loading...

عشق و ازدواج

حتما پيش ازدواج در دوره دوستي ، نامزدي و يا عقد مطالعه كنيد

بازدید : 141
11 زمان : 1399:2

آيا تا به حال فكر كرده ايد كه Ship در كلمه relationship[1] به چه معنايي مي باشد؟
اين پسوند به اين واقعيت اشاره مي كند كه يك رابطه مي تواند هم به صورت شناور و هم به صورت غرق شدن باشد.
بسيار خب، اين مورد به صورت كلي درست نمي باشد، ولي يك روش مناسبي به منظور تفكر در مورد تاثيرات مربوط به فشار در رابطه مي باشد.
با خواندن اين مقاله يك سري اصولي را در مور شناور نگه داشتن يك رابطه و مواردي را كه بايد در صورت احساس ناايمني انجام بدهيد، ياد بگيريد.
اين مقاله مي تواند براي شرايط زير كاربرد داشته باشد:شما بخواهيد كه در مورد فشارهاي رايج در يك رابطه مطالبي را ياد بگيريدبه منظور سر و كار داشتن با فشارهاي موجود در يك رابطه، برخي از اصول را ياد بگيريدشما بخواهيد بفهميد كه تنش موجود در رابطه از كجا ايجاد مي شودشما در رابطه (يا در حال ورود به يك رابطه اي) مي باشيد كه در مورد آن اطمينان نداريد.مديريت كردن فشار و آسيب يك رابطه-moshavercoمديريت كردن فشار و آسيب يك رابطه moshaver.coدر يك رابطه چه نوع فشارهايي وجود دارند؟داشتن يك دوست دختر يا دوست پسر مي تواند فوق العاده باشد، ولي يك گروه از مواردي وجود دارند كه مي تواند منجر به ايجاد احساس رضايت و خوشحالي شود.
فشارهاي دروني مي توانند در نتيجه مواردي از قبيل تفاوت هاي فرهنگي يا سن، حسادت، نبود توافق و انتظارات غيرمنطقي يا غيرقابل اجرا ايجاد شوند.


منبع: مشاوركو : مركز مشاوره روانشناسي و مشاوره آنلاين-مديريت كردن فشار و آسيب يك رابطه

بازدید : 163
11 زمان : 1399:2

مشاوره به عنوان يك راهكار مهم براي كاهش دغدغه ها و مشكلات افراد شناخته مي شود.
مشاوره مي‌تواند سبب كاهش بسياري از مشكلات آنها در زمينه هاي گوناگون زندگي شود.
در گذشته استفاده از مشاوره چندان رايج نبود و افراد ترجيح مي دادند تا خود به درمان و برطرف نمودن مشكلات خود از طريق مشاوره و مشورت گرفتن از افراد با تجربه اقدام كنند.
امروزه با گسترش اطلاعات و دانش افراد در رابطه با دانش مشاوره استفاده از مشاوره روز به روز در حال افزايش است.
۰۲۱۸۸۴۱۹۸۳۲
۰۲۱۲۲۲۴۷۱۰۰
۰۲۱۲۲۳۵۴۲۸۲
موبايل مراكز
۰۹۰۳۱۲۳۶۴۴۶۰
۰۹۰۳۵۶۷۳۰۵۰
۰۹۱۰۸۳۴۷۵۹۷
براي عزيزان خارج از كشور
۹۸۹۰۳۱۲۳۶۴۴۶+
۹۸۹۰۳۵۶۷۳۰۵۰+
۹۸۹۱۰۸۳۴۷۵۹۷+
مشكلات بسيار زيادي وجود دارد كه افراد مي‌توانند براي مشاوره به مراكز مشاوره در جهت حل آنها اقدام كنند.

منبع: مركز مشاوره و روانشناسي مشاورانه-مشاوره تلفني رايگان با موبايل و با قيمت ارزان

بازدید : 141
11 زمان : 1399:2

ميم:

سلام
نميدونم مشكل من افسردگيه يا چيز ديگه اي
من از احساسات بدم مياد و خودم آدم خنثي اي هستم
مثلا خيلي بدم مياد از اينكه يكي بهم بگه دوستم دارم، عاشقتم و… كلا از اين جور ابراز علاقه ها
از جمع بستن هم خيلي بدم مياد
يعني يكي ميگه بريم اينكارو باهم انجام بديم خيلي اذيت ميشم از جمله و حرف زدنش
مشكل من چيه؟؟؟

مشاور:

با سلام خدمت شما دوست عزيز
لطفا اطلاعات بيشتري در اختيا رما قرار بدهيد تا باهم بيشتر صحبت كنم.
۱٫ چند سال داريد؟
۲٫ ورابط شما با دوستان و خانواده چگونه مي باشد؟
۳٫ فكر مي كنيد اگر اگر احساسات خود را نمايش بدهيد چه اتفاقي رخ مي دهد؟
۴٫ اين موضوع تاثيري بر روابط و عملكرد شما گذاشته است؟

ميم:

۱ ۱۸ سالمه
۲ روابطم خوبه اما تنهايي رو بيشتر دوست دارم
۳ احساساتم رو ك نشون بدم از خودم بدم مياد، براي بقيه هم يكمي غير عاديه
۴ قطعا چون وقتي ميبينم آدمي ابراز علاقه ميكنه به يه شخص ديگه اي ازش بدم مياد و نزديكش هم نميرم
اگه تيم شخصيتي هم به درد ميخوره تيپ شخصيتي من INFP هستش

مشاور:

در اين مورد در شما يك بينش و تفكر وجود دارد كه مي تواند از سبك تربيتي شما نشعت بگيرد و براي بررسي دقيق اين موضوع نياز است كه شما چند جلسه به صورت حضوري به روان درمانگر و طرحواره درمانگر مراجعه داشته باشيد.
شناسايي احساسات درست در مسير رشد فردي كمك زيادي مي كند و نياز است كه به عنوان يكي از وجه هاي انسان مورد پذيرش قرار گيرد .
درمسير مي توانيد با متخصصين كانون مشاوران ايران، مشاوره تلفني/تخصصي داشته باشيد
۰۲۱-۲۲۳۵۴۳۰۴

منبع: مشاوره آنلاين تشخيص و درمان افسردگي

بازدید : 165
11 زمان : 1399:2

با پسر كوچكتر ازدواج كنيم
اساس كار در انتخاب همسر، تقدم عقل بر احساس در زمان انتخاب و آمادگي پذيرش مسئوليت در رابطه اي بر پايه تعهد، اطمينان و علاقه و داشتن مهارت هاي زندگي براي مقابله با مشكلات زندگي با بيشترين فايده و كمترين ضرر به خود و همسر و جامعه و لذت بردن از لذايذ مادي و معنوي زندگي با بيشترين فايده و كمترين ضرر به خود و همسر و جامعه است.
بعد از آن بايد به شخصيت سالم و همخوان (يعني داشتن شخصيتي در طيف سلامت و تطابق ويژگي هاي شخصيتي و سازگاري آن در دو طرف) توجه داشت. درصورتي كه اين دو عامل وجود داشته باشد، مي توان با اطمينان بيشتر ساير عوامل را بررسي كرد.
باور عرفي و سنتي در ايران كه پسر بايد از دختر براي ازدواج بزرگ تر باشد، از جهاتي داراي نقاط قابل توجه علمي و منطقي است؛ مانند بلوغ زودرس جسمي و جنسي و عاطفي و عقلاني اجتماعي در زن، رضايتمندي جنسي در حال و آينده زوج، دوران كوتاه باروري در زن و.... نقطه ضعف اساسي اين باور هم، توجه نكردن به تغييرات مختصات زمان و مكان، تغيير نگرش ها، سلايق ها و خواسته ها در نسل هاي رو به جلو است بنابراين با اينكه مي توان آن را يك قاعده كلي در نظر گرفت، استثناهاي فراوان هم ديده مي شود.


خوب است بدانيد قبل از 30 سالگي، فاصله سني دختر و پسر، پسر بزرگ تر از دختر از تقريبا همسن تا 8 سال فاصله سني و بعد از 30 سالگي از تقريبا هم سن تا 11 سال بزرگ تر بودن پسر توصيه مي شود.
با پسر كوچكتر از خودم ازدواج كنم يا نه؟

منبع: فارس پاتوق - با پسر كوچكتر ازدواج كنيم

بازدید : 133
11 زمان : 1399:2

شرايط سخت و بحراني زندگي از جمله موقعيت هايي است كه بسياري از افراد را از پا در مي آورد.
بالاي طبيعي، مرگ عزيزان، مهاجرت، از دست دادن كار، جابجايي منزل، تصادف و.. از جمله بحران هايي هستند كه مي توانند منجر به خستگي، به بن بست رسيدن، آسيب هاي روحي و رواني و از دست رفتن بهداشت رواني افراد شوند.


اما آيا تمامي افراد در برابر فشارهاي زندگي واكنشي مشابه دارند؟
به عنوان مثال چه چيز مردم ژاپن را پس از تجربه ي دردناك سونامي سرپا نگه داشت؟
آن ها نه تنها متوقف نشدند و روحيه ي شان را نباختند بلكه با سرعتي بيش از پيش رشد كردند.
روانشناسان نام اين مولفه ي متمايز كننده را “تاب آوري” يا “سخت رويي” قرار داده اند.
تاب آوري چيست؟اصطلاح روانشناختي تاب آوري به معناي ظرفيت رواني مقابله موثر با مشكلات زندگي بدون از دست دادن سلامت روان است كه با رشد و پيشرفت نيز همراه است.
خوشبختانه بايد گفت اين ويژگي از جمله مولفه هاي قابل يادگيري است.
بنابراين در صورتي كه تاكنون در مواجهه با مشكلات زندگي به راحتي متوقف شده ايد مي توانيد با يادگيري مهارت تاب آوري، از مشكلات در جهت رشد استفاده كنيد و با تغييرات غير قابل اجتناب زندگي به راحتي سازگار شويد.
برخي از روانشناسان به منظور شفاف سازي بيشتر معناي تاب آوري آن را به درختي تشبيه مي كنند كه علي رغم فشار برف در فصل زمستان، از طريق حفظ انعطاف پذيري اش، استوار باقي مي ماند و نمي شكند.
در ادامه ي مطلب مي آموزيد كه چگونه مي توان علي رغم مشكلات، خم به ابرو نياورد و به حركت و پيشرفت ادامه داد.
تكنيكهاي پيشرفت در سختي ها از طريق تاب آوري مشاور كوتكنيكهاي پيشرفت در سختي ها از طريق تاب آوري مشاور كوتاب آورها چگونه مي انديشند؟تاب آور بودن مستلزم فكر كردن به شيوه اي خاص است.
افراد تاب آور در مواجهه با بحران هاي زندگي به شيوه ي خاصي مي انديشند كه با تفكر غير تاب آور ها تفاوت هاي زيادي دارد:
زندگي عرصه ي تغيير و تحول است.اين تفكر، هسته ي اصلي تاب آوري است.
از خودتان سوال كنيد كه بنظر شما ” آيا تغيير، جزء جدا نشدني زندگي است و يا اينكه انتظار شما از زندگي ان است كه همواره پيش بيني پذير و قابل كنترل باشد؟”
تاب آورها در پاسخ به اين سوال، زندگي را عرصه ي تغيير و تحول مي دانند و اين ويژگي را پذيرفته اند.
از نظر آن ها ممكن است معادلات انسان براي مسايل زندگي همواره به نتيجه نرسد و بهتر است خودشان را براي استفاده ي مثبت از تغييرات زندگي به اندازه ي كافي انعطاف پذير كنند.
زندگي توأم با رنج و سختي است.واقعيت آن است كه زندگي همواره با سختي ها و مشقات فراواني عجين شده است. بنابراين در صورتي كه به دنبال مسيري مستقيم و سهل العبور براي رسيدن به خواسته هاي تان باشيد، به رسيدن به اولين چاله و يا بحران، ناكام، نااميد و افسرده خواهيد شد.
بر اساس روانشناسي معناگرا، اگر زندگي مساوي با رنج است، بهتر است براي رنج هاي مان معنايي بيابيم.
مك ريون فرمانده ي نيروي دريايي ارتش آمريكا در كتاب تختخوابت را مرتب كن توام بودن رنج و زندگي را به تصوير كشيده و مي گويد:
“همگي ما روزي خودمان را تا خرخره در گل فرورفته مي بينيم.
اين همان روزي است كه بايد با صداي بلند آواز بخوانيم، لبخند برنيم، اطرافيان مان را بلند كنيم و به آن ها اميد دهيم كه فردايي بهتر وجود دارد.
قانون زندگي بدون باخت مي گويد كه در سخت ترين لحظه ها، بهترين خودت باش”.
تاب آوري در سختي و مشكلات - مشاور كو تاب آوري در سختي و مشكلات – مشاور كومن قرباني نيستم.قرار گرفتن در موقعيت هاي سخت مي تواند انسان را وسوسه كند تا با نشستن بر روي صندلي قرباني، از مسئوليت هاي اساسي اش فرار كند.
خانواده ي خوبي ندارم، اوضاع كار بد است، من از اول هم بد بخت و بي پول بودم، ديگران همكاري نمي كنند و.. از قبيل جملاتي هستند كه شخصيت هاي قرباني و فاقد تاب آوري به كار مي برند.
اما افراد تاب آور، با پذيرفتن مسئوليت دشواري هاي زندگي، تلاش مي كنند تا آن ها را حل كنند و اين نحوه ي تفكر آن ها را به پيش مي راند.
به جاي دم زدن از بدبختي، راه حلي بياب!اين جمله ي ساده و عاميانه به بهترين وجه ويژگي تفكر افراد تاب آور را توضيح مي دهد.
به عناون مثال در موقعيتي مانند جابجايي منزل، فرد با تاب اوري ضعيف:
فشار رواني زيادي را تجربه مي كندممكن است از مسئوليت هاي روزمره اش شانه خالي كند.دايما به نشخوار فكري ترس هايش در مورد پيدا كردن خانه مشغول است.ممكن است تپش قلب بگيرد و يا بخش هايي از بدنش دچار انقباض شود.بدخلقي با ديگران و مشكلات خواب و خوراك و.. نشان مي دهد.همانطور كه خوانديد، سبك مقابله اي اين فرد در برابر مشكلات به شيوه ي “هيجان مدار” است.
به عبارت ساده تر او به جاي حل مشكلات بر هيجانات مربوط به مشكل متمركز است و كاسه ي چه كنم به دست گرفته است.
در نقطه ي مقابل، تاب آورها، تلاش مي كنند تا براي حل مساله برنامه ريزي كنند و يكي پس از ديگري به بررسي راهكارهاي موجود مي پردازند.
روشي كه از آن به عنوان سبك مقابله اي “مساله مدار” ياد مي شود.
به همين دليل است كه بر اساس آمارها، افراد تاب آور از سلامت جسمي و طول عمر بيشتري نيز برخوردارند در حاليكه ساير افراد مشكلات متعدد سلامت جسمي و رواني را تجربه كرده و كمتر عمر مي كنند.
تاب آورها چگونه رفتار مي كند؟اگر تصميم داريد به فردي با تاب آوري بالا تبديل شويد، لازم است تا مانند افراد تاب آور نيز رفتار كنيد:
نسبت به وضعيت پر تنش و بحراني آگاه باشيد.به عنوان مثال در صورتي كه به تازگي طلاق گرفته ايد، نسبت به اين تجربه و دشواري هاي پيش رو آگاه باشيد و با توجه به آن ها، نقشه ي راه تان براي عبور از اين بحران را ترسيم كنيد.
شبكه ي حمايت اجتماعي تشكيل دهيد.از طريق برقراري ارتباط با دوستان، فاميل و خانواده، شبكه اي تشكيل دهيد كه در شرايط سخت در كنارتان باشند و شما را ياري كنند.
گفت و گو با اين افراد مي تواند تاثيرات زيادي در كاهش استرس و خلق راه حل هاي جديد داشته باشد.
معنويت، برقراري رابطه با خدا و دعا كردن نيز مي تواند بخش مهمي از شبكه ي حمايتي تان براي عبور از بحران ها و كسب آرامش باشد كه مي گويد شما تنها نيستيد و تحت حمايت يك نيروي برتر قرار داريد.
از سلامتي و تغذيه تان مراقبت كنيد.
شبكه ي حمايت اجتماعي تشكيل دهيد.شبكه ي حمايت اجتماعي تشكيل دهيد.براي زندگي تان معنا و هدف خاصي تعريف كنيد.داشتن معنا در زندگي مي تواند مقابله با سختي ها و غلبه بر آن ها را ساده تر كند.
براي كسب اطلاعات بيشتر در زمينه ي يافتن معناي زندگي مي توانيد به مطالعه ي كتاب فرانكل با نام ” انسان در جست و جوي معنا” بپردازيد.
از منابع حمايتي مانند كتاب، مشاور و افراد متخصص در زمينه ي مشكلات استفاده كنيد.ابزارهاي اورژانسي مقابله با بحران هاي رواني كه شامل “تنفس عميق شكمي” و “رهاسازي عضلاني” هستند را به عادت تان تبديل كنيد تا در برابر آسيب هاي جسمي و رواني متعدد استرس از شما محافظت كنند.مشاوركو : مركز مشاوره روانشناسي و مشاوره آنلاينتكنيك هاي سبك زندگي و موفقيت در زندگي فردي و اجتماعي، بهبود وضعيت تحصيلي و شغليآموزش مهارت ارتباطي به منظور دستيابي و توان ارتباط با جنس مخالف به منظور ازدواج و ارتباط كاري و درسي در دانشگاهكسب موفقيت و انگيزه در كار و تحصيل و دستيابي به زندگي موفق با درآمد بالا كه زير مجموعه مشاوره شغلي است.رشد فرد و خودشناسي به منظور بهره برداري حداكثري از توان و استعداد فردي و شناسايي توانمندي ها و مهارت هاي لازممشاوره تحصيلي و درسي به منظور موفق در مدرسه ، دبيرستان و دانشگاه ، روش هاي مطالعه و برنامه ريزي به منظور دستيابي به رتبه عالي و برنامه ريزي و مديريت زمان موثر در شغل و تحصيلنويسنده: مشاور كو تمامي حقوق براي مشاور كو : مركز مشاوره روانشناسي و مشاوره آنلاين محفوظ بوده و هرگونه كپي برداري از محتواي انجمن پيگرد قانوني دارد و استفاده با ذكر نام منبع و لينك سايت بلامانع است.

منبع: مشاور كو : مركز مشاوره روانشناسي و مشاوره آنلاين-تكنيك هاي پيشرفت در سختي ها از طريق تاب آوري

برچسب ها سختي-تاب آوري ,
بازدید : 146
11 زمان : 1399:2

محققاني به اسم هاي رونالد ملزك و پتريك وال[۱] به منظور توضيح اينكه چرا وضعيت هاي مغز بر روي درك درد ما تاثير مي گذارند، يك نظريه اي را در اوايل دهه ۱۹۶۰ بيان كردند كه به عنوان نظريه كنترل گيت شناخته مي شود.


اين نظريه بيان مي دارد كه نخاع شوكي شامل گيت هاي عصبي مي باشد كه هم سيگنال هاي درد را متوقف مي كند و هم به آنها اجازه مي دهد كه به سمت مغز بروند.
محققان از مدت ها پيش مشاهده كرده اند كه عواملي از قبيل تفكرات، عواطف و انتظارات مي توانند بر روي ادراكات ما از درد تاثيرگذار باشند.
در صورتي كه انتظار داشته باشيد كه يك چيزي به شما آسيب بزند، احتمالا آسيب آن وخيم تر خواهد شد. در صورتي كه ناراحت يا ترسيده باشيد، شدت آن بيشتر از حالتي خواهد بود كه وضعيت آرامي داريد.
برخلاف يك گيت واقعي، كه باز و بسته مي شود تا اجازه عبور مواردي را بدهد، گيت موجود در نخاع شوكي از طريق تفاوت گذاشتن ما بين انواع فيبرهايي عمل مي كند كه سيگنالهاي درد را حمل مي كنند.
حركت سيگنال هاي درد همراه با فيبرهاي عصبي كوچك مجاز است تا عبور كند، در حاليكه سيگنال هاي فرستاده شده از طريق فيبرهاي عصبي بزرگ متوقف مي شوند.
نظريه كنترل گيت در اغلب مواقع براي توضيح مدار فانتوم يا درد مزمن به كار گرفته مي شود.
نظريه كنترل گيت و مغزنظريه كنترل گيت و مغز – مشاوركو – اعصاب موشكنترل گيت به چه نحوي كار مي كندسيگنال هاي درد بعد از صورت گرفتن يك آسيب به سمت نخاع شوكي حركت مي كنند و بعد از آن به سمت مغز مي روند.
قبل از اينكه اطلاعات به سمت مغز انتقال يابند، پيام هاي درد با گيت هاي عصبي مواجه مي شوند كه مجاز بودن يا نبودن اين سيگنال ها براي رفتن به سمت مغز را كنترل مي كنند.
ملزك و والدر برخي از موارد، اين سيگنالها به راحتي عبور مي كنند و درد به صورت شديدتري تجربه مي شود. در ساير موارد، پيام هاي درد به حداقل رسانده مي شوند يا حتي از رسيدن هر يك از آنها به مغز پيشگيري مي شود.
يك بررسي دقيق تر از فرآيند كنترل گيتاين مكانيسم گيت يا قطع متناوب در قسمت نوك پشتي نخاع شوكي بدن صورت مي گيرد.
هر دو مورد فيبرهاي عصبي كوچك (فيبرهاي درد) و فيبرهاي عصبي بزرگ (فيبرهاي نرمال براي لمس، فشار و ساير احساس هاي پوستي)، اطلاعات را به هر دو بخش نوك پشتي انتقال مي دهند.
يك بررسي دقيق تر از فرآيند كنترل گيتيك بررسي دقيق تر از فرآيند كنترل گيت – مشاور كواين دو منطقه هم سلول هاي انتقالي هستند كه اطلاعات را به سمت نخاع شوكي مغز انتقال مي دهند و هم نورون هاي رابط بازدار كننده هستند كه منجر به متوقف شدن يا ممانعت از انتقال اطلاعات حسي مي شوند.
نكاتبا اين وجود، فعاليت فيبر بزرگ منجر به تحريك نورون هاي بازدار كننده اي مي شود كه انتقال اطلاعات درد را كاهش مي دهند.زماني كه فعاليت فيبر بزرگ بيشتري در مقايسه با فعاليت فيبر درد وجود داشته باشد، افراد درد كمتري را تجربه مي كنند. اين بدا معنا است كه گيت هاي درد بسته شده اند.فيبرهاي درد براي نورون هاي رابط بازدار كننده يك سري موانعي را ايجاد مي كنند و اجازه مي دهند كه اطلاعات درد به سمت مغز حركت كند.زماني كه فعاليت فيبر كوچك بيشتري وجود داشته باشد، منجر به غيرفعال شدن نورون هاي بازدار كننده مي شود، در نتيجه سيگنال هاي درد مي تواند به سمت مغز فرستاده شود تا دريافت درد (كه همچنين به عنوان واكنش دهنده به درد شناخته مي شود) صورت بگيرد. به بيان ديگر، گيت هاي درد باز هستند.هر چند كه كنترل گيت احتمالا موثرترين نظريه موجود در درك درد مي باشد، ولي اين نظريه هم بدون مشكل نمي باشد.
تحقيقات بعدي صورت گرفته كه شامل وجود داشتن زياد يك سيستم گيتينگ واقعي در نخاع شوكي بوده اند، نتوانستند جايگزيني را براي اكثر ايده هاي بيان شده توسط ملزك و وال پيدا كنند.
كنترل گيت توضيح مي دهد كه چرا لمس مي تواند منجر به تعديل درك درد شودملزك و وال بيان كردند:
اين فرآيند توضيح مي دهد چرا ما تمايل داريم تا بعد از صورت گرفتن صدمات، آنها را مالش مي دهيم.
براي مثال، زماني كه شما ساق پاي خودتان را به صورت محكم به ميز يا صندلي مي زنيد، ممكن است كه براي چند لحظه مالش دادن نقاط آسيب ديده را متوقف كنيم.
افزايش اطلاعات حسي – لمسي نرمال كمك مي كند تا از فعاليت فيبر درد پيشگيري شود، كه در نتيجه منجر به كاهش درد درك شده مي شود.
همچنين نظريه كنترل گيت در اغلب مواقع براي توضيح اينكه چرا ماساژ و لمس مي تواند براي استراتژي هاي مديريت درد در طول زايمان مناسب باشد، به كار گرفته مي شود.
به دليل اينكه لمس منجر به افزايش فعاليت فيبر بزرگ مي شود، يك نوع تاثير بازدار كننده بر روي سيگنال هاي درد دارد.
خود ملزك و وال بيان كردند كه “گيت” استعاره از درك درد مي باشد، چرا كه صرف نظر از درك شدن يا نشدن فرآيند هاي روان شناسي پيچيده مربوط به اين نظريه توسط افراد، يك روش مفيدي براي كمك به اين افراد مي باشتد تا درك مناسبي را از مفهوم مبنايي داشته باشند.
كندرا چريپزشكان در اغلب مواقع از استعاره گيت به منظور كمك به بيماران استفاده مي كنند تا آنها شناخت مناسبي را در مورد نحوه و دليل نوسان داشتن درد به دست بياورند.
كنترل گيت توضيح مي دهد كه چرا لمس مي تواند منجر به تعديل درك درد شوديك توصيه اي براي داشتن زندگي بهتردر حاليكه نظريه كنترل تمامي جوانب مربوط به نحوه تجربه درد توسط افراد را نشان نمي دهد، ولي نكات مهمي را به ما بيان مي كند.
نظريه ملزك و وال اولين موردي بود كه عوامل روان شناختي را در نظر گرفت كه بر روي درك و تجربه درد تاثيرگذار بودد.
بعد از ارائه مقاله اصلي، يك سري مقاومت ها و مخالفت هايي در برابر اين نظريه صورت گرفت، ولي به زودي به عنوان يك دليل و گواهي در حال رشدي مورد پذيرش قرار گرفت كه به وجود داشتن مكانيسم گيتينگ نخاعي اشاره مي كرد.
اين نظريه كمك كرد تا رهيافت هاي موجود به روش هاي درمان مربوط به مديريت درد تبديل شوند.
مشاوركو : مركز مشاوره روانشناسي و مشاوره آنلاين
جديدترين روش ها و تكنيك هاي روانشناسي و روان درماني با رويكرد آموزشي ، پژوهشي و درمانيبررسي و ارائه جديدترين نظريه روان شناسي از ديدگاه روان شناسان ، روان پزشكان و متخصصين اعصاب و روانرويكرد روان درماني با رويكرد خانواده درماني ، زوج درماني ، درمان اختلالات روان و اختلالات دوران كودكي و نوجواني[۱] Ronald Melzack and PatrickWall
[۲] Kendra Cherry
تمامي حقوق براي مشاور كو : مركز مشاوره روانشناسي و مشاوره آنلاين محفوظ بوده و هرگونه كپي برداري از محتواي انجمن پيگرد قانوني دارد و استفاده با ذكر نام منبع و لينك سايت بلامانع است.
منبع: مشاور كو : مركز مشاوره روانشناسي و مشاوره آنلاين-نظريه كنترل گيت و مغز

برچسب ها گيت , مغز ,
بازدید : 153
11 زمان : 1399:2

يكي از مشكلات شايع در طي مراحل مختلف آموزش توالت رفتن به كودكان، مقاومت آن ها در برابر دفع است.
اين حالت كه جزء اختلالات دفعي دوران كودكي محسوب مي شود، ممكن است از حدود 2 سالگي آغاز شود و حتي تا سنين دبستان نيز ادامه يابد.
لازم است بدانيد هرچه مشكل در سنين پايين تري رخ دهد، درمان آن راحت تر است درحاليكه مشكلات دفعي در كودكان دوران دبستان نياز به ريشه يابي مسايل رواني بيشتري از جمله اضطراب، خشم و مشكلات خانوداگي خواهند داشت.


دليل مقاومت كودك چيست؟داشتن كودكي كه به صورت مداوم مدفوع خود را نگه مي دارد، مي تواند براي شما به عنوان والد بسيار نگران كننده باشد و حتي شما را سردرگم گند.
كودكان به دلايل مختلفي تصميم مي گيرند مدفوع خود را نگه دارند.
بر اساس رويكرد روانكاوي فرويد، نگه داشتن مدفوع به دليل داشتن حس مالكيت كودك نسبت به آن است و كودكان داراي اين رفتار، در بزرگسالي نيز شخصيتي محتكر، نگه دارنده، صرفه جو و گاها خسيس خواهند داشت.
اما در رويكرد رفتاري اعتقاد بر اين است كه كودك مدفوعش را نگه مي دارد، چون براي تخليه ي آن آموزش صحيحي نديده است.
بر اساس اين ديدگاه ممكن است كودك از رفتن به دستشويي ترسيده باشد، ممكن است محيط دستشويي برايش ناخوشايند باشد.
يا از اين طريق موفق به جلب توجه والدين حتي به صورت منفي (تهديد و عصبانيت و…) شده باشد.
در رويكرد سيستمي خانواده اعتقاد بر اين است كه احتمالا در خانواده ي كودك نگه دارنده ي مدفوع، ارتباطات به گونه اي پيش مي رود كه كودك دچار اضطراب، خشم و كمبود توجه است.
او از اين طريق سعي مي كند خشم خود را تخليه كند، نظر ديگران را به خود جلب كند و به والدين نشان دهد كه علي رغم كوچكي اش، مي تواند در جنگ قدرت مخفيانه برنده باشد

بهترين راهكار حل مشكل چيست؟تا به اينجا با مهم ترن ديدگاه هاي روانشناسانه ي مربوط به اختلالات دفعي كودك آشنا شديد.
اما از اين نكته نيز غافل نشويد كه ممكن است مشكلات كودك تان منشا عضوي يا بدني نيز داشته باشند.
به عنوان مثال ممكن است استفاده از رژيم غذايي نامناسب و فاقد فيبر، منجر به ايجاد يبوست مزمن در او شده باشد.
در اين حالت ديواره ي روده دچار اتساع شده و عصب هاي روده اي، حساسيت خود را در برابر احساس دفع از دست مي دهند.
در ادامه ي اين وضعيت، كودك با تاخير بيشتري نياز به دفع را احساس مي كند و مشكل در چرخه اي بي پايان ادامه مي يابد.
بنابراين در گام اول لازم است مشخص كنيد كه مشكلات فرزندتان ناشي از مساله اي عضوي، بدني، تغذيه اي است يا منشا رواني دارد؟
در صورتي كه منشا مساله، غير رواني باشد، مي توانيد از طريق تغيير در عادات غذايي، اضافه كردن مواد حاوي فيبر و سوپ هاي ملين مشكل را رفع كنيد. اما در صورتي كه مشكل داراي منشا رواني است چه بايد كرد؟
جديدترين روش هاي روانشناسي كودكساده ترين تكنيك هاي درماني براي اختلالات دفعي با منشا روانيدر اينجا ساده ترين و كاربردي ترين روش هاي درمان بر اساس رويكرد رفتاري معرفي خواهند شد.
در آموزش هاي مربوط به توالت رفتن تجديد نظر كنيد.در صورتي كه آموزش هاي شما توام با خشونت، ايجاد ترس، تنبيه و يا وسواس نسبت به پاگيزگي باشد، كودك مي تواند در برابر رفتن به دستشويي مقاومت كند.
در اولين گام آموزش ها را مورد بازبيني قرار دهيد.
علاوه بر رفتار خود، بررسي كنيد كه آيا كودك نحوه ي صحيح دفع را آموخته، محل قرار گرفتن ادرار و مدفوع را مي داند؟ و از نحوه ي استفاده از سيفون آگاه است؟
سيستم بدن را به زبان ساده تشريح كنيد.ممكن است دليل مقاومت فرزندتان، احساس مالكيت نسبت به مدفوع باشد.
براي اصلاح اين باور، بدن و كاركد آن را به زبان ساده و داستان گونه براي كودك توضيح دهيد.
مي توانيد از انواع فيلم ها مانند فيلم كاربردي ” بدن من چگونه كار مي كند؟ ” و يا پارك هايي كه به تشريح كاركرد بدن مي پردازند نيز استفاده كنيد.
محيط دستشويي را به جايي مطلوب تبديل كنيد.براي اين كار مي توانيد در دستشويي، عروسك يا وسيله اي جالب قرار دهيد تا كودك براي رفتن به دستشويي ترغيب شود.
در صورت مقاومت كودك، بي توجهي كنيد.ممكن است كودك قصد داشته باشد از طريق اين رفتار شما را كنترل كند.
واكنش هايي مانند تنبيه، دعوا، نگراني و اصرار بيش از حد از جانب شما مي توانيد براي كودك جالب و تقويت كننده باشد و منجر به ادامه ي رفتار شود.
بنابراين بهتر است رفتار دستشويي نرفتن كودك را ناديده بگيريد و در صورتي كه خودبه خود به دستشويي رفت او را تشويق كنيد.
مشكلات ارتباطي خانواده را شناسايي و رفع كنيد.در بسياري از موارد، اختلالات دفعي كودكان ريشه در وجود يك مشكل خانوادگي دارد.
در صورتي كه مسايلي از قبيل مقايسه فرزندان با هم، بي توجهي به كودك، تنبيه، سرزنش، بدرفتاري والدين با يكديگر و مسايلي از اين قبيل وجود داشته باشد، كودك سطح زيادي از اضطراب و خشم را تجربه خواهد كرد.
اين حالت خود را به شكل اختلالات دفعي نشان مي دهد.
براي رفع مشكل لازم است سيستم ارتباطي حاكم بر خانواده را تغيير دهيد. در برخي موارد نيز لازم است به روانشناس يا مشاور مراجعه كنيد تا در تغيير اين سيستم به شما كمك كند.
ارتباط خود با كودك را بهبود دهيد.در پس رفتار لجبازانه ي كودك شما، نياز زيادي به توجه و نوازش نهفته است.
بهتر است براي رفع مشكل در ارتباط تان تجديد نظر كنيد. به فرزندتان توجه كنيد، او را تشويق كنيد، ويژگي هاي مثبتش را بازخورد دهيد و از تغييرات رفتاري او شگفت زده شويد.
كودك تان براي دريافت نوازش و پذيرش بي قيد و شرط از جانب شما، در حال بروز رفتار نشانه دار (مشكلات دفعي) است.
در صورتي كه نياز او به نوازش و تاييد را برطرف كنيد، نشانه ي بيماري (مقاومت در برابر دست شويي رفتن) نيز خود به خود حذف خواهد شد.
در كودكان پيش دبستان و دبستان، محيط مدرسه را بررسي كنيد.در صورتي كه تمامي موارد گفته شده را بررسي كرديد و در كودكان سنين دبستان، مشكل همچنان ادامه داشت، محيط مدرسه را بررسي كنيد.
تجربه ي شرايط تنش زا در محيط مدرسه به ويژه در سال هاي اوليه ي دبستان مي تواند منجر به اختلالات دفعي شود.
در اين زمينه لازم است با مشاور مدرسه نيز مشورت كنيد.
داستان جوجه كوچولوي خجالتيچرا تغذيه يك عامل مهمي براي بهبود يافتن مي باشدتكنيك هاي افزايش اعتماد به نفس كودكانپسرم براي رفتن به دستشويي مقاومت مي كندكودك دو ساله ي پرخاشگر را بيشتر بشناسيد.آيا كودك لجباز مستحق سرزنش است؟بر اساس آنچه در اين مطلب مطالعه كرديد، رفتاري مانند مقاومت در برابر دفع، مي تواند علل متعدد و پيچيده اي از دلايل جسمي تا رواني داشته باشد.
در هيچ يك از اين موارد كودك، مقصر نخواهد بود.
در حقيقت فرزند شما در حال نشان دادن واكنشي است كه برآمده از سيستم خانواده است.
بنابراين تحت هيچ شرايطي، فرزندتان را به خاطر اين رفتار، سرزنش، تنبيه كلامي و يا بدني نكنيد.
لازم است بدانيد، رفتارهاي از اين قبيل مي تواند مشكل را بسيار وخيم تر كند و درمان را سخت تر و طولاني تر نمايد.
بهترين راهكار آن است كه عوامل ايجاد كننده ي مشكل را بررسي كنيد و در جهت رفع آن ها اقدام كنيد تا مشكل در كوتاه ترين زمان ممكن برطرف شود.

منبع: روانشناسي كودك و نوجوان - پسرم براي رفتن به دستشويي مقاومت مي كند

بازدید : 113
11 زمان : 1399:2

زماني كه شما در آستانه ي يك ارتباط عاطفي جديد و جدي قرار مگيريد، مشخص كردن مشكلات ارتباط كه به طور بالقوه ممكن است رخ دهند قدري سخت است.
با اين حال، گاهي با ديدن يك يا دو مشكل و نشانه معمولا ما آن را ناديده مي گيريم اما هنوز اين به اين معني نيست كه شما مي بايست تمام مشكلات اوايل ارتباط را ناديده بگيريد چرا كه بسياري از از اين مشكلات با گذر زمان بدتر مي شوند.
بنابراين، اگر شما چيزي را ميبينيد كه تقريبا يك مشكل به حساب مي آيد- ممكن است فرد مقابل شما كنترل گر باشد، يا هر دوي شما بر سر مسائل مالي بحث مي كنيد- نبايد اين مساله را براي هميشه ناديده بگيريد.
هر چه اين مشكلات يا تفاوت ها زودتر نمود پيدا كنند به همان ميزان در طول زمان بدتر خواهند شد.
شما مي تواند به فرد مقابلتان اين شك و ترديدتان در مورد رابطه را منتقل كنيد و ببينيد كه آيا در مورد اينها كاري مي كند يا نه.


ممكن است آنها بتوانند رفتارهاي منفي را كنترل كنند. اما اگر جايي اين ناهمخواني ها از همان ابتدا وجود داشته باشند، احتمالا بهتر اين است كه اين ارتباط را ترك كنيد چرا كه قرار نيست اين موارد حل شوند يا بهتر شوند.
در اينجا مواردي از اين مسائل هستند كه در طول زمان بدتر مي شوند:
۱٫ نبود كشش جنسياگر هر دوي شما به لحاظ جنسي همخواني نداريد، مي توانيد كاملا بر روي اين مساله با ارتباط برقرار كردن و آزمودن كار كنيد.
اما اين مساله وجود دارد كه گاهي حتي تمرين و تلاش هم جوابگو نخواهد شد.
شروع هر ارتباطي، زماني كه يك زوج در مرحله ي ماه عسل قرار دارند، بايد اين موارد آزمون شوند و روي آ« كار شود. اگر اين جذابيت و كشش جنسي از همان ابتدا وجود ندارد، با گذر زمان معمولا بدتر مي شود.
۲٫ نداشتن هيچ نقطه اشتراكيهرچند نياز هم نيست كه با فرد مقابلتان مانند دوقلوهاي افسانه اي باشيد، با اين حال ايده ي خوبي نيست كه خود را مجبور به ارتباط داشتن با كسي كنيد كه كاملا در تضاد با شماست.
اگر هيچ زمينه ي مشتركي نداريد، نهايتا به زندگي خواهيد رسيد كه هر يك از زوجين زندگي جداگانه اي خواهند داشت هرچند كه در يك خانه زندگي كنند.
اگر شما فردي برون گرا هستيد و فرد مقابلتان يك درونگراست، يا مثلا اگر شما كوه نوردي دوست داريد و فرد مقابلتان اصلا از بيرون رفتن از خانه خوشش نمي آيد، چنين تفاوت هايي مي تواند رفته رفته شما دو نفر را از هم دلزده و خسته كند.
۳٫ يك شخصيت كنترل كننده و طلب كنندهبه علت اينكه افراد معمولا در روزهاي اول ارتباط بهترين رفتارهاي خود را بروز مي دهند، هر گونه نشانه اي از اينكه فرد مقابلتان ممكن است كنترل گر و يا طلب كننده باشد را مد نظر قرار دهيد.
اين رفتارها نه تنها به مرور زمان ممكن است بدتر شوند بلكه همچنين ممكن است نشانه اي از يك شريك سوء استفاده گر و آزارگر باشد. و قاعدتا اينها نشانه هاي فردي است كه شما مي خواهيد از او فرار كنيد.
۴٫ عادات متفاوت از مسائل ماليپول هميشه و غالبا يكي از مسائلي است كه زوجين بر سر آن بحث و دعوا مي كنند بنابراين، شگفت زده نشويد اگر همين مساله باعث دعواي شما دو نفر نيز شود.
اين مساله نيز به مرور ممكن است بدتر شود چرا كه يك جنبه ي مهم در زندگي روزمره است.
يك رابطه را تنها به خاطر اينكه در مورد مسائل پولي استرس داريد به هم نزنيد.
همچنين صرفا به خاطر مديريت مالي فرد مقابلتان به او احترام نگذاريد يا دوسش نداشته باشيد بلكه به جاي اين كارها قبل از اينكه موضوع از كنترلتان خارج شود، راجع به آن صحبت كنبد و تعامل داشته باشيد تا ديدگاههاي همديگر را بر سر اين مساله بدانيد.
اقدامات باليني در سلامت رواندرمان به وسيله مدل سيستم درون خانوادگي IFS۸ عامل جلوگيري از خواب نامناسب و كابوسمشكلات اوايل ارتباط كه به مرور زمان بدتر خواهند شد۵ روش براي داشتن هوش عاطفي بيشتر در محيط كاري۵٫ مشكلاتي از گذشتههر دعوايي راجع به اعضاي خانواده يا افراد قبلي به مرور زمان بدتر خواهد شد بنابراين در صورت بروز اينگونه مسائل سعي كنيد اينها را در نطفه خفه كنيد.
زماني كه در برخورد با مسائل ناشي از گذشته فكر مي كنيد كه همان فرد سابق نيستيد و ديدتان عوض شده و يا موقعيت تغيير كرده است.
بهتر است در همان ابتدا با خودتان توافقي داشته باشيد راجع به اينكه صحبت راجع به چه مسائلي مشكلي ندارد و چه چيزهايي نبايد مورد صحبت قرار بگيرند؟
و اينكه دفعه ي بعد كه اين مساله رخ داد چگونه بايد با آن برخورد كنم و چه برنامه اي داشته باشم.
۶٫ مسائل مرتبط با حد و مرزهامرزهاي نامشخص در ارتباط هميشه منجر به انزجار مي شوند كه مي تواند واقعا در طول زمان بدتر شوند.
اين مرزها هم براي شما و هم براي فرد مقبالتان صدق مي كنند. هرچند همه ي ما مي خواهيم ديگري را عاشقانه دوست داشته باشيم .
مهم نيس چه پيش آيد، با اين حال لازم است كه ما اول خودمان را دوست داشته باشيم و مرزهاي سالم و استانداردهايي مشخصي را تعيين كنيم و بهترين كار اين است.
يكبار كه شما اين كار را انجام دهيد (و فرد مقابلتان همان كار را انجام دهد) يك ارتباط سالم تر و موفق تر خواهيد داشت. نداشتن حد و مرزهاي مشخص در طرفين به مرور زمان بدتر شده و باعث ايجاد خشم از همديگر خواهد شد.
۷٫ عدم توانايايي براي برقراري ارتباطيك ارتباط باز و صادقانه چيزي است كه شما بايد در تمام مدت ارتباط بر روي آن كار كنيد. عادات ارتباطي ضعيف نهايتا به ارتباط آسيب مي رسانند.
اگر هر دوي شما نمي توانيد به شيوه اي سالم دعوا كنيد يا در مورد مشكلات به توافق برسيد، به نظر مي رسد احتمال شكست اين رابطه زياد است.
۸٫ بي احترامي و روراست نبودناگر فردي از همان ابتدا نمي تواند رفتار محترمانه اي از خود نشان دهد، تصور كنيد بقيه ي عمرش چگونه رفتار احترام برانگيز خواهد داشت؟
اگر متوجه چشم چراني يا اعمال و كلماتي از او شديد كه زشت و زننده است و باعث مي شود كه شما با خود بگوييد اين درست نيست، دقت بيشتري به ارتباط و آينده ي خود به خرج دهيد.
به احتمال قوي اصلا اين فرد ارزش صداقت و روراستي را ندارد و اين مي تواند منجر به صدمات و ناراحتي هاي بسيار در طول زندگي شود.

۹٫ خيانتچشم چراني يك مشكل است. اما اگر فكر مي كنيد كه فرد مقابلتان ممكن است خيانت كند يا اگر نشانه هايي بروز مي دهد از اينكه قبلا به كسي خيانت كرده، از اين فرد فاصله بگيريد و خود را نجات دهيد.
عدم وفاداري معمولا عمده ترين عاملي است كه يك ارتباط را بهم مي زند و نشان دهنده ي مشكلات عديده اي است.
نه تنها خيانت به خودي خود مشكل بزرگي است بلكه همچنين ريشه در مسائل و مشكلات عميق تري مانند هر گونه عدم اعتماد و احترام دارد. و اين چيزي نيست كه شما بخواهيد با آن دست و پنجه نرم كنيد.
۱۰٫ راز و رمزهاي ماليبه نظر مي رسد ايده ي خوبي باشد كه اگر بخواهيد راز و رمزهاي مالي خود را در همان چند ماه اول رابطه با فرد مقابلتان در ميان بگذاريد.
و اين اطمينان را حاصل كنيد كه تمام اين اطلاعات را در قرار اول بروز نمي دهيد. اما اين به اين معني نيست كه شما براي هميشه رازهاي خود را پنهان كنيد به خصوص اينكه بهرحال اين رازها روزي مشخص خواهند شد.
اگر فرد مقابلتان حس كند كه شما در مسائل مالي به او اعتماد نميكنيد به احتمال زياد فكر خواهد كرد كه در همه جنبه هاي ديگر نيز شما چيزهايي را پنهان كرده ايد.
اين مساله براي فرد مقابل هم صدق مي كند اگر متوجه شديد كه او تمام مسائل مالي خود را از شما پنهان مي كند، بدانيد كه اين فرد تمايل چنداني به اشتراك گذاردن همه ابعاد زندگيش با شما نيست.
۱۱٫ مشكلاتي در اعتماد كردنزماني كه يكبار اعتماد از بين برود، واقعا برگرداندن اين اعتماد سخت است.
اعتماد بنيان تمام رابطه هاست پس يك بحث و جدل هرچند كوچك بر سر اعتماد بنيان اين رابطه را به هم مي ريزد. اين مشكل مي تواند در طول زمان رشد پيدا كرده و بدتر شود.
حتي ممكن است در جايي منجر به شكست ارتباط و بهم خوردن ازدواج شود.
۱۲٫ جدال هاي ناموثر و ناكارآمدهمانگونه كه قبلا هم گفته شد، مسائل مرتبط با ارتباط برقرار كردن و تعامل با گذر زمان آزار دهنده تر مي شوند.
زوجين نياز دارند تا تعامل خوب و مهارت هاي آن را بلد باشند و اين بخصوص در مدت كشمكش ها خود را نشان مي دهد.
اگر شما اين جدال ها را به خوبي در مراحل اوليه ارتباط جلو نبريد در ادامه ي ارتباط همچنان يك مشكل باقي خواهند ماند و در طول زندگي از آن آسيب خواهيد ديد.

منبع: پريسا نجفي ، مركز مشاوره و روانشناسي ايران - مشكلات اويل ارتباط كه به مرور زمان بدتر خواهند شد

بازدید : 185
11 زمان : 1399:2

فرآيند مشاوره پيش ازدواجمراجعه به مركز مشاوره ايران يا رزرو وقت به صورت تلفنيجلسه اول به شناسايي دو طرف پرداخته مي شود.انجام پكيج هاي تست ازدواج و تحليل توسط روانسنجتشخيص و درماني اختلالات فردي هر كدام از زوجينتشخيص موفقيت رابطه و تفاهم شخصيتي دو طرفارائه راهكارهايي جهت ايجاد تعادل در رابطه و روشهاي درست ميان زوجين در مواجهه با مشكلات و چالشهاچگونگي-مشاوره-پيش-از-ازدواج-براي-ازدواج-موفق-مشاور-كوچگونگي مشاوره پيش از ازدواج براي ازدواج موفق- مشاور كومشاوره قبل از ازدواج چيست؟مشاوره قبل از ازدواج اين امكان را براي افراد فراهم مي كند تا با تيپولوژي شخصيت هاي مختلف آشنا شوند.
علاوه بر آن شخصيت خود را دقيقت بشناسند.
اولين قدم كه هر فرد معمولا براي ازدواج بر ميدارد صحبت كردن و آشنا شدن با كسي است كه ايده آل هاي خود را در او ميبيند.


اما در اين صحبت هاي قبل از ازدواج و به اصطلاح دوران آشنايي بايد چه چيزهايي را مد نظر داشت؟
چه حرف هايي را بايد زد و چه حرف هايي را نبايد بر زبان آورد.
به طور مثال هستند برخي دختراني كه مسائل مادي برايشان مهم است اما از بيان آنها امتناع ميكنند و بعدها پشيمان ميشوند كه چرا در اين باره حرفي نزده اند و ميگويند كه اگر دقيق تر درباره شرايط اقتصادي همسرشان ميدانستند هرگز تن به اين ازدواج نميدادند.
به همين دلايل حتما قبل از اقدام به ازدواج با يك مشاور ازدواج در خصوص مشاوره قبل ازدواج صحبت و در خصوص مشاوره قبل ازدواج مشورت به عمل آوريد.
مشاوره قبل ازدواجاصول كلي در انتخاب همسرمعيارها و اصول كلي كه بايد در انتخاب همسر مدنظر قرار داده شود.
توجه به خانوادهتوجه به جنبه ايمان و تقواتوجه به كفويتتوجه به جنبه رشد و آگاهيتوجه به تناسب سني و جسمياخلاق نيكو توجه به حالت شخصيتي همسرتوجه به عدم اعتياد شوهرلحاظ اقتصادي شوهرنسب محترم داشتن توجه از لحاظ فكري توجه به جنبه مذهبي توجه از لحاظ دوشيزگي توجه از لحاظ زايا بودن حياقدرت همسر داري تدبير داشتنمهرباني خود آرايي براي شوهر از لحاظ خويشاوندي منبع: انجمن روانشناسيمشاوره قبل از ازدواجمشاوره قبل از ازدواج چيست؟ – مشاوركومقابله با ترس از ازدواجاگر ترس و يا اضطراب پيش از ازدواج داريد به نكات زير توجه كنيد:
دانش خود را عميق كنيد
پيدا كردن اولويت ها و جنبه هاي مهم زندگي مهم هستند.
هرچه بيشتر با يكديگر حرف زده و روح و روان هم را بشناسيد، بهتر مي توانيد به انتخاب هاي خود اعتماد كنيد و بيشتر درباره ادامه رابطه فكر كنيد.
به دنبال مسائل مبهم نباشيد، ميزان موفقيت رابطه افزايش مي يابد، هر چند اختلاف نظر در هر رابطه كاملا طبيعي است.
به سخنان طرف مقابل خود توجه كنيد و نظرات شخصي خود را در نظر بگيريد.
بهتر است در مورد انتظارات، باورها، منافع درخواست توضيحات بيشتر كنيد.
مشاورانه – اضطراب پيش از ازدواجموارد قابل مذاكره از موارد غيرقابل مذاكره را تفكيك كنيدمواردي مانند اختلاف مالي، اختلاف سني، علايق، خانوادگي و ازدواج مجدد قابل گفت و گو بوده ولي مواردي همچون اختلاف سلامت رواني و شخصيتي قابل گفت و گو نيست.
افرادي كه از اختلال شخصيتي رنج مي برند اغلب از بيماري خود مطلع نيستند و رفتار خود را طبيعي مي دانند اما رفتارهايي مانند سوءظن و شك كه از آن ها سر مي زند براي همسر كاملا غيرقابل تحمل است .
در اينگونه موارد بهتر است به مشاور ازدواج مراجعه كنيم تا با نشان دادن موانع سعي در برطرف كردن مشكل يا آگاه كردن طرفين كند.
نمناكبا معايب و محاسن خانواده ها قبل از ازدواج آشنا شويدمحاسن خانواده‌هاخانواده و رفتار تك تك اعضاي خانواده بر زندگي شما تاثيرگذار خواهد بود.
بايد در مورد موارد زير سوال كنيد:
مادرهمسرتان چه رفتارهاي مثبتي دارد؟مادر همسرتان با چه كادوهايي شاد مي شود؟مادر او چه روزهايي از سال را مهم مي داند؟پدرهمسرتان چه رفتارهاي مثبتي دارد؟چه كادوهايي پدر او را خوشحال مي كند؟ويژگي هاي خواهر و برادر و شخصيت كلي آن ها چگونه است؟علايق هر يك از خواهر و برادر ها چگونه است؟مادربزرگ و پدربزرگ تا چه حد در زندگي آن ها تاثيرگذار هستند.معايب خانواده‌هاهريك از طرفين، ابتدا بايد بر اساس معيارهاي عرفي جامعه، معايب خانواده‌اي را كه در آن بزرگ شده است، برشمرده و بگويد كه آيا اين معايب در زندگي شخصي و مشترك با همسر آينده‌اش مشكل‌ساز خواهد بود يا نه؟ (اگر مشكل‌ساز خواهد بود، تا چه اندازه؟)همچنين صادقانه بگويد كه افكار و رفتار خودش نيز تحت تأثير اين خلقيات غلط خانوادگي هست يا نه؟ (اگر تحت تأثير است، تا چه اندازه؟)سپس طرف مقابل بدون تعارف و رودربايستي بايد بگويد كه آيا مي‌تواند با چنين روحياتي كنار بيايد يا نه؟
ايران سامانهعلاوه بر اين در مورد خط قرمزهاي خانواده همسرتان از او سوال كنيد تا چه حد اين خط قرمزها با خط قرمزهاي شخصي شما تداخل دارد؟
استفاده از تكنيك هاي مشاوره ازدواجسايت مشاورانه ۹ تكنيك مورد استفاده در مشاوره ازدواج را بيان كرده است.
در اين جا يكي از مهم ترين آن ها به صورت تمثيل بيان مي شود
كشف ريشه هاي ناخودآگاه مشكلاتبرخي از تكنيك هاي مشاوره زوجين يك رويكرد روانشناختي پويا براي درمان بكار مي گيرند.
هدف روشن كردن ريشه هاي ناهشيار مسائل و مشكلات است، خواه اين مشكل مربوط به يكي از طرفين رابطه باشد و يا هر دو. اين نوع از مشاوره زوجين غالبا زماني كه الگوهاي غير عقلاني از عكس العمل وجود دارد، مناسب تر هستند.
اعتقاد مشاور تكنيك روانشناسي پويا بر اين است كه حوادث مهم زندگي و تجارب دوره كودكي تمايلات رفتاري افراد را شكل مي دهند.
چنين تجاربي ممكن است يك نياز تامين نشده يا ديد مخدوشي از واقعيت را ايجاد كنند كه منجر به رفتار نامتعادل و مشكل دار مي شود. بينش به اين حوادث براي تغيير ادراكات و الگوهاي عملكردي رفتار بكار مي رود.
موقعيت هايي مانند سوء استفاده جنسي از كودك يا يك والدين نامناسب مي‌تواند منجر به انتظارات غيرمعقول از يك رابطه شود. انتظارات غير منطقي گاها منجر به عدم اعتماد غير منطقي يا حسادت مي شوند.
در طي مشاوره زوجين، درمانگر تجارب عمده گذشته را به منظور تغيير انتظارات نادرست و روشن كردن واكنش هاي غير منطقي به حوادث كنوني بررسي و كشف مي كند.
مشاورانه – تكنيك مشاوره ازدواجساير روشهاي مشاوره ازدواجروش هاي مختلفي مورد استفاده مشاور پيش از ادواج قرار مي گيرد.
روش گاتمنروايت درمانيدرمان زوجين با محوريت درمان عاطفيتصوير ذهنيروانشناسي مثبت گرازوج درماني برپايه مشاوره فرديمشاوره دوره نامزدي و عقد مشاوره پيش از ازدواج مشاوره دوره نامزدي و عقد مشاوره پيش از ازدواج – مشاوركومشاوره دوره نامزدي و عقداين دوره بسيار حساس است.
زيرا فرد از طرفي بهترين موقعيت شناخت طرف مقابل دارد.
از طرف ديگر عادت كردن و دلبستگي به فرد مقابل به خاطر كشش جنسي و موضوعات فرهنگي سبب مي شود، نتواند تصميم درستي اتخاذ كند.
از نظر روانشناسي اين زمان را “نقطه مرزي پيش از ازدواج” مي نامند.
در اين زمان است كه مشاور بي طرف و متخصص مي تواند كمك كند تا دو زرف تصميم معقول و سنجيده اي اتخاذ كنند.
در اين دوره بايد به نكات زير توجه كرد:
خانواده ها نبايد طرفين را اجبار به تصميم گيري كنند.دلبستگي نبايد بيش از حد شديد شود.رابطه جنسي نبايد در مركز توجه طرفين قرار گيرد.بايد سفر، مهماني، خريد و موقعيت هاي مختلف تجربه شود.

منبع: مشاوركو : مركز مشاوره خانواده و ازدواج - چگونگي مشاوره پيش از ازدواج براي ازدواج موفق

بازدید : 152
11 زمان : 1399:2

با به دست آوردن شناخت بيشتر نسبت به يك فرد، به صورت راحت تري مي توانيد در رابطه با همه موارد با وي صحبت كنيد.
اين بدان معنا نيست كه داشتن يك برخورد ساكت با همسرتان يك مورد مناسبي مي باشد. رابطه شما بدون داشتن تحريك عقلايي و مناسب، به صورت سريع به يك رابطه راكد و ايستايي تبديل خواهد شد.


در صورتي كه نياز به يك شروع كننده مكالمه جديد داريد، سعي كنيد از اين ۱۵ مورد بيان شده در زير استفاده كنيد كه زوجين شاد در مورد آن صحبت مي كنند.
مكالمه رابطه زناشويي موفق - مشاوركو (2)مكالمه رابطه زناشويي موفق – مشاوركواين زوجين در مورد خاطرات واضحي صحبت مي كنندآيا خاطراتي داريد كه آنقدر واضح باشند كه احساس كنيد همين ديروز صورت گرفته است؟
اين خاطره مي تواند يك مورد خنده داري باشد، همانند زماني كه شما نمي توانستيد سوار چرخ فلك شويد، يا يك مورد عاطفي باشد – همانند خاطرات غافلگير كننده شما در مورد تخت خواب و صبحانه.
يادآوري بزرگترين موفقيت ها به شما كمك خواهد كرد تا به ياد بياوريد كه چرا رابطه شما يك رابطه بسيار خاصي مي باشد.
آنها خاطرات مربوط به دوران كودكي را يادآوري مي كننددر روي يك نيمكت همسرتان را در بغلتان بگيريد و آلبوم عكس را با هم نگاه كنيد. در مورد عكس هاي موجود يك خاطره اي را بيان كنيد كه توجه شما را به خودش جلب كرده است (و فراموش نكنيد كه از همسرتان هم بخواهيد كه چنين كاري را انجام بدهد!)
آنها در وسط جوك ها مي خندندكارهاي احمقانه كوچكي كه منجر به خنديدن شما مي شود را به همسرتان بگوييد. شما فقط با يك نگاه كوچك مي توانيد بخنديد. يا اسم يك حيوان خانگي كه آنقدر قابل تمجيد مي باشد كه منجر به گله كردن دوستانتان مي شود.
يا يك تن صدا يا ويژگي فيزيكي كه ذهن شما به صورت مستقيم به يك مكان نامناسبي مي فرستد.
آنها در وسط جوك ها مي خندندآنها در وسط جوك ها مي خندندآنها احساسات خودشان را به اشتراك مي گذارندكينه ورزيدن به دليل يك وجود داشتن يك مشكلي كه مورد دلخواه شما نمي باشد يا در مورد آن جر و بحث داشته ايد، واكنش مناسبي نمي باشد. همسر شما داراي قدرت هاي رواني نمي باشد.
در صورتي كه احساس سردرگمي، بي توجهي يا ناراحتي بكنيد، به صورت صادقانه آنها را بيان كنيد. صحبت كردن در مورد احساسات باعث خواهد شد تا شما ريشه مشكل موجود را شناسايي كنيد.
آنها به صورت مشترك مشكلات خودشان را رفع مي كننددر صورتي كه شما يك سوپر قهرمان باشيد، همسر شما يك حمايت كننده قابل اعتمادي برايتان خواهد بود.
زمانيكه در زندگي حرفه اي خودتان با مشكلاتي مواجه مي شويد، نسبت به درخواست كردن از آنها براي ورود كردن و كمك كردن به حل مشكل هيچ ترسي نداشته باشيد.
ممكن است كه آنها يك راه حل مناسبي را ارائه دهند كه هيچ وقت تصورش را هم نمي كرديد.
آنها در مورد بدلكاران يا قهرمانان صحبت مي كنندبوفي و قاتل خون آشام صرفا شخصيت هاي افسانه اي در ذهن من نمي باشند. اين يك قهرمان شخصي مي باشد و در زماني كه لحظات سختي را در دوره نوجواني داشتم، داستان وي به من كمك زيادي كرده است.
در صورتي كه مي خواهيد يك مورد جالب توجهي را ياد بگيريد، در مورد بدلكاران يا قهرمانان تمدن پاپ سوالاتي را از همسرتان بپرسيد.
آنها داستان هايي را در مورد موقعيت هاي خجالت آور بيان مي كنندآيا تا بحال براي شما پيش آمده است كه از چاله فرار كنيد و در چاه بيافتيد؟
و در نتيجه اين موارد را فراموش كنيد. آيا تابحال پيش آمده است كه يك حرف زشتي را بزنيد كه منجر به شرمنده شدن شما شود؟ و در نتيجه خنديدن را متوقف كنيد.
اين موارد كوچك ارزش نگران شدن ندارند. با بيان كردن يك داستان خنده دار در مورد موقعيت زشت، اين موقعيت را به يك لحظه خنده دار تبديل كنيد.
مكالمه رابطه زناشويي موفق - مشاوركو آنها در مورد تصميمات مشكل صحبت مي كنندتصميمات بزرگ، همانند انتخاب يك مقصد براي ماه عسل، مقدار پس انداز براي دوره بازنشستگي، و پيدا كردن مدرسه مناسبي براي فرزندان، عبارت از تصميماتي مي باشند كه بايد بحث عميقي در مورد آنها صورت بگيرد.
تاخير نكنيد.
تاخير كردن فقط منجر به ايجاد استرس بيشتر در زندگي شما خواهد شد، چرا كه زمان محدودتري را براي ارزيابي تصميمتان خواهيد داشت.
آنها در مورد اتفاقات صورت گرفته در سرتاسر جهان بحث مي كنندبحث هاي مناسب در مورد اتفاقات صورت گرفته در سرتاسر جهان باعث خواهند شد كه ذهن شما هوشيار بماند. سمج بودن يك ماهيت انساني مي باشد، بنابراين من شك دارم كه شما ذهنيت خودتان را تغيير بدهيد.
ولي شما شناخت بهتري را در مور عقيده همسرتان در مورد كارهايش به دست خواهيد آورد و اين مورد كمك خواهد كرد كه نزديك تر شويد.
آنها در رابطه با موارد كوچك بحث مي كنندبراي شروع يك مكالمه، هيچ نيازي به داشتن يك ايده تاثيرگذار بر روي جهان نداريد. تنها كاري كه بايد انجام بدهيد عبارت از مشاهده كردن يك مورد جالب توجه، بيان كردن آن، و پرسيدن سوالات مرتبط با آن از همسرتان مي باشد.
براي سنجيدن اين نظريه، با همسرتان به يك تفرجگاه برويد و مشاهده كنيد كه موارد زيادي وجود دارند كه در مورد آنها مي توانيد صحبت كنيد. اين كار سرگرم كننده خواهد بود!
آنها اختلافات موجود را اعتراف مي كنندزماني كه به همسرتان مي گوييد كه “هيچ چيزي اهميت ندارد”، شما با هيچ شخصي شوخي نمي كنيد. هيچ اجباري وجود ندارد كه شما به تنهايي با چالش هاي خودتان مقابله كنيد.
فروتن باشيد. درخواست كمك بكنيد (شايد اين كمك فقط شامل يك بغل كردن باشد؟). يك فشار دادن محكم و يك گوش شنوا مي تواند هر موقعيتي را به يك موقعيت قابل تحمل تبديل كند.
آنها آرزوهاي خودشان را به اشتراك مي گذارندداشتن وابستگي كامل به يك شخص ديگر براي خوشحال شدن يك مورد نامناسبي مي باشد. در مورد آرزوهاي خودتان كه مربوط به رابطه موجود نمي باشد، با همسرتان صحبت كنيد.
شما اين توانايي را به دست خواهيد آورد كه همديگر را تشويق كنيد و در عين حال به دنبال دستيابي به دلبستگي هاي خودتان باشيد.
آنها بازخورد صادقانه اي را نسبت به يكديگر ارائه مي دهندتفاوتي كه در اغلب مواقع ما بين يك رابطه موفق و يك رابطه شكست خورده وجود دارد، عبارت از ارتباط مي باشد.
براي مثال، داشتن توانايي لازم براي ارائه راهنمايي به همسرتان در يك رابطه عاطفي و در رابطه با مواردي كه منجر به ايجاد انرژي در شما مي شوند (از بين رفتن انرژي شما مي شوند)، باعث خواهد شد كه تفاوت قابل توجهي در كيفيت زندگي جنسي شما ايجاد شود.
آنها كمبود هاي خودشان را مي پذيرندداشتن اشتباه صادقانه يك مورد عادي مي باشد، ولي وانمود كردن به صورت نگرفتن اين اشتباه يك مورد مناسبي نمي باشد. در صورتي كه يك كار بدون فكر يا مضري را انجام داده باشيد، آن را بپذيريد.
در مورد خودتان قضاوت نكنيد، ولي اشتباه خودتان را توضيح بدهيد.
معايب شخصيتي تان را كه مربوط به رفتار ضعيف مي شود را شناسايي كند تا در نتيجه آن بتوانيد رابطه خودتان را تقويت كنيد.
آنها در مورد آينده مشتركشان صحبت مي كنندزوجين شاد در مورد آينده برنامه دارند، به همين دليل سورپرايزهاي ناخوشايندي را انجام نمي دهند.
در صورتي كه ميزان تمايل خودتان به داشتن خانواده را بيان نكنيد، به يك فرد ديگري وابسته خواهيد شد كه هيچ علاقه اي به داشتن بچه ندارد.
هيچ تضميني وجود ندارد كه سازگاري يك مورد قطعي در رابطه شما باشد. به صورت دوره اي در مورد آينده يك سري سوالاتي را از همسرتان بپرسيد تا مطمئن شويد كه جايي در برنامه هاي آينده وي داريد.
منبع: مشاوركو : مركز مشاوره روانشناسي و مشاوره آنلاين - 15 موضوع جذاب براي مكالمه در رابطه زناشويي موفق

تعداد صفحات : 31

درباره ما
آمار سایت
 • کل مطالب : 362
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 15
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 280
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 4365
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 18273
 • بازدید ماه : 40794
 • بازدید سال : 168233
 • بازدید کلی : 168233
 • <
  آرشیو
  اطلاعات کاربری
  نام کاربری :
  رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  کدهای اختصاصی