير است. يك مطالعه كوچك صورت گرفته كه شامل ۵۴ شركت كننده بود، نتيجه گيري كرد كه بيش از نيمي از افراد قادر به پيدا كردن خدمات سلامت رواني نبودند كه افراد ناشنوا بتوانند از آن استفاده كنند.
علاوه بر اين، موارد مربوط به شرايط روان پزشكي همانند اختلال هاي رواني در بين افراد ناشنوا كه تشخيص داده نشده اند، زياد مي باشد و علت اصلي آن مشكلات ارتباطي مي باشد كه عبارتند از:
علت اصلي آن مشكلات ارتباطي ناشنوايان· كمبود مفسران باتجربه ما بين زبان انگليسي و زبان اشاره اي· مشكلات مربوط به ترجمه زبان گفتاري و زبان شنيداري· تفاوت هايي در نحوه نشان دادن و درك سلامت رواني در افراد ناشنوا
در رابطه با اين افراد، خواندن و نوشتن نمي تواند جايگزين مناسب و كافي براي زبان گفتاري باشد. معايب شنيداري منجر به ايجاد اختلال هاي زيادي در واژگان افراد مي شود، به نحوي كه توانايي نوشتاري و خواندن افراد فارغ التحصيل شده ناشنوا از مدرسه، مشابه توانايي نوشتاري و خواندن افراد معمولي مي باشد كه در حين تحصل مدرسه اي هستند.
علاوه بر اين، لب خواني با دقت ۱۰۰% صورت نمي گيرد – افراد بزرگسال ناشنوا، به طور متوسط ۲۶ تا ۴۰ درصد از سخنان بيان شده را مي توانند لب خواني كنند.

سلامت روان ناشنوايان – مشاوركو جامعهچگونه مي توان به خدمات سلامت روان دسترسي داشت؟به دليل وجود داشتن مشكلات ارتباطي، اكثر شركت كنندگان در مطالعه مربوط به افراد ناشنوا به اين نتيجه رسيده اند كه افراد ناشنوا براي استفاده از خدمات سلامت رواني، متخصصان ناشنوا را ترجيح مي دهند.
علاوه بر اين، استفاده كردن از مفسران با تجربه هم اهميت زيادي دارد … ولي همه اين كارها فقط اولين مرحله در كمك به دسترسي افراد ناشنوا به خدمات سلامت رواني مناسب مي باشد.
مشكلات مربوط به زمان در شناسايي اختلالمشكلات مربوط به زمان يك عامل مهمي در تشخيص اختلال هاي رواني مي باشد – سوالاتي از قبيل “آيا در يك سال گذشته، مشكلات خوابي را براي يك ماه يا يك دوره بيشتري تجربه كرده ايد؟
” يا “آيا اين مشكلات را براي شش ماه يا يك دوره بيشتر داشته ايد؟” ، از جمله سوالات رايج پرسيده شده مي باشند. با اين وجود، بيان كردن اين مشكلات با استفاده از زبان اشاره به سختي امكان پذير مي باشد، چرا كه شامل عباراتي از قبيل “احساس در لبه بودن” مي باشد.
نكته آخر عبارت از اين است كه سوالات مربوط به مصاحبه هاي تشخيصي كه مربوط به دانش در رابطه با مواردي مي باشد كه احتمال شنيدنشان وجود دارد، مربوط به مشكلات واقعي مي باشد: فردي كه در كل زندگي خودش ناشنوا بوده است، در صورت شنيدن “صداهاي شنيداري” چه دركي خواهد داشت؟
تفاوت مهمي كه بايد شناسايي شوندهمچنين متخصصان سلات روان بايد نحوه تشخيص و شناسايي تفاوت هاي موجود در نحوه ابراز عواطف و احساسات افراد ناشنوا را نسبت به افراد شنوا ياد بگيرند.
براي مثال، شخصي كه ناشنا است ممكن است كه به دنبال جلب توجه باشد. در حالي كه اين رفتار براي افرادي كه مي شنوند، يك رفتار پرخاشگرانه محسوب مي شود، ولي اين مورد در جامعه ناشنوايان كاملا پذيرفته شده و معمولي مي باشد.
همچنين، در حاليكه نشان دادن زيبايي در بين افراد شنوا از طريق اخم كردن نشان داده مي شود، ولي افراد ناشنوا از اين ابراز احساس مشخص براي بيان كردن معنا استفاده مي كنند.
در واقع يكي از مطالعات صورت گرفته به اين نتيجه دست يافت كه متخصصان باليني اكثر موارد خوانده شده سريع را به عنوان علامتي از رفتار روان پريشي در نظر مي گيرند و به عنوان تغيير در وضعيت رواني كه در واقعيت نشان داده شده است، در نظر نمي گيرند.
همچنين علائم محدوي در زبان گفتاري وجود دارد و اين زبان نمي تواند تغييرات دقيق صورت گرفته در وضعيت رواني را بيان كند.
براي كمك به افراد ناشنوا چه كارهايي را مي توان انجام داد؟يكي از مطالعات صورت گرفته در مورد محدويت هاي فرهنگي و زباني در مورد سلامت روان نتيجه گيري كرده است كه اكثر افراد ناشنوا، نسبت به انجام تعهد خودشان به صورت نادرست ترس دارند، چرا كه آنها نمي توانند با كاركنان موجود ارتباط برقرار كنند.
يكي از شركت كنندگان بيان كره بود “حتي در صورتي كه از بخش اطلاعات (مربوط به بيمارسان روان شناختي) راهنمايي بخواهم، عدم ارتباط مي تواند باعث شود كه من يك كار اشتباهي انجام بدهم … من نمي خواهم به آنجا بروم، حتي براي يك ويزيت!”
همچنين اين مطالعه نشان داد مشاركت كنندگاني كه به صورت اشتباه منظور متخصصان را متوجه مي شوند، احساس مي كنند كه يك سطح ظاهري از ارتباط كافي مي باشد.


بيماران داراي اختلال رواني كه قبل از يادگيري صحبت كردنبيماران داراي اختلال رواني كه قبل از يادگيري صحبت كردنيكي از مطالعات صورت گرفته به صورت خاصي بر روي بيماران داراي اختلال رواني كه قبل از يادگيري صحبت كردن، دچار ناشنوايي شده بودند مطالعه صورت داد و نتيجه گيري كرد كه اين افراد در هنگام تشخيص دادن، بر روي علائم مستند شده و ساير اطلاعات تاكيد مي كنند.
هر چند كه حل كردن اين مشكلات به سختي امكان پذير است، ولي يك سري راه حل هايي در مورد اين مشكلات وجود دارند. افراد داراي مشكلات شنوايي بايد تشويق شوند كه از دوره هاي برگزار شده در زمينه سلامت روان استفاده كنند و متخصصان سلامت روان بايد از مترجم هاي بيشتري براي كار بر روي بيماران رواني استفاده كنند.


انجمن ملي ناشنوايان بيان كرده است كه افراد ناشنوا اين حق را دارند تا به متخصصان سلامت رواني مراجعه كنند كه در رابطه با كار بر روي افراد ناشنوا يا افراد داراي مشكلات شنيداري، داراي تجربه مناسبي مي باشند.
همچنين اين سازمان بيان كرده است كه افراد ناشنوا اين حق را دارند كه “بر اساس زبان و حالت ارتباطي كه براي آنها موثر مي باشد”، ارتباط برقرار كنند و تشخيص و توصيه هاي ارائه شده براي درمان را به صورت دقيقي درك كنند.
متخصصان باليني كه در زمينه كار بر روي افراد داراي مشكلات شنيداري بي تجربه و يا كم تجربه مي باشند، بايد با احتياط زيادي بر روي اين افراد كار كنند و در هنگام ارائه تشخيص در مور ناشنوايان، سعي كنند از ديدگاه ساير متخصصان هم استفاده كنند.
علاوه بر اين، براي از بين بردن محدوديت هاي زباني كه منجر به مشكل تر شدن ارتباط مي شوند، به انجام تحقيقات و تلاش هاي بيشتري نياز وجود دارد.
نويسنده: مشاوركو تمامي حقوق براي مشاوركو : مركز مشاوره روانشناسي و مشاوره آنلاين محفوظ بوده و هرگونه كپي برداري از محتواي انجمن پيگرد قانوني دارد. فقط با ذكر نام و لينك بلامانع است.

منبع:مشاوركو : مركز مشاوره روانشناسي و مشاوره آنلاين-سلامت روان ناشنوايان و محدوديت هاي مراقبتي

نويسنده :Dr. Maryam
تاريخ: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت: ۰۵:۱۰:۵۶

ايدز و مسائل جنسي:زنگ خطر به صدا درآمده است. سالها مسئولان ما زمان داشتند
تا روش هاي مبارزه با  زياد شدن ايدز را در جوامع امروزي به كار بگيرند.
ايدز و انقلاب جنسي
اما متاسفانه به خاطر كوتاهي آنها ويروس افزايش پيدا كرده است. انقلاب جنسي به معني اين است
كه در دهه ۱۹۶۰ آمريكا و با داخل شدن قرص هاي ضد بارداري و تغييراتي كه در نوع ارتباط جنسي اتفاق افتاده بود
امروزه عادي شده است.
اين تغيير زياد اجتماعي خطا درانقلاب ۱۹۶۸ در فرانسه و با شعارهاي دانشجويان خود را نمايان كرد.
با گذشت اين انقلاب مفاهيمي كه  تا قبل از آن باشد كه مواجهه بودند به عنوان  روش زندگي شناخته
شده اند.  اين عوض شدن طرز فكر را در كتاب روان پزشكان قسمت انحرافات جنسي مي توان مطالعه كرد.
تغييراتي كه در دو دهه اخير در ايران اتفاق افتاده است اين امكان را به وجود مي آورد كه اصلاح انقلاب
جنسي را  براي آن استفاده كنيم. در دهه ۱۳۶۰-۷۰ تبليغات  در ارتباط با مسايل جنسي  محدود
كتابهاي  دوران پهلوي مي‌باشد.
آموزش دادن در اينجور موارد صحبتي براي بازگو كردن نبود و برخي از والدين مي توانستند از گناه اين
موضوع بگذرند و مسائل را به طور واضح براي فرزند خود توضيح دهند.
در محيط هاي سختگيرانه و گوشه گير از جهان اقسام خرافات و عقيده‌ هاي خنده دار درباره ي
مسئله ي جنسي تشكيل شده بود كه بعضي از افراد دچار اضطراب و بعضي ديگر را از مسئله جنسي
دور كرده بود. مسئله ي اطلاعات در مورد مسائل جنسي را مي‌توان در موفقيت ازدواج مشاهده كرد. هنگامي
كه از  طرف مسئولان اعلام شد كه  درصد دليل جدا شدن زوج از هم به خاطر مسئله جنسي بوده است
واضح است كه اين بحران در نسل ۱۳۶۰-۷۰ تا چه حد افزايش داشته است. و به زبان واضح  مسئله جنسي
با اضطراب و بدون  رضايت انجام مي شد.


مربوط به چهار دهه گذشته مي باشد. بدن  در سال‌هاي انقلاب مورد توجه قرار نمي گرفته است. ساده بودن
در خوراك  لباس پوشيدن و آرايش كردن از طرف روايت رسمي ترويج مي شد.
به آساني در مقابل گلوله قرار مي گرفت از خود گذشتن در آن سال‌ها افزايش داشته است. اما با تغيير در
انقلاب ۱۳۵۷و عمده شدن شخص در مقابل جمع ،  توجه به بعد بيشتر شد.
بعد از محموله براي كشيدن بار در انقلاب نبود بدن  قسمتي از تولد و لذت بود حتي اگر اين نظر مخرب بود.
نسلي كه در زمان سيطره نئوليبراليسم ، اختلاف فردگرايي گزافه  بازار از يك طرف و مديريت حفاظت
حاكميت و مسئله جنسي را با خود حمل مي كرد.
اختلاف به سوي آزادي در امر جنسي عملكرد زير را كه مديريت حفاظت از كارانه از بالا، قانوني بودن و توان
خود را در خشنود بودن از حكومت از دست داده و در مقابل هژموني سينه سپر كرده بود. اين مقاوم بودن
شكننده را در آغاز در ممنوع بودن ويديو ها  ، وعده ها ماهواره و سپس محيط اينترنت مي توان مشاهده
كرد.


ممنوعيت ها دونه به دونه با شكست مواجه شدند و در مقابل امواج جهاني  اطلاعات تسليم شدند. بعداً
در زماني كه مالكيت خصوصي تشويق مي شد به مالكيت شخص درآمد  تا اين دفعه به عنوان سوژه
در اختيار بازار قرار بگيرد.  بدني كه ميشود با آن همه كاري صورت داد. امر جنسي نيز به شخص در
مفهوم كلي تر به بازار عرضه شد.
بر مسئله جنسي در كانتكست ناهماهنگي عملكرد دوران سازنده و نئوليبراليسم نيز نور بتابد. شايد به
وجود آوردن رابطه ي بين ناهماهنگي و ارتباط جنسي جاي تعجب باشد ،  اشخاصي كه  در زمان
دوره ي رشد آموزش مي بينند كه به اطرافيان اعتماد نكنند ،  رابطه را فرصت طلبانه و به صورت
خود خواهي در پيش گيرند و منبع هاي كمياب يا غير قابل پيش بيني فكر كنند امكان دارد بلوغ زيست


شناختي و فعاليت جنسي را زودتر از زمان موردنظر تجربه كنند و روابط داراي لغزش را ادامه دهند.
در واقع ميزان افزايش ناهماهنگي در يك جامعه تصويري بدون امنيت در ذهن اشخاص آن جامعه به
وجود مي آورد كه موجب مي شود به صورت ناگهاني رابطه طولاني مدت يعني سازمان رسمي يا
غيررسمي در شراكت جنسي  شكست بخورند مي توان گمان كرد تجربه ناهماهنگي فرايند اقتصادي و
اجتماعي در سي سال پس از جنگ، تصوري به اين صورت در جوانان ما رخ داده است: دم را غنيمت شمار
كه فردايي در كار نيست.
به صورت خلاصه بايد گفت آنچه را كه درباره ي انقلاب جنسي از آن صحبت شد امري است كه ادامه
دارد كنترل رابطه جنسي در نبود اتفاقات اجتماعي دنبال ترقي بودند و ياد دادن نظام مند  به صورت
تبعيت شخصي در كانتكست  ناهماهنگي و حاضر بودن در بازار عمل مي كند.
تعداد شريك هاي جنسي و نبود وفادار بودن زوج ها نسبت به يكديگر يكي از نتايج اين انقلاب پنهان
مي باشد.


شركت در شريك بودن اشخاص با يكديگر كه در رابطه زوجين به عنوان طلاق بازگو مي شود
اگرچه اگر در ذات خود نشاني از جامعه‌اي آسيب زده دارد،  ولي آنچه كه مسئله را مورد توجه و دقت
جامعه ‌شناسان و نه اخلاق گرايان مي كنند به وجود آمدن بيماري هاي  داراي انتقال از راه جنسي و از
همه پر اهميت تر ويروس اچ آي وي مي باشد.
آيا ميشود ميزان جرم ها را در جامعه از تعداد زندانيان آن تشخيص داد؟ رابطه مستقيم  ميان جرم و
جنايت در جامعه و تعداد افراد محكوم موجود نمي باشد،  هرچند كه ارتباط با معنا  شمارش ميان اين
دو موجود باشد.  تعداد زندانيان در يك جامعه به عملكرد پليس و نيروي انتظامي ،  بستگي به نوع
قوانين موجود در آن كشور و وقتي ماندن مجرمان در زندان دارد.
در حالي كه امكان دارد در حاشيه داغ آن گروه،  جرم هاي در حال اتفاق افتادن باشد كه پليس و
دستگاه قضايي بنا به درخواست دخالت در آن نباشند و به حاشيه كشاندن و به اصطلاح
” گتوئيزه ”  كردن آن گروه ها را دستور كارشناس بدهد.


به عنوان مثال گروه هاي حاشيه نشين شهرها امكان دارد در مواد مخدر و پرخاشگري تنفس كنند،  اما
نيروي انتظامي نتوانند در آن حاشيه هاي داغ اجتماعي دخالتي داشته باشند و به همين ترتيب اين اشخاص
به زندان نروند.
مجرمان و حتي جنايتكاران تا حد زيادي قرباني وضعيت اجتماعي و ناهماهنگي هاي موجود مي باشند
ولي  مقصود از مثال بالا نه به خاطر مجرمان با بيماران مبتلا به اچ آي وي ،  بلكه بررسي عملكرد
بود كه موجب اشتباهات شمارشي هاي بسياري مي شود و روش هاي غلط در مبارزه با به وجود آمدن
اين ويروس را به دنبال دارد.
به زباني روشن تر جستجوي مسئله شيوع و به وجود آمدن ويروس ايدز، از نظر تعداد مبتلايان به
بيماري AIDS  در بهترين حالت خود يك عملكرد ناقص مي باشد.
شماره هاي فعلي بر اساس نمونه گرفتن در زندان ها و بازداشت گاه ها ،  مركز هاي انتقال
خون،  يا پيدا كردن ناخودآگاه آن توسط بيماران و يا از همه بدتر در مرحله آخر بيماري و به دليل
آشكار شدن علامت AIDS مشخص مي شود.


بر طبق الگوريتم هاي رياضي موجود در اين شمارش  معين  يك ضريب معين ضرب صورت مي‌ گيرد
و ميزان افراد مبتلا به ويروس اچ آي وي تعيين مي شود.
با توجه به آنچه كه در بخش انقلاب جنسي گفته شد ،  ايران هم  در دنياي امروز گوشه گير مي باشد.
موج هاي اوليه شيوع بيماري كه از شيوه  انتقال خون و سرنگ‌هاي آلوده شده مخصوصاً در زندان
مي باشد و اين موج ها حداكثر خود عبور كرده اند و ميزان منتقل كردن ويروس از اين روش كمتر از
قبل مي باشد.
(علي رغم مقاومت هاي بدون اثر كه براي پخش رايگان سرنگ استريل و كاندوم وجود دارد). آنچه
كه در يك اجتماعي داراي خطر مي باشد،  افزايش رابطه ي جنسي بدون مهار كردن در عمق جامعه
مي باشد.
مردها و زنان جوان جامعه ما از روش هاي ياد گرفتن رسمي و در دوران بلوغ با طرح حفاظت از
خود يا شريك جنسي خود آشنايي ندارند. نه تنها در ياد گرفتن رسمي بلكه در رسانه هاي گروهي كه
زماني قرار بود، دانشگاه هاي اين جامعه محسوب شوند هم صحبت كردن درباره ي كاندوم ممنوع بود.
بي تعارف  بايد گفت كه كاندوم جزو سلاح هايي مي باشد كه ما براي جلوگيري از منتقل شدن
بيماري ها از شيوه تماس جنسي مي كنيم.


اگر در جوامع ما براي استفاده و كاربرد اين سلاح آموزشي داده نشود، و آن را در دسترس ديگران
قرار ندهيم و استفاده از آن را تحسين نكنيم، بايد انتظار بيماري ايدز را بكشيم.
تا قبل از پيدايش و افزايش شبكه هاي اجتماعي شايد اين جواهر قابل اعتماد بود كه يادگيري استفاده از
كاندوم به اطلاعات قبل از دوره ي نوجواني  صورت ميگيرد ولي در چند سال اخير موجهاي آگاهي
جامعه ما را آگاه كرده است و هرگونه فيلم ،  كتاب و يا تصوير به آساني در دسترس همه گروه‌هاي
سني قرار مي گيرد.
اگر امروزه مخالفتي براي يادگيري استفاده ازكاندوم  موجود مي باشد بهتر است به محققان حوزه هاي
اجتماعي اجازه داخل شدن به محيط مدرسه ها را بدهند تا ميزان اطلاعات جنسي و راه دست پيدا
كردن به اين آگهي در نوجوانان اين دوره مورد سنجش قرار بگيرد.


تقريباً و قبل از انجام اين سنجش مي‌توان همان كرد كه آگاهي هاي نوجوان ما در مورد امرجنسي به
هيچ عنوان كم نمي باشد ،  اگرچه با خرافات و اطلاعات نا مطلوب مي باشد ، كه اين موضوع رنج آور
مي باشد.
در دسترس بودن كاندوم  موضوع ديگري است. پس از عوض شدن سياست‌هاي مديريت فرزندان و
تحصيل به وجود آوردن فرزند ،  متاسفانه پخش شدن رايگان كاندوم و  قرص هاي ضد بارداري در
مركز هاي بهداشتي تعطيل شد. اين تعطيلي اولاً موجب شد كه باره جلوگيري از بارداري بر دوش
زنان بيافتد و مسئوليت مردان كمتر شود،  دوم موجب شود تنها منابعي كه زنان خانه‌دار و كساني كه
در روستا زندگي مي كنند و مي توانستند بدون دشواري كاندوم تهيه كنند ، از دسترس آنان خارج
شد.  بدون مسئله قيمت كدام زني در ايران توانايي اين را دارد كه به آساني در داخل داروخانه شود و
كاندوم بخرد؟  در واقع محيط هاي اجتماعي اعتراف كاندوم  آنقدر با ممنوعيت پيوند خورده كه تهيه
كردن آن از داروخانه نه تنها براي خانوم ها بلكه براي مردان هم دشوار مي باشد.
به عنوان يك توسعه ميتوان در دستشويي رستوران هايي كه محل جمع شدن جوان ها ميباشد
دستگا ه هايي  نصب كرد كه به صورت نقدي يا اعتباري توانايي تهيه كاندوم به وجود آيد و در آن
بروشورهاي براي طرز استفاده از آن قرار دهند.


اين بروشور ها توانايي اين را دارند كه بيماريهايي كه از طريق ارتباط جنسي انتقال داده مي‌شوند راهنمايي
كنند. بدون آنكه به ديگران اخلاق را آموزش بدهند، مسئوليت در برابر شريك جنسي را يادآوري مي‌كنند. با
اين طريق تهيه كردن كاندوم راحت تر مي شود. در اين صورت جوانان را مورد هدف قرار مي دهيم و تا
حدودي اطلاعات نظام‌مند را بيشتر مي كنيم. در مقاله هاي قبل به مسئله هايي مثل ترس و در مورد
بيماري ايدز خوانديد و درباره ي طريقه مبارزه با اين بيماري را ديديد.
اين راه پخش شده دارو، باعث مي‌شود كه اين بيماري در سطح جامعه كم شود و به خاطر نزديكي و قابل در
دسترس بودن پزشكان خانواده  شريك هاي جنسي ،  عوامل صدمه رسانده و طريقه پاسخ به معالجه
راحت تر شده و قابل جلوگيري مي باشد. اگر پزشكان خانواده ۲ روز فعاليت كنند و بيماران به آنها اعتماد
كنند احتمال دارد بتواند شريك هاي جنسي آنها را بهروش ياد داد و يا اطلاعات جنسي را پخش كرد و بيشتر شود.


از طرفي ديگر امكان معالجه  pep(pre/post exposure proohylaxis) به وجود مي‌آيد.  بدين
معنا كه اشخاصي كه در خطر قرار دارند(رابطه ي جنسي نا متناسب،  داخل شدن سوزن كثيف به دست،
جنين سلامت در رحم مادر مبتلا و…...) گرفتن روزه مخصوصي از داروها تا حد امكان از مبتلا به بيماري در امان مي‌مانيد.


اين عملكرد فقط در مواردي آسان مي شود كه پزشك تشخيص دقيق از سوژه  به دست بياورند  و  در
نزديك اشخاص قرار داده شود.  پزشك خانواده مي‌توانندبا بيماري ايدز باشد. عملكردي كه در مورد تحول
سالم بودند مورد غفلت قرار گرفته است. در پايان اينكه زنگ هاي خطر به صدا درآمده است.  بيماري كه در
اجتماع به وجود آمده است. سالها مسئولان زمان داشته اند تا شيوه هاي مبارزه با اين بيماري را در جامعه
به كار بگيرند ،اما متاسفانه كوتاهي اتفاق افتاده است و ويروس در حال داخل شدن به مرحله ي افزايش يافتن مي باشد.


زمان آن رسيده است كه محققان پيشرفت كنند و  اعلام كنند كه نه تنها بايد با ترس اين بيماري و امر
جنسي مبارزه كرد بلكه بايد عملكرد هاي اجتماعي مانند پخش رايگان كاندوم در عمل قرار بگيرند.  در امر
معالجه پزشك خانواده و عملكرد اجتماعي پخش دارو پر اهميت مي باشد و بايد از قبل گسترش يابد.
دولت در اين زمينه وظيفه سختي دارد و سه سازمان وزارت بهداشت و معالجه، آموزش و پرورش و صدا و
سيما بايد براي مبارزه با اين بيماري همكاري كنند بدون آنكه به عملكردهاي منفي اجازه اتفاق افتادن
بدهند. وقت طلايي مبارزه با بيشتر شدن بيماري تمام شده است ولي هنوز مي‌توان با همكاري در
مقابله با حمله ي اين بيماري كه در بستر ناهماهنگي اجتماعي و آگاه نبودن به گسترش خود ادامه مي
دهند مقابله كرد وقت را بايد دريافت كرد كه پايدار نيستيم و در مقابل آن پاسخگو هستيم.

منبع: مشاوره آزاد جنسي و زناشويي - ايدز و مسائل جنسي


برچسب‌ها: ايدز، مسائل جنسي،

نويسنده :Dr. Maryam
تاريخ: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت: ۰۶:۳۲:۱۹

زوج درماني :يكي از عواملي كه زوج ها به متخصصان رجوع مي‌كنند مشكلات در ازدواج مي باشد .
كه برطرف كردن آن با زوج درماني ممكن مي باشد.
 
زوج درماني چه مي باشد؟زوج درماني اين هدف را دارد كه به زنان و مردان كمك كنند تا به درك بهتري نسبت به يكديگر برسند .
و اگر تصميم به عوض شدن دارند به آنها كمك كند تا به نيازها و هدف اصلي خود برسند.
زوج درماني فقط زن و مرد را شامل مي شود. البته البته فرزندان هم در معرض مشكلات زوجين قرار دارند.
آنها امكان دارد آشفته و نگران به نظر برسند و مشكلاتي در آنها به وجود مي آيدكه به بهبود رابطه زناشويي
كمك مي كند تا آنها بتوانند به فرزندان خود اهميت دهند و آنها را بهتر درك كنند.
زوج درماني امكان دارد به وسيله روانپزشك يا روانشناس دارا مي باشد صورت گيرد. زوجي كه براي معالجه
رجوع مي‌كنند امكان دارد در مسائل عاطفي فاصله داشته باشند ، اختلاف داشتن در برابر قدرت ، مشكل
داشتن در برقراري ارتباط، حسود بودن ، خيانت كردن و برطرف نشدن ارضاي جنسي و در پرخاشگري
مشكلاتي به وجود بيايد.
 
شخص معالجه كننده به زوجين ياري مي دهد:كه زندگي خود را مورد ارزيابي قرار بدهند.براي تحولات زندگي خود تصميم بگيرند.آنها تلاش مي كنند سوتفاهم ها ، خواسته هاي غير منطقي را بهبود ببخشند. 
زوج درمانيراه هايي كه براي زوج درماني : 
۱- نظريه در رابطه با سيستم خانوادهاين نظريه در رابطه با واكنش در شرايط خانواده به عنوان يك سيستم تاكيد مي شود.
و هدف آن اين مي باشد كه زوجها را با سرمايه هايي كه بدون آگاهي ميباشد آشنا كنند.
 
۲- زوج درماني در رابطه با برخورددر اين نوع روان درماني از روش‌هاي زير در رفتار درماني مورد استفاده قرار مي گيرد.:
آموزش دادن براي طرزبرقرار كردن رابطهو يادگيري برطرف كردن مشكل 
۳- زوج درماني تمركز بر عاطفه
اين روش در رابطه زوجها تاكيد مي كند .
و از روش آموزش شناخت عاطفه ها براي تحول در رفتارها اقدام مي كند.
 
۴- زوج درماني روان پريشي
در اين  راه تصور مي‌كنيم كه برخورد زوجين هنگام بزرگسالي از سرمشق هاي برخورد كردن در دوران
كودكي سرچشمه مي گيرد و تلاش مي كنند كه زوج ها با تشخيص دادن اين مسئله احساسات  فعلي  و
گذشته خود را نسبت به والدين خود جدا كنند.
 
معالجه گر در رابطه با زوج درمانيدر اين رابطه كسي كه معالجه گر مي باشد به مشكل هاي زوج ها با دقت گوش مي دهند.
تا اينكه زوج ها افكار و احساسات خود را بازگو كنند.
و همينطور به آنها كمك مي‌كنند تا مشكلات خود را به روشني برطرف كنند.
نشانه هاي رواني و مشكلاتي كه زوج ها با آنها مواجه مي باشند با هم رابطه دارند.
امكان دارد در رابطه طرفين از طريق انزواجويي و تحريك شدن فرد افسرده، برخورد تهاجمي،
احتياج به اعتماد قسمتي از استرس ستاره خطر مي شود.
شماره تلفناختلاف بين زوجيناختلافات بين زوج ها نشانه ها را افزايش مي دهند .
تا هنگامي كه اين موضوع معلوم نباشد از كجا شروع شده است مشكل ساز خواهد بود.
زوج هايي كه براي درمان مي روند امكان دارد بر واكنش ها تمركز كنند.
كه نشانه هاي شخصي را افزايش دهد.
 
كمك به معالجه زوجين :آموزش دادن براي آرامش راه هاي رفتار درماني مثل قرار گرفتن آنها در اختلاف و جلوگيري از جواب دادنيا معالجه هاي شناختي( مثل اينكه براي شناخت يكديگر بيشتر تلاش كنند) 
و در صورتي كه معالجه آنها رو به تقويت مي رود و تمام بررسي ها توسط معالجه گر ارائه مي گردد.
و همين طور در تحولات مديريت دارد. در بيشتر موارد زوج درماني و معالجه شخصي با هم تركيب مي شوند .
همچنين در حاليكه خشونت در خانواده ها افزايش يافته باشدامكان دارد امكان دارد زوج ها به صورت جدا هم معالجه شوند.
رابطه كلامي و غير كلامي زوجينوقتي كه دو شخص به صورت كلامي يا غير كلامي رابطه خوبي نداشته باشند .
هر كدام از آنها تصور مي كنند كه طرف مقابل خود يك اصل مشخصي را قبول كرده است .
در صورتي كه اين گونه نمي باشد.
به طور مثالشوهر تصور مي كند زنش قبول كرده است كه تا هر زماني كه شوهر بخواهد مي تواند در سركار خود بماند.
ولي زن تصور مي كند كه شوهرش بدون بيان كردن اين امر قبول كرده است كه شوهر او در هنگام شام حضور داشته باشد.
تمام اين قول و قرارهايي كه بازگو نمي شود باعث سوءتفاهم مي شود .كه مربوط به مشكل در رابطه با زوجين مي باشد .
معالجه گر بر طبق سيستم هاي خانواده دست به كار مي شوند كه براي پيدا شدن مشكلات و برطرف كردن آن طراحي شده است.

منبع: تالار وانشناسي و مشاوره آنلاين ازدواج خانواده تحصيلي همياري ايران - زوج درماني


برچسب‌ها: زوج درماني،

[ ۱ ]