آموزشگاه آشپزی در تهران
تور آنتالیا
ویزای تایوان
قیمت تور کانادا
تشک
خرید زودپز تفال
اتو بخار تفال
توتون پیپ
قیمت پیپ
خرید بک لینک
ساخت وبلاگ
مشاور ازدواج عشق و ازدواج
درباره من
من يك مشاوره با زمينه تخصصي ازدواج هستم. سعي دارم شما را در اين راه همراهي كنم. چند دقيقه وقت براي آينده خودتون بذاريد. و ازدواج موفقي تجربه كنيد
نويسندگان
برچسب ها
عضويت در خبرنامه
  عضويت لغو عضويت

ورود اعضا
  نام کاربري :
  پسورد :

عضويت در سايت
  نام کاربري :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ايميل :
  نام اصلي :

نويسنده :Dr. Maryam
تاريخ: ۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت: ۰۴:۰۹:۱۷

سلام به هم دوستان

اگر قصد داريد ازدواج كنيد حتما با مطالعه و تحقيق عمل كنيد و اين مقاله كوتاه و مفيد بخوانيد.

خيلي ها فكر مي كنند كه ازدواج يك هندوانه در بسته است!

خير! اگر اين عقيده را داريد از همين الان احتمالاتي براي طلاق نيز كنار بگذاريد.

ما اگر بخواهيم يك موبايل يا كفش بخريم در مورد آن تحقيق مي كنيم تا مدت زيادي بتوانيم از آن بهره ببريم.

ازدواج هم به همين صورت است. بايد با تحقيق و انديشه همراه شود تا موفق باشد.

آيا مي شود بدون تحقيق با كسي ازدواج كرد، خواستگاري كه مي خواهيد سالها درتمام لحظات مختلف در كنارش باشيد و او هم از شما حمايت كند؟

دوستان من در اين وبلاگ مي خواهيم شما را با جديدترين و كارآمدترين روش مشاوره پيش از ازدواج آشنا كنم.

با اين مراحله مي توانيد ازدواج موفق و شادي در كنار همسرتان داشته باشيد.

مرحله اول: شناخت اوليه پيش از ازدواج

در اين مرحله از غذا و رنگ مورد علاقه گرفته تا مكان هاي مورد علاقه سوال كنيد. در اين مرحله اصلا خجال نكشيد و هر سوالي در ذهن داريد بپرسيد.

شايد برايتان مسخره باشد كه بپرسيد چه غذايي دوست دارد ولي همين سوال مهم سات چون بعد از ازدواج هر روز با آن دست و پنجه نرم مي كنيد.

يا اينكه آيا همسرتان در كار خانه همكاري مي كند؟ يا حاضر است فلان كار را كند؟

در اين مرحله حتما از مركز مشاوره ازدواج كمك بگيريد. مشاور و و تست هاي ازدواج و شخصيت به شما كمك مي كند تا شناخت دقيقتري نسبت به هم داشته باشيد.

مرحله دوم شناخت رفتار و عملي پيش از ازدواج

در اين مرحله با خواستگار و يا نامزدتان بيرون مي رويد و بر مبناي مرحله قبل شناخت عملي پيدا كرده و مي فهميد آيا گفته هاي او راست بوده است و يا در عمل چند مرده حلاج است.

روانشناس شما نيز در اين مرحله شما را ياري خواهد كرد.

در اين مرحله سفر و گردش خيلي مهم است و سبب شناخت عميق تر ميشود.

اين دوره بين 6 ماه تا يكسال طول مي كشد.

برخي اين دوره را دوره عقد و برخي دوره نامزدي  و برخي ديگر دوستي مي نامند.

مرحله درمان اختلالات شخصيتي و رواني

روانشناس بر اساس دو مرحله قبلي و تست هاي شخصيت اين اختلالات را شناسايي مي كند و به درمان يك طرف يا طرفين مي پردازد. اين اختلالات شامل:

 • افسردگي
 • شخصيت نمايشي
 • اضطراب و استرس
 • دوقطبي
 • وسواس
 • فوبيا
 • پرخاشگري
 • و غيره

تا تكميل درمان و يا تاييد روانشناس به هيچ وجه وارد مرحله بعد نشويد.

مرحله انتخاب براي ازدواج

در اين مرحله بر اساس احساسات و عقلانيت تصميم بگيريد نه بر اساس عادت.

برخي افراد به هم عادت كرده اند و اين سبب ميشود كه انتخاب اشتباه بگيرند و لذا در اين مرحله نظر مشاور هم بسيار مهم است.

اگر فرد برايتان مناسب نيست همين الان نه بگوييد وگر نه سالها در سختي زندگي مي كنيدو سپس طلاق ميگيريد.

و اگر نامزدتان خوب است با يك بله شرين ، يك زندگي زيبا براي يكديگر بسازيد.

اما هنوز تمام نشده. مرحله اصلي مانده است.

مرحله زندگي مشترك

 در اين مرحله بايد از گل مشترك تان مراقبت كنيد.

برخي ازدواج را پايان داستان مي بينند ولي حقيقت اين است ازدواج آغاز داستان است.

بايد ياد بگيريد محبت كنيد و با همسرتان و عشق تان درست رفتار كنيد. در كنار هم چگونه برنامه ريزي كنيد و تصميم بگيريد.

 

در ادامه روزانه سعي مي كنم مقالات مهم در زمينه ازدواج را براتون بذارم تا در تمامي مراحل بالا راهنماييتون كنه. ما را با نظرتان حمايت كنيد.


برچسب‌ها: ،

نويسنده :Dr. Maryam
تاريخ: ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت: ۰۵:۴۳:۵۷

سوتين يا همان سينه بند كه در گذشته به آن كرست مي گفتند انواع گوناگوني دارد. نوعي از آن با اسفنج ساخته شده كه مي تواند اسفنج ساده و يا فشرده باشد.
سوتين اسفنجي چيستنوعي سوتين است كه در آن اسفنج به كار برده مي شود. در واقع اين با نوع ميتوان طرح هاي جذابي (قلبي، سيبيلي، چشمي و غيره)  ايجاد كرد. خانم هايي كه مي خواهند جذاب تر به نظر برسند اين نوع را انتخاب مي كنند.


تفاوت سوتين ابري و اسفنجيسوتين ابري را مي توان نوعي سوتين اسنفجي در نظر گرفت. البته در برخي موارد به سوتين اسفنجي نرم، ابري گفته مي شود زيرا سينه بند اسفنجي فشرده نيز وجود دارد كه در آن از فنري براي ايستايي بيشتر استفاده مي شود. البته گاهي نيز براي از كش قيطوني استفاده شده زيرا فشار فنر سبب آسيب به پستان مي شود.
فوايد سوتين اسفنجياز فوايد و مزاياي اين نوع سينه بند ها مي توان به طرح دار شدن آن ها اشاره كرد. توليد كنندگان مي توانند طرح ها و فرم هاي گوناگوني با اين نوع سوتين ها ايجاد كنند. همچون فرم برگ گل و يا سوتين قلبي
مزيت ديگر اين نوع، جابه جايي خوب هوا و عدم آسيب به بستان است. همانطور كه در مقاله سوتين چيست گفته شد يكي از دلايل اصلي سرطان سينه سفت بستن پستان بند است لذا اين نوع سينه بند فشار كمتري به پستان ها وارد كرده و هواي لازم جهت بافت ها و غدد را به پستان مي رساند.


ايا سوتين اسفنجي سينه را كوچك ميكندبرخي افراد از اين نوع شعارهاي تبليغاتي “سوتين اسفنجي سينه را كوچك مي كند” استفاده مي كنند. تا كنون به صورت علمي چنين چيزي ثابت نشد است با اين حال همانطور كه در مقاله فوايد سوتين گفته شد، سينه بند اسفنجي از افتادگي و بزرگ شدن پستان جلوگيري مي كند.
آيا سوتين اسفنجي ضرر دارداين نوع همچون انواع ديگر عوارض دارد. بدين معنا كه استفاده در مدت زمان طولاني و سفت بستن آن سبب ايجاد بيماري مي شود. اين در حالي كه اين نوع پستان بند عوارض كمتري داشته و باعث ايجاد جريان هوا در نواحي دور پستان شده، رطوبت نواحي (كه عامل اصلي قارچ و باكتري است) را كاهش داده و فشار كمتري به سينه وارد مي كند.
در حالت كلي نمي توان گفت اسفنجي ضرر دارد. در واقع نوع استفاده از سوتين ضرر آن را مشخص مي كند. البته برخي از اين نوع سوتين ها با پلاستيك و مواد كم كيفيت توليد مي شوند كه سبب تحريك پوست، ايجاد رطوبت و بيماري پوستي مي شوند.
بيشتر در مقالات علمي معايب استفاده نادرست از سينه بند ذكر شده است و  ضررهاي سوتين اسفنجي و معايب سوتين اسفنجي آن مطرح نشده است. با اين حال انواع فشرده آن كه از فنر استفاده شده است به پستان فشار وارد كرده و خطر ابتدا به سرطان را افزايش مي دهد لذا مدل ساده و حتي مدلهاي كش ساده  دار آن توصيه مي شود.


تاثير سوتين اسفنجياز تاثيرات آن مي توان به جذابيت بيشتر زنان اشاره كرد. زيرا اين نوع سوتين به صورت ايستاده قرار گرفته و سينه شما را رو به جلو و بزرگ تر نشان مي دهد و همان طور كه در اين مقاله گفته شد جنس خوب اين نوع سوتين مي تواند سبب كاهش رطوبت در نواحي سينه، كاهش ابتلا به قارچ پوستي، كاهش فشار به سينه و ابتلا به سرطان، جلوگيري از افتادگي سينه و ايجاد طرح هاي جذاب براي تنوع بخشي براي بانوان اشاره كرد.

منبع: مشاوره آزاد جنسي و زناشويي- سوتين اسفنجي چيست


برچسب‌ها: سوتين اسفنجي،سينه،

نويسنده :Dr. Maryam
تاريخ: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت: ۱۲:۱۹:۳۳

روان شناسي / روان درماني آدلريان، توسط آلفر آدلر[۲] (۱۸۷۰ – ۱۹۳۷) مطرح شد. آلفرد آدلر به عنوان يك روان پزشك تاثير گذار در طول تاريخ، در اوايل قرن ۲۰ ام توجه فلسفي را در سطح جهاني، به ايده هايي جلب كرد كه نسبتا جديد بودند.
وي بر اين عقيده بود كه شناخت دقيق و نزديك از وضعيت اجتماعي فرد، از طريق بررسي عواملي از قبيل ترتيب ولادت، سبك زندگي، و آموزش والديني، يك امر ضروري مي باشد.
آدلر معتقد است كه هر فردي تلاش مي كند كه به يك شخص مهمي تبديل شود و احساس خوبي داشته باشد.
فهرست مطالبتاريخچه روان شناسي آدلريانروان درماني آدلريان۴ مرحله مربوط به روش درماني آدلريانانواع روش هاي درماني آدلريانشناسايي ارزش ها و روان شناسي آدلريانمحدوديت هاي روان شناسي آدلريانروان شناسي / روان درماني آدلريانروان شناسي / روان درماني آدلريانتاريخچه روان شناسي آدلريانآدلريان قبل از ورود به دنياي روان پزشكي و در اوايل دهه ۱۹۹۰، زندگي و دوران حرفه اي خود را به عنوان يك چشم پزشك از سال ۱۹۸۵ شروع كرد.
وي به شدت مجذوب نظريه هاي سيگموند فرويد[۳] در مورد رفتار بشري  شد و آن را به دقت مورد مطالعه قرار داد و با شجاعت بي بدليل از مفاهيم روانكاوي فرويد كه قبل از آن به شدت مورد انتقاد بود، دفاع كرد.
در سال ۱۹۰۷، يك فردي كه طرفدار و حامي فرويد بود، از آدلر دعوت كرد كه به عضويت حوزه و گروه داخلي وي در بيايد – توسط يك گروهي، بحث منحصر به فردي در عصر چهار شنبه صورت گرفته شد و تصمصم بر آن شد تا مبناهاي مربوط به يك نهضت روان كاوي را ايجاد كنند.
در نهايت، به دليل اختلافات نظري، آدلر و فرويد از يكديگر فاصله گرفتند و آدلر خودش پيشتاز رهيافت جديدي در يك روش درماني جديد شد و بلافاصله مكتب روان شناسي فردي را راه اندازي كرد.
در اين سيستم جديد، تاكيد بر اهميت مطالعه كليه افراد بود. نظريه آلد، به صورت رسمي در انجمن تفكر روان شناسي آزاد مطرح شد و بلافاصله بعد از آن، روزنامه روان شناسي فردي شروع به چاپ كرد.
روان درماني آدلريانآدلر در حوزه مربوط به نظريه كلي شخصيت، روان درماني، و آسيب شناسي رواني پيش قدم بود، و روان شناسي آدلريان، بر توانايي شخصي در پذيرش احساس نابسندگي يا نالايقي و داشتن موقعيت پايين تر نسبت به بقيه افراد تاكيد دارد.
وي بر اين عقيده است كه فرد در زماني كه مورد تشويق قرار مي گيرد و احساس شايستگي و احترام در وي شكل مي گيرد، پاسخگويي و مشاركت بهتري را از خود نشان مي دهد.
در شرايط معكوس و در زماني كه فرد مورد مخالفت قرار مي گيرد و دلسرد مي شود، وي يك رفتار ناكارا از خود نشان مي دهد كه بيانگر ايجاد يك حالت رقابتي، شكست و عقب كشيدن در وي مي باشد.
زماني كه روش هاي گفتاري، براي تاثيرات مثبت تشويق مورد استفاده قرار گيرند، احساس بي نقص بودن و خوش بيني در فرد افزايش مي يابد.
آدلر به شدت بر اين عقيده بود كه“بچه اي كه برخورد بدي با آن مي شود به يك بچه ترسو و دلسرد تبديل مي شود”، و الگوهاي رفتاري با كودكان بايد در حد چشم گيري ارتقا يابند تا حس مقبوليت، مهم بودن و احترام در آنان ايجاد شود و اين احساس خوب تمام وجود كودك را در بر گيرد.
آدلر معتقد بود كه احساس ناشايستگي و پست بودن، به خصوص در زماني كه فرد در سنين پايين احساس حقارت شخصيتي مي كند، مي تواند در نتيجه ترتيب تولد ايجاد شود.
همچنين عواملي از قبيل وجود يك محدوديت و معلوليت فيزيكي يا نبود همدلي اجتماعي براي ساير افراد، مي تواند منجر به ايجاد چنين احساسي در فرد شود.
مبتني بر الگوهاي رفتاري و سيستم هاي اعتقادياين روش درماني، توجه خاصي بر الگوهاي رفتاري و سيستم هاي اعتقادي دارد كه در دوران بچگي توسعه يافته است.
متخصصان باليني كه از اين روش درمان استفاده مي كنند، به شدت معتقدند كه اين استراتژي ها، پيشروهايي براي خود شناسي و رفتارهاي بعدي بوده و به صورت مستقيم بر نحوده ادراك فرد از خودش و ديگران در طول زندگي تاثير گذار است.
با آزمون اين الگوهاي رفتاري، ما به صورت كاراتري مي توانيم ابزارهاي مورد نياز را براي شناخت ارزش و معناي خود ايجاد كنيم.
با اين روش مي توان تغييراتي ايجاد كرد كه در نهايت منجر به بهبود نتايج درمان بيانجامد.
. با آزمون اين الگوهاي رفتاري، ما به صورت كاراتري مي توانيم ابزارهاي مورد نياز را براي شناخت ارزش و معناي خود ايجاد كنيم.
با اين روش مي توان تغييراتي ايجاد كرد كه در نهايت منجر به بهبود نتايج درمان بيانجامد.
۴ مرحله مربوط به درمان با استفاده از روش آدلريانيك درمانگر آدلرياني به افراد در درك تفكرات، محرك ها و عواطفي، كه بر سبك زندگي آنها تاثير گذار است، كمك مي كند.
همچنين در طول درمان، درمان جو مورد تشويق قرار مي گيرد تا با توسعه بينش ها، مهارت ها و رفتار هاي جديد، يك روش كاراتر و مثبت تري را در زندگي خود بدست آورد.
همه اين موارد از طريق چهار مرحله درمان آدلريان به دست مي آيد:
ضرورت پيدا كردن يك درمانگريك رابطه صحيح درماني مابين درمان گر و شخصي كه مورد درمان است، ايجاد مي شود و آنها توافق مي كنند كه با يكديگر همكاري كنند تا بتوانند به صورت موثر و صحيحي مشكل را شناسايي كنند.
ارزيابيدرمانگر افراد را تشويق مي كند تا در مورد گذشته شخصي خودشان، گذشته خانواده شان، يادآوري هاي اوليه، عقايد، احساسات و محرك هاي خودشان صحبت كنند.
اين كار كمك مي كنند تا الگوي زندگي كلي فرد مشخص شود.
اين الگوي كامل زندگي شخصي شامل عواملي مي باشد كه ممكن است در مراحل اوليه درمان، به عنوان عوامل بي اهميت يا بي ربط در نظر گرفته شوند.
بينشبه فرد در حال درمان كمك مي شود تا روش هاي تفكر جديدي در مورد موقعيت خودش داشته باشد و اين روش ها را توسعه دهد.
جهت گيري مجدد و اصلاح بينش:درمانگر به فرد كمك مي كند تا اقدامات جبراني و موثري را بكارگيرد كه منجر به تقويت بينش جديد يا تسهيل بينش هاي بعدي مي شود.
شناسايي ارزش ها و روان شناسي آدلريانافرادي كه به درمان مراجعه مي كنند، مي خواهند تا بينش و ديدگاه خودشان را نسبت به رفتارهايشان تغيير دهند و واكنش مناسبي نسبت به وضعيت هاي مختلف زندگي خودشان داشته باشند.
روان درماني آدلريان، از يك فرايند شناسايي ارزشهاي آدلرياني استفاده مي كند، به نحوي كه شخص تحت درمان به صورت يك تشكيلات و سازمان مربوط به حيات شخصي معرفي مي شود كه شامل ترتيب تولد، بافت اجتماعي و ديگر فعاليت هاي محرك خارجي است و دربرگيرنده تاثيرات والديني مي باشد.
با شناخت اين تشكيلات و نحوه تاثير آن بر ارزش ذاتي، مقبوليت و انتظارات، يك فرد مي تواند شروع به پذيرش عواطفي كند كه آنها به عنوان يك كودك، نسبت به اتفاقات تجربه شده دارند.
اين پروسه ادراك، به افارد تحت درمان كمك مي كند تا ارزش هاي ذاتي صحيح خودشان را كه مستقل از بقيه مي باشد، شناسايي كنند (اين اتفاق ممكن است بار اولي باشد كه براي يك فرد صورت مي گيرد).
شناسايي ارزش هاي آدلريانيشناسايي ارزش هاي آدلرياني به فرد اجازه مي دهد تا با يك ديد جديدي كه تغييرات مثبت را تقويت مي كند، به عقايد قبلي خود نگاه كند.
شناسايي ارزش ها صرفا مربوط به انجام موارد مهم، شناسايي مواردي كه شخصا براي خودتان مهم است، و انجام اقدام موثر كه با راهنمايي اين ارزش ها صورت مي گيرد، مي باشد. 
تمرينات متفاوتي براي كمك به شناسايي ارزش هاي انتخابي بكار گرفته شده است كه به صورت راهنمايي براي هدايت رفتار موثر و ارادي عمل مي كند.
افرادي كه غرق در تفكرات خود مي شوند و تمايل دارند تا با احساسات دردناك مقابله كنند يا از آن اجتناب كنند، در انتخاب اقداماتي كه هدفمند و مطابق با ارزش ها باشد، با مشكل مواجه مي شوند.
از طريق آزاد سازي تفكر از چنين درگيري هايي، آنها به اقداماتي دست مي يابند كه مطابق با ارزش هاي حقيقي آنها بوده و اين افراد، اقدامات كامل و صحيحي را از خودشان بروز مي دهند.
انواع روش هاي درماني آدلريانيروان درماني فردي آدلرياني، درمان مختصر، درمان زوج ها و درمان خانوادگي روش هاي درماني هستند كه به افراد كمك مي كنند تا از احساسات ناكارا و غير مفيد خود خلاص شده و تمركز خود را بر ايجاد اصلاحات در ارزش هاي پذيرفته شده، احساسات و رفتارهايي جلب كنند كه مانعي براي رشد مثبت افراد مي باشد.
تكنيك هاي آدلرياني از مكالمه سوكراتيك[۴] استفاده مي كند تا توسعه مربوط به وضعيت هاي كارا و مفيد را در حوزه هاي مختلفي از قبيل اعتماد به نفس، ارزش دهي به خود، و مهم تلقي كردن خود را رشد دهد.


اين وضعيت منجر به افزايش توانايي فرد براي مشاركت طبيعي و ايجاد روابط محكم مي شود.
بزرگترين هدف اين نوع درمان، از بين بردن عقايد و رفتار ها مخرب (كه فرد به صورت مستقل و ناخودآگاه در مراحل قبل از درمان از آنها استفاده مي كرد) و جايگزيني ابزارهايي مي باشد كه به فرد اجازه مي دهد تا اعتماد به نفس و شخصيت اجتماعي خود را تقويت كند.
محدوديت هاي مربوط به روان شناسي آدلريانيروش درماي آدلريان، يك روش زمان بر بوده و اين رهيافت ممكن است در مورد افرادي كه به دنبال درمان سريع تر يا راه حل هاي سريع در مورد نگراني هاي خودشان هستند، بهترين مطالعه نباشد.
علاوه بر آن، بخش مهمي از اين رهيافت شامل شناسايي اتفاقات صورت گرفته در دوران كودكي مي باشد، و افرادي كه تمايل به بررسي گذشته خانواده يا وضعيت جسمي خودشان ندارند، ممكن است اين رهيافت را يك رهيافت مناسب براي خودشان ندانند.
يك انتقاد ديگري كه به اين رهيافت وارد است كاهش بالقوه اثر بخشي آن، در مورد افرادي است كه داري بينش محدودي بوده و/يا با نگراني هايي مواجه هستند كه بر توانايي كاركرد آنها تاثير دارد.
هر چند كه روش درماني آدلريان در چندين مطالعه تاييد شده است، ولي آزمايش هاي بيشتر مي تواند منجر به فراهم سازي شواهد گسترده تر در مورد كاربرد اين روش شده و حمايت خوبي از مزايايي اين رهيافت به عمل آورد.

منبع:

مشاوركو: مركز مشاوره روانشناسي و مشاوره آنلاين-روانشناسي / روان درماني آدلريان
نويسنده :Dr. Maryam
تاريخ: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت: ۰۶:۰۵:۵۹

اگر در حال قرار گذاشتن با دختري هستيد و در ذهنتان براي ازدواج برنامه ريزي مي كنيد، جستجوي كيفيت هايي كه يك همسر خوب و مناسب بايد داشته باشد، از اهميت بالايي برخوردار است.


شما نياز داريد كه به دنبال ويژگي هاي معيني باشيد در بلند مدت به نفع ارتباط مشتركتان باشد. بايد بررسي كنيد كه كه فيزيك بدني را جذاب ميدانيد و چه نوع ارتباط عاطفي برايتان خوشايند است.
هر زني، همسر خوبي نخواهد شد و حتي مادر خوبي نيز براي كودكتان نمي شود.
در اينجا نشانه هايي را كه مي گويند آيا يك دوست دختر، مي تواند همسر مناسب و ايده آل باشد يا نه، آورده شده است:
او مستقل استيك زن مستقل انتخاب خوبي است چرا كه مي دانيد براي شاد بودن، حس كامل بودن و مواظبت به شما متكي نيست.
يك زن مستقل بجاي اينكه به شما نياز داشته باشد، شما را مي خواهد. اگر يك روز از شما خبري نباشد وحشت نمي كند و آويزان وقت و بودن با شما نيست.
اين گونه از زنان نسبت به زناني كه دائما نياز به توجه و اطمينان بخشي دارند، همسر مناسب تري خواهند بود.
يك زن مستقل، قوي، با اعتماد به نفس است و از تنها بودن ترسي ندارد. بدانيد كه وابستگي رفتار سالمي است.
نوع استقلال همسر شما بايستي توانايي هاي او براي اتكاي كامل به عملكردهاي خودش را به چالش بكشد.
اما، او (زن) همچنين مي داند كه زماني كه به شما نياز دارد چگونه به شما دسترسي پيدا كند و به لحاظ عاطفي و احساسي به شما وابسته است.
خواهان پيشرفت استزني كه خواهان پيشرفت است خوشايند تر و جذاب تر از زني است كه با هر مساله كوچكي خسته شده و از كوره در مي رود.
شما به زني نياز داريد كه درشرايط استرس زا به شيوه ي منطقي آرامش خود را حفظ كند.
اين به اين معني نيست كه او كامل است و هرگز ناراحت نمي شود، اما در هر دفعه اي كه شرايط درست پيش نرفت آرامش خود را از دست نمي دهد.
او مي داند كه چگونه احساسات مختلفش را مديريت كندو قبل از صحبت كردن حتما فكر مي كند.
همچنين بايد حس كنيد كه او منبع خوبي براي زمان هايي است كه شما تحت فشار و استرس هستيد.
مي توانيد روي توانايي ها، هوش و افكار او زماني كه قوه تفكرتان از كار مي افتد، حساب كنيد.

منبع: مركز روانشناسي و روانپزشكي مگاروان - نشانه هاي يك همسر خوب - دوست پسر دختر

نويسنده :Dr. Maryam
تاريخ: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت: ۰۶:۳۰:۴۳

از دوستي تا ازدواج : كيفيت هاي يك شريك زندگي خوبگاهي اوقات ممكن است شما در يك ارتباط چندين ساله با يك نفر باشيد، اما هنوز به حد كافي به اين اطمينان نرسيده ايد كه آيا اين همان فرد مناسبي است كه مي توانم روابطم را با او جدي تر كنم.
يك دوست پسر عالي هميشه هم بهترين همسر نخواهد شد چرا كه ازدواج يك تجربه اي است كه زندگي را تغيير مي دهد كه با چالش هاي فراواني همراه است.
از دوستي تا ازدواج دوست شما همسر خوبي خواهد بود؟از دوستي تا ازدواج / دوست شما همسر خوبي خواهد بود؟
اگر به دنبال شفافيت بيشتر اين موضوع هستيد، در اينجا چند نكته است كه بايستي به آن توجه داشته باشيد:
مسائل مالي در ازدواجواقعا مهم است كه ببينيد چگونه دوست پسر شما مسائل مالي خود را مديريت مي كند. آيا او صورت حساب ها را به موقع پرداخت مي كند؟
آيا براي تامين مالي خود به كس ديگري وابسته است (مثل پدر يا مادر)؟


آيا او ولخرج است و يا تا آخرين ريال پولش را هم خرج مي كند؟
روشي كه او مسائل مالي خود را مديريت مي كند نشان مي دهد كه تا چه بالغ است و به عنوان يك فرد تا چه حدي مسئوليت پذيري دارد.
دوستان و خانواده شما در رابطه با او چه احساسي دارند
عشق كور است. زماني كه شما در يك ارتباط شاد قرار داريد، تمايل داريد تا اوقات خوشي را پر رنگ تر كرده و ايرادات شريكتان را ناديده بگيريد.
از اين جهت، افراد نزديك و وابستگان نزديك مثل اعضاي خانواده و دوستان صميمي كه به آنها اعتماد داريد مي توانند دورنماي واضح تري از شريكتان و رابطه شما برايتان فراهم كنند.
هرچند ممكن است كه حقيقت محض را به شما نگويند، اما توصيه هايي كه شخص سوم مي دهد ممكن است به شما كمك كند تا موارد مشخصي را كه تا به حال ناديده مي گرفتيد را تشخيص دهيد.
تا چه حد مي تواند يك مشاجره را مديريت كنداين كه زوجين با هم مشكلاتي دارند يا نه تعيين كننده ميزان موفقيت رابطه آنها نيست بلكه اينكه چگونه تلاش مي كنند تا به اين مسائل و مشكلات پاسخ دهند، اهميت دارد و تعيين كننده است.
هر زوجي گهگاه دعوا مي كنند، اما اين كه چگونه اين مشاجرات را مديريت مي كنند، اهميت بسيار زيادي دارد. يك فرد بالغ هميشه تمايل به حل كردن مساله و تقويت رابطه دارد. اگر دوست پسر شما تا مدت زمان زيادي بعد از مشاجره  عصباني مي شود و يا كاملا سكوت مي كند، ممكن است در آينده شريك زندگي خوبي براي شما نباشد.
هر گونه توهين و تحقير، به ياد آوردن و اشاره به مشكلات گذشته و سوء استفاده از آنها، يادآوري نقاط ضعف حين مشاجره، بي احترامي به خانواده طرفين، مشاجراتي كه به برخوردهاي فيزيكي ختم مي شود، هر گونه تحريم مالي و يا احساسي بعد از دعوا بدون هيچ توجيه روشني و … نشانه هاي خوبي از يك فرد بالغ و مسئوليت پذير نيستند.
اگر با چنين افرادي سر و كار داريد بهتر است در تصميم خود تجديد نظر كنيد.
آيا مثبت نگر است؟زندگي پر از پستي ها و بلندي هاست و هيچ كسي نمي خواهد با يك فرد منفي نگر اين مسائل و موارد را بگذراند.
اگر دوست پسر شما در چالش هاي جزئي از كوره در مي رود و يا از موقعيت هاي سخت شانه خالي مي كند شما بايد تصميم خود را براي ماندن با او مجددا بررسي كنيد.
آيا به شما احترام مي گذراد؟احترام متقابل و دو طرفه يك عامل مهم و كليدي در هر رابطه ي موفقي است. يك فرد مهم در زندگي شما مي بايست به شما احترام بگذارد و هيچ وقت با شما  به خيال اينكه هميشه خواهيد بود بي احترامي نكند.
او هرگز شما را قضاوت نمي كند!اگر شما به دنبال يك ارتباط بلند مدت موفق هستيد، اين اطمينان را حاصل كنيد كه او هميشه به آنچه شما مي گوييد گوش مي دهد و شما را به خاطر تصميم هايتان قضاوت نمي كند. هميشه مي توانيد در او حبس شويد و خود واقعيتان شويد.
شما را حمايت مي كند.وقتي كه بعد از يك روز كاري خسته كننده به خانه برميگرديد، آيا همچنان از شما انتظار دارد كه چيزي براي خوردن آماده كنيد يا نه با يك فنجان چاي يا قهوه و يك لبخند گرم از شما استقبال مي كند تا خستگي تان در برود؟
يك شريك زندگي خوب هميشه ستون محكمي براي حمايت و تقويت شما است تا شما به [واسته ها و علايق فرديتان برسيد.
در عمق رابطه شما يك دوستي عالي داريدبرخي از افراد اهميت دوستي در ازدواج را ناديده مي گيرند، اما دوستي در يك رابطه بلند مدت و مادام العمر مانند ازدواج از اهميت زيادي برخوردار است.
اين به اين معني نيست كه شما همانگونه كه با دوستان دخترتان دوستان خوبي هستيد، به همين شيوه بهترين دوست همسرتان شويد، اما شما نياز به رابطه اي داريد كه در آن احترام متقابل، اهميت دادن، بازي و سرگرمي، اهداف مشترك، و همراهي وجود دارد كه تمام اينها زماني به  وقوع مي پيوندد كه شما با همسرتان دوست و يار خوبي باشيد.
اگر فكر مي كنيد شريك شما نمي تواند دوست خوبي برايتان باشد بايد كمي دقت نظر به خرج دهيد تا ببينيد در بلند مدت و يك زندگي مادام اعمر واقعا مي خواهيد از زندگي لذت ببريد و يا نه يك زندگي روزمره و ماشيني داشته باشيد!
جديدترين مقالات روانشناسي پيش از ازدواجمي خواهيد از همديگر ياد بگيريدطبق تحقيقات مرد و زني كه اجازه مي دهد ديگران بر آنها تاثير بگذراند، سالم تر بوده و رابطه ي مثبت تري دارند. اين به چه معني است؟
اين يعني احترام به همديگر و ارزش دادن به آنچه كه فرد مقابل ارائه مي كند.
ارج نهادن به افراد ديگر، عقايدشان و چشم اندازهاي منحصر بفردشان به عنوان يك مرد يا يك زن، يك كيفيت مهم در يك ارتباط سالم است.
شما به وضوح مي توانيد آينده روشني براي خود متجسم شويديكي از ساده ترين روش هايي كه مي توان تشخيص داد كه اين فرد به درد زندگي بلند مدت ميخورد يا نه، اين است كه ببينيد آيا مي توانيد آينده مشتركي براي خود تصور كنيد.
آيا اين همان فردي است كه مي تواند پدر بچه هايتان باشد و در نقش پدر بدون نقص خواهد بود. هرچند اين كار بسيار ساده به نظر مي رسد، اما بايد توجه داشت فردي كه حتي در تصورات مناسب نقش پدر نيست، در بلند مدت نمي تواند همسر خوب و ايده آلي نيز براي شما باشد.
مشاورانه مشاوره خانواده مشاوره ازدواج مشاوره تلفني مشاوره آنلاين تست روانشناسي مشاوره روانشناسي مشاوره جنسي اختلال رواني استخدام روانشناس و روانسنجدر كنار او خود واقعي تان هستيداگر با فردي در ارتباط هستيد كه مجبوريد براي حذف ارتباط بخشي از خودتان را پنهان كنيد، علايق، سليقه تان، اولويت هايتان در زندگي، دوستاني كه با آنها معاشرت داريد و … بايد بدانيد كه اين فرد نمي تواند در بلند مدت همسر خوبي باشد.
ازدواج يك اتفاق مهم و طولاني مدت است. شما نمي توانيد براي ساليان دراز بخشي از وجود خودتان را پنهان كنيد، حتي اگر موفق به اين كار شويد ديگر از زندگي لذتي نخواهيد برد!
هر فردي مستحق اين است كه علايق خود را زندگي كند و به اهداف فردي اش دست پيدا كند.
يك شريك خوب كسي است كه در كنار او شما خود واقعي تان هستيد و شما را با تمام اخلاقيات عادات، رفتارها و وابستگي هايتان قبول دارد و به شما عشق مي ورزد.
واقعا مي خواهيد كه اين ازدواج به وقوع بپيونددخيلي احمقانه به نظر مي رسد كه اين را يك نشانه بگيريد اگر واقعا مي خواهيد رابطه شما به ازدواج ختم شود، اما واقعا اين مي تواند يك نشانه باشد. اين را از خود بپرسيد كه آيا واقعا مي خواهيد با اين فرد ازدواج كنيد و چرا؟

منبع: سارا نظري مركز مشاوره و روانشناسي آنلاين مشاورانه - از دوستي تا ازدواج


برچسب‌ها: دوستي، ازدواج،

نويسنده :Dr. Maryam
تاريخ: ۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت: ۰۵:۰۵:۱۵

بازي هايي براي تقويت مهارت خودآگاهي كودكانآموزش خودآگاهي چه ضرورتي دارد؟خودآگاهي به عنوان يكي از مهم ترين مهارت هاي زندگي مطرح است و نقش زيادي در ارتقاء سلامت رواني افراد و پيشگيري از ابتلا به مشكلات رواني ايفا مي كند.
اهميت مهارت هاي زندگي به حدي است كه يونسكو، برخورداري ازآن ها را به عنوان  يكي از مهم ترين معيارهاي سواد جهاني معرفي كرده است.
 به عبارت ديگر، در دنياي پيچيده ي امروز، انسان نسبت به گدشته با چالش هاي بسيار متنوع تري رو به روست .
بدون برخورداري از مهارت كافي، مي تواند در برابر اين چالش ها به راحتي سلامت رواني خود را از دست دهد.
به همين دليل، مي توان گفت سرمايه گذاري در جهت آموزش اين مهارت ها به كودك يكي از مهم ترين ضرورت هاي عصر اخيراست.
خودآگاهي چيست؟آيا تاكنون با افرادي مواجه شده ايد كه شناخت صحيحي از خود ندارند؟ نمي دانند به درستي چه فردي هستند و چه اهدافي را دنبال مي كنند؟
 اين افراد ممكن است حتي ندانند از چه چيزي خوشحال مي شوند، چه چيزي آن ها را ناراحت مي كند يا مي ترساند و چه چيز براي ان ها تعجب آور خواهد بود.
علاوه بر موارد فوق، افراد اين چنيني، به دليل آگاه نبودن از ارزشه ها، معيارها و خط قرمز هاي زندگي شان، ممكن است هر لحظه به سمتي حركت كنند و شما را از رفتارهاي عجيب و متناقض خود دچار تعحب كنند.
تمتمي مواردي كه تا بدين جاي متن خوانديد، توصيف كننده ي فردي است كه از خودآگاهي پاييني برخوردار است.
خودآگاهي به عنوان يكي از مهم ترين مهارت هاي زندگي عبارت است از آگاهي نسبت به خود در سه بعد شناختي، هيجاني و رفتاري كه منجر به ارتقا سلامت روان فرد و پيشگيري از بيماري مي شود.
اگر در اطرافيان خود افرادي با خصوصيات بالا مي شناسيد و قصد داريد كودك تان را در برابر ويژگي هاي نام برده شده  واكسينه كنيد با ادامه ي  متن همراه باشيد.

كودك خودآگاه چه ويژگي هايي دارد؟همان طور كه گفته شد خودآگاهي در سه مولفه ي شناختي، هيجاني و رفتاري قابل بررسي است.
نكته ي مهم آن است كه شما به عنوان والد و يا مربي كودك بتوانيد ضمن آگاهي از اين ابعاد سه گانه، از طريق فعاليت ها و برنامه هاي مدون، هر سه بعد اين مهارت را به طور همزمان در فرزندتان رشد دهيد.
كودكي كه از نظر شناختي خودآگاه است، نسبت به افكاري كه در ذهنش مي گذرد، آگاه است.
او مي داند كه چه فكري باعث شد تا عصباني شود، كدام فكر باعث شد دوستش را هل بدهد و يا در موقعيتي كه در كلاس درس، نظرش را ارايه نداد، چه فكري در ذهنش مي گذشت.
بعد هيجاني خودآگاهي به بررسي ميزان آگاهي فرد از هيجاناتش مي پردازد.
به عبارت ساده تر مي توان گفت كودكي كه هيجانات اصلي خود (غم، شادي، خشم، ترس، تعجب) و ساير هيجانات فرعي (تنفر، حسادت و..) را مي شناسد .
مي تواند در مورد آن ها صحبت كند در بعد هيجاني اين مهارت به رشد مطلوب رسيده است.
در توضيح آخرين بعد (خودآگاهي رفتاري) نيز لازم است بدانيد كودكي كه در اين بخش مهارت دارد، مي تواند در مورد رفتارهايش و دليل آن ها براي خودش يا شما توضيحاتي ارايه دهد.
 او مي تواند به قضاوت در مورد رفتارهاي خودش پرداخته و ميزان مناسب بودن يك رفتار در تحقق هدفش را بررسي كند.
 چنيني كودكي از اشتباهاتش درس مي گيرد، بدون نياز به تذكر، رفتارهاي نامناسب را اصلاح و رفتارهاي جديدي را انتخاب مي كند و شما براي آموزش رفتار صحيحي و غلط به او با چالش زيادي مواجه نخواهيد بود.
جديدترين روش هاي روانشناسي كودكچگونه كودكي خودآگاه داشته باشم؟خودآگاهي نيز مانند ساير مهارت ها، امري اكتسابي است كه در كودكان تا حد زيادي متاثر از مشاهده است.
كودك ميزان خودآگاهي شناختي، رفتاري و هيجاني اطرافيان –به ويژه والدينش- را مشاهده كرده و به تقليد آن خواهد پرداخت.
اين مطلب نشان دهنده ي آن است كه در برخي موارد لازم است همزمان با تصميم گيري به منظور آموزش اين مهارت به فرزندمان، فعاليت هايي را نيز به منظور ارتقا خودآگاهي شخصي مان آغاز كنيم.
در حقيقت لازم است بدانيد كه كودكان بهترين مشاهده كنندگان و ضعيف ترين مفسران هستند و رفتارهاي شما مي تواند بيش از هر چيز ديگر براي آن ها آموزش محسوب شود.
با كودك سه ساله ام چگونه برخورد كنم؟هر آنچه لازم است در مورد كودك خجالتي بدانيدبا كودك پرخاشگر چگوه برخورد كنم؟بازي هايي براي تقويت مهارت خودآگاهي كودكانلجبازي كودك دو سالهبازي هايي براي رشد خودآگاهيفرقي نمي كند كه شما به عنوان والد به مطالعه ي اين متن مي پردازيد و يا اينكه مربي كوك در زمينه ي مهارتي هستيد. بازي هاي زير مي تواند براي شما مفيد واقع شود.
بازي هاي خودآگاهي شناختيخواندن داستاني را به همراه كودك آغاز كنيد و در بخش هاي مختلف، مكث كرده، از كودك بخواهيد تا در مورد آنچه در ذهن شخصيت هاي داستان مي گذرد براي تان توضيح دهد. مثلا “بنظرت تو ذهن موش قصه چي مي گذشت كه از دوستاش جدا شد و رفت يه گوشه نشست؟”موقعيت هاي به ظاهر نامطلوب مانند وقتي كه كودك بي حوصله است، بهانه مي گيرد و يا عصباني است را غنيمت بدانيد و در مورد افكارش از او سوال كنيد ” فك ميكنم الان خيلي عصباني شدي. تو ذهنت چي گذشت كه اينقدر ناراحتت كرد؟”از كودك بخواهيد تا هرآنچه مي تواند در مورد ويژگي هاي مختلف خود بنويسد. سپس نوشته ها را در قالب نامه در بياوريد و ازهمه ي بچه ها دريافت كنيد.به قيد قرعه از دانش اموزان بخواهيد جلوي كلاس بيايند و يكي از نامه هاي بدون اسم را بخوانند.
بقيه ي اعضاي كلاس بايد حدس بزنند نويسنده ي اين نامه چه كسي بوده.
بازي صندلي داغ: صندلي اي با نام صندلي داغ در ميانه ي كلاس قرار دهيد و براي بچه ها توضيح دهيد كه در اين بازي، قراراست ويژگي هاي مثبت دوست مان را به او بگوييم تا حسابي داغ شود.سپس به قيد قرعه دانش آموزان را روي صندلي نشانده و از بقيه بخواهيد تا ويژگي هاي مثبتش را به او بگويند.
بازي هاي خودآگاهي هيجانيمجموعه اي از كارت هاي كوچك كه بر روي هر كدام از ان ها يك جمله نوشته شده آماده كنيد و آن ها را در جاهاي مختلف خانه يا حياط مخفي كنيد.براي كودك توضيح دهيد كه اين يك بازي سايلنت (بدون صدا) است و كسي برنده مي شود كه بدون صحبت كردن، بتواند حالت هر هيجان را فقط در چهره اش نشان دهد.
به عنوان مثال از كودك بخواهيد تا پس از پيداكردن كارت حاوي جمله ي”امروزميريم شهربازي”، احساس متناسب با جمله را پيدا كند و آن را در چهره اش نشان دهد.
بهتراست ليستي از جملات متنوع تهيه كنيد كه احساسات مختلف اصلي و فرعي را در بر گيرند.
وقتي در حال ديدن فيلم يا كارتن هستيد، از فرزندتان در مورد احساسات شخصيت هاي داستان سوال كنيد. مثلا”بنظرت بچه خرگوشه الان چه احساسي داره كه كسي باهاش بازي نكرد؟ “بازي هاي خودآگاهي جسميوسايلي جهت ساخت كاردستي ترتيب دهيد و از كودك تان بخواهيد تا با استفاده از آن ها، تصويري ازخودش را نقاشي كند.اگر كودك سواد دارد، از او بخواهيد تا پاسخ سوالات زير را نيز روي كاردستي اش بنويسد و اگرنه آن ها را نقاشي كند:
” يكي از ويژگي هاي خوب خودت، كاري كه به آن علاقه داري، دوست داري در آينده چه كاره شوي؟ يكي از نقاط ضعفت”.
اگر مربي كودك هستيد، در پايان مي توانيد با كاردستي هاي آن ها يك نمايش لباس راه بيندازيد كه هر كودك لباس دست سازش را به تن كرده و با حاضر شدن در جلوي كلاس، خودش را به ديگران معرفي مي كند.
اگر به عنوان پدر يا مادر اين بازي را انجام مي دهيد مي توانيد كارهاي كودك را جمع آوري كرده و با آن ها يك نمايشگاه خانگي آماده كنيد.
هرگز نقاشي ها و دست سازه هاي كودك را دور نيندازيد چون مي توانيد از آن ها به منظور تقويت اعتماد به نفس فرزندتان نهايت استفاده را بكنيد.
پيشنهادي براي والدين هوشمنداگرچه كلمه ي “بازي” اكثرا براي فعاليت هايي به كار مي رود كه مخاطب آن ها كودك است، اما ممكن است شما به عنوان والدي هوشمند و آگاه تصميم بگيريد تا خودتان نيز اين بازي ها را امتحان كنيد.
بر اساس پژوهش ها بسياري از تعارضات زناشويي و ارتباطي بزرگسالان، ريشه در عدم آگاهي از علايق، سلايق، ارزش ها، اهداف و احساسات خود و طرف مقابل دارد.
با انجام اين فعاليت ها مي توانيد نسبت به افكار، احساسات و رفتارهاي خود و ديگران آگاه تر شويد و نارضايتي هاي ارتباطي را به ميزان قابل توجهي كاهش دهيد.
منبع:مشاوره-خانواده.com - روانشناسي كودك و نوجوان - بازي هايي براي تقويت مهارت خودآگاهي كودكان

نويسنده :Dr. Maryam
تاريخ: ۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت: ۰۵:۳۲:۳۴

گناه و در كل مرتكب يك گناه شدن مي تواند عواقب خيلي بدي براي فرد داشته باشد  و احساساتي همچون پشيماني و عذاب وجدان را به همراه دارد. به خصوص اگر فرد با زندگي ديگران بازي كرده و يا در مباحث و مسائل جنسي مرتكب گناه شده باشد. اينجور افراد زندگي خوبي نداشته و همواره فكر گناهانشان آنان را مورد آزار قرار مي دهد. درست است كه از يك جايي به بعد ارتكاب گناه براي آنان عادي مي شود اما فكر و عذاب وجدان هيچ گاه آنان را آسوده نخواهد گذاشت.
line-separator
اين افراد براي مقابله با اين افكار يا خود را غرق در گناه مي كنند و يا از راه خود بازگشته و پشيمان مي شوند. بهترين راه براي آنان مشورت با كارشناسان و روانشناس ها است اما يك نكته حياتي براي اين افراد عدم چشيدن طعم خوشبختي در زندگي اينده خودشان است. آنان ازدواج كرده و حتي بچه دار مي شوند اما اين فكر كه فردي گناه كار هستند و گذشته اي بد دارند آنها را مورد اذيت قرار مي دهد. تا جايي كه توان مقابله نداشته و دست به كارهاي افراطي ميزنند.
line-separator
توصيه مشاوران به اين افراد اين است كه از هركجا كه مي توانندجلوي گناه خود را بگيرند سپس با مشورت و كارشناسي دقيق ازدواج كرده و گدشته خود را با همسرشان قبل از ازدواج در ميان بگذارند در اين صورت مي توانند از عذاب وجدان راحت شده و بسياري از مشكلات خود را حل نمايند. اما بايد بدانند كه وقتي ازدواج كرده اند متعهد هستند و ديگر بايد به زندگي خود پايبند بوده و براي خوشبختي همسر و فرزندانشان تلاش نمايند.

منبع: مشاوره ازدواج - احساس گناه در زندگي

نويسنده :Dr. Maryam
تاريخ: ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت: ۰۹:۱۸:۵۱

۱۷ اميد ازدواج درون گرا با برون گرا آبان ۱, ۱۳۹۷/در ازدواج موفق, دانستني هاي ازدواج /توسط مشاورازدواج درون گرا با برون گرا:يكي از اساسي ترين معيارهاي انتخاب همسر، توجه و شناخت ويژگي هاي شخصيتي اوست.
تا فردي كه مي خواهد ازدواج كند بتواند تصميمي با چشمان باز بگيرد و در ادامه مسير زندگي دچار مشكل نشود.
شناخت شخصيت يك نفر كار ساده اي نيست و معمولا در طي زمان به وقوع مي پيوندد ولي به طور كلي نشانه هايي وجود دارد .
كه مي تواند در مراحل اوليه به شناخت بهتر ما از طرف مقابل كمك كند.
بررسي ازدواج درون گرا با برون گرايكي از ساده ترين روش ها براي رسيدن به اين شناخت اوليه استفاده از نشانه هايي است.
كه تيپ شخصيتي طرف مقابل را معرفي مي كند.
مايرز و بريگز پس از بررسي هاي گسترده ۴ محور اصلي را در شكل گيري شخصيت يك فرد موثر دانسته اند .
كه به شناخت موثر طرف مقابل كمك مي كند.
اين ۴ ويژگي در ادامه معرفي مي شوند.
منبع دريافت انرژياين محور به اين موضوع مي پردازد كه شخص انرژي خود را از طريق خلوت با خود به دست مي آورد يا از طريق ارتباط گرفتن با اطرافيان.
دو سوي اين محور را دو قطب درون گرا و برون گرا تشكيل مي دهند.
درون گراها معمولا غرق تفكرات خويش هستند و محيط پيراموني زياد براي آنها جلب توجه نمي كند.هم چنين ميزان ارتباطات آنها معمولا محدود ولي عميق است.در مقابل افراد برون گرا توجه بيشتري به محيط پيراموني دارند و ارتباطات بيشتري برقرار مي كنند.اهل معاشرت و تفريح هستند و معمولا اعتماد به نفس بيشتري دارند.17 اميد ازدواج درون گرا با برون گرا
ابزار دريافت اطلاعات ازدواجاين محور به بررسي اين موضوع مي پردازد كه شخص چگونه اطلاعات خود را از محيط كسب مي كند.
اين محور دو قطب دارد. در يك سو افراد حسي هستند كه اطلاعات خود را از طريق حواس پنج گانه از محيط كسب مي كنند.
و در سوي ديگر افراد شهودي هستند كه از قواي ذهني خود براي دريافت اطلاعات از محيط استفاده مي كنند.
نحوه تصميم گيري براي ازدواجاين محور به اين مساله مي پردازد كه شخص در موقعيت هاي مختلف براي تصميم گيري از كدام ابزار استفاده مي كند.اين محو دو قطب دارد. در يك سوي افراد متفكر قرار دارند كه منطقي و عيني تصميم گيري مي كنند.و در سوي ديگر افراد احساسي هستند كه بر اساس ارزش هاي خود تصميم مي گيرند.سبك زندگي درون و بيرون گرايي اين محور چنان كه از اسم آن پيداست به بررسي سبك زندگي اشخاص مي پردازد و دو قطب دارد.
در يك طرف شخصيت هاي ساختارمند قرار دارند كه ترجيح مي دهند در چارچوب كار كنند و طبق برنامه ريزي پيش مي روند.
در طرف مقابل افرادي هستند كه در كارهاي خود انعطاف بيشتري نشان مي دهند و زياد مقيد به برنامه ريزي قبلي نيستند.
از تركيب اين چهار مولفه يا محور شخصيتي، ۱۶ تيپ شخصيتي متفاوت پديد مي آيد.
تحقيقات نشان داده است كه ۹۲ درصد همسران جذب شخصيتي با ويژگي هاي شبيه خود شده اند .و ۸ درصد به سمت شخصيتي با صفات متضاد خود مي روند كه به طور كلي اين كار توصيه نمي شود.ممكن است در ابتدا اين امر براي هر دو طرف جذاب باشد ولي معمولا در ادامه زندگي باعث ناخرسندي طرفين مي شود.در مورد ازدواج دو فرد كه يكي شخصيت درون گرا و ديگري شخصيت برون گرا دارد.بهتر است به اين نكته توجه داشته باشيم كه فاصله اين دو در محور درون گرايي و برون گرايي زياد نباشد.امتياز بندي آزمون برون گرايي و درون گراييبراي مثال اگر يكي از طرفين كه برون گراست در ميزان برون گرايي خود از ۱۰ نمره بتواند، نمره ۳ را كسب كند.
بهتر است طرف مقابل كه درون گراست از ۱۰ نمره درون گرايي نمره اي بين ۱ تا ۴ داشته باشد و فاصله اين دو زياد نباشد.
بهترين شكل ازدواج اين است كه هر دو طرف داراي خصوصيت مشابه با هم باشند يا فاصله ميزان درون گرايي و برون گرايي در آنها زياد نباشد.
و در صورتي كه اين فاصله زياد باشد براي مثال يكي يا هر دو از طرفين به صورت افراطي درون گرا يا برون گرا باشند.
نمي توانند با فردي از گروه مقابل زندگي راحت و موفقيت آميزي را تجربه كنند. آن هم با مشاوره قبل ازدواج.
يك زن برون گرا دوست دارد مدت زيادي را به نشستن در كنار همسر و صحبت كردن با او بگذراند.
دوست دارد در مهماني ها شركت كند و به خريد برود.
در حالي كه يك مرد برون گرا تمايل دارد به گردشگري و اكتشاف طبيعت بپردازد و با دوستانش به مسافرت برود.
بنابراين نمي توان به طور كلي ازدواج دو برون گرا را توصيه كرد.
بلكه بايد به هر دو طرف آموزش هاي لازم را داد تا ضمن شناسايي تفاوت هاي خود بتوانند آنها را بپذيرند.
و به تفاوت ها مانند يك مشكل نگاه نكنند تا بتوانند با يكديگر زندگي خوبي را تجربه كنند.


ديگر موارد ازدواج درون گرايي در مورد ازدواج يك شخص با درجه بالاي درون گرايي با كسي كه حدي معتادل از برون گرايي را دارد.بايد گفت كه اگرچه ممكن است اين ازدواج به شكست كامل نينجامد ولي فرد برون گرا در اين رابطه مجبور خواهد بود .كه از بسياري از حقوق خود براي حفظ اين رابطه چشم پوشي كند و محدوديت هايي را بپذيرد.اين عامل در طولاني مدت مي تواند رابطه را به اختلاف و تنش و نهايتا جدايي عاطفي بكشاند.تمام افراد ميزاني از درون گرايي و ميزاني از درون گرايي را به طور هم زمان در شخصيت خود دارند.در مورد همسراني كه يكي درون گرا و ديگري برون گراست لازم است .كه اين زوج ها بدانند در كدام شرايط لازم است از كدام يك از اين دو قطب استفاده كنند.
در زماني كه در كنار همسرتان نيستيد مي توانيد با خيال آسوده هر قطبي را كه در شما غلبه دارد به كار ببريد.
مثلا با خود خلوت كنيد يا به معاشرت با اطرافيان بپردازيد.
ولي در زمان هايي كه در كنار همسرتان هستيد.
بايد براي حفظ رابطه تان به خواسته هاي طرف مقابل نيز توجه داشته باشيد.
 
منبع : مركز مشاوره ستاره ايرانيان- مشاوره ازدواج- ۱۷ اميد ازدواج درون گرا با برون گرا

[ ۱ ]