loading...

عشق و ازدواج

حتما پيش ازدواج در دوره دوستي ، نامزدي و يا عقد مطالعه كنيد

بازدید : 125
11 زمان : 1399:2

سندرم انتخاب رشته چيست؟اكثر دانش آموزان پس از طي مراحل سخت و طولاني و كسب رتبه هاي برتر در كنكور سراسري، با چالشي بزرگتر مواجه مي شوند. چالشي كه منبع مشخصي براي بررسي آن وجود ندارد و من از آن با عنوان “سندرم انتخاب رشته” ياد مي كنم.
داوطلب با نزديك شدن به زمان انتخاب رشته غالبا مجموعه اي از نشانگان از جمله سردرگمي، اضطراب، تشويش ناشي از ناآگاهي، غرق شدن در روياهاي شغلي و گاها عدم واقع بيني را تجربه مي كند.
در اين شرايط او نيازمند دريافت كمك تخصصي به منظور انتخاب مناسب ترين و كارآمدترين گزينه ي شغلي است.
اين گزينه با توجه به ويژگي هاي فردي و شخصيتي، رغبت ها، توانمندي ها، شرايط محيطي و فرهنگي و بازار كار، از فردي به فرد ديگر متفاوت است.
بنابراين به هنگام صحبت كردن در خصوص “انتخاب رشته”، نسخه ي كلي قابل استفاده براي همه ي داوطلبان وجود ندارد و بررسي جامع “شرايط منحصر به فرد” هر داوطلب، بهترين گزينه ي انتخابي او را مشخص خواهد كرد.
رشته مشاوره با روانشناسي و گرايش هاي آن چه تفاوت هايي دارد؟اگرچه رشته هاي از جمله مشاوره، روانشناسي و كليه ي گرايش هاي آن در مجموعه ي رشته هاي ياورانه قرار مي گيرند، اما بهتر است داوطلبان عزيز قبل از اقدام به انتخاب، اطلاعاتي در خصوص تفاوت هاي آن ها داشته باشند.
رشته ي مشاوره كه در مقطع كارشناسي به صورت محض و در مقطع كارشناسي ارشد با گرايش هاي خانواده، تحصيلي، شغلي و توانبخشي مشخص مي شود، دانش بررسي مسايل رواني نوروتيك است.
به اين معنا كه دانشجويان در اين رشته به بررسي مشكلات رواني سطحي افراد جامعه مي پردازند.
اين مشكلات طيف وسيعي از مسايل رواني را در بر مي گيرد و وجه تمايز آن ها با روان نشاسي باليني، در آن است كه در شاخه ي روانشناسي باليني اختلالات سايكوتيك و حاد موضوع مطالعه هستند.
علاوه بر بررسي مسايل نوروتيك، موضوع اساسي و مهم پيشگيري از بيماري و ارتقاء سلامت رواني افراد جامعه از طريق آموزش، نيز از ديگر موضوعات مورد مطالعه در رشته ي تحصيلي مشاوره است.
لازم است داوطلبان عزيز از اين نكته نيز آگاه شوند كه مطالب ذكر شده، تفاوت هاي اساسي مشاوره با روان شناسي باليني در طول دوران تحصيل در مقطع كارشناسي را عنوان كرده است.
اما واقعيت هاي بازار كار بيانگر آن است كه در بسياري از موارد، مشاوران و روانشناسان غالبا فعاليت هايي مشابه انجام مي دهند كه خود جاي بررسي و تحليل دارد.
رتبه ام خوب است اما احتمال قبول شدنم در روانشناسي باليني كم است. چه كنم؟باتوجه به مطالب بالا، در صورتي كه شما داوطلب عزيز با آگاهي نسبتا كامل در خصوص ويژگي هاي شخصيتي و توانمندي هاي خود، فعاليت در رشته هاي ياورانه را براي خود مناسب مي دانيد اما به دليل اختلاف رتبه ي اندك، در روانشناسي باليني امسال پذيرفته نمي شويد، پيشنهاد مي كنيم رشته ي مشاوره را انتخاب كنيد.
باتوجه به واقعيت بازار كار آينده و امكان شركت در كنكور كارشناسي ارشد باليني، انتخاب معقول آن است كه زمان يك ساله ي خود را صرف پرداختن مجدد به كنكور نكنيد و تحصيل در رشته ي مشاوره در يكي از دانشگاه هاي معتبر از جمله علامه طباطبايي، خوارزمي يا تهران را از همين امسال آغاز نماييد.
مشاوره خانواده چيست؟ تحريك جنسي زنان خدمات مشاوره خانواده علائم خيانت كانال مشاوره خانوادهدانشگاه هاي معتبر براي تحصيل در رشته ي مشاورهاگر به دنبال تحصيل در دانشگاه هاي دولتي شهر تهران هستيد، براي تحصيل در رشته ي مشاوره مي توانيد دانشگاه علامه طباطبايي، خوارزمي، تهران، بهشتي و يا الزهرا را انتخاب كنيد.
در دانشگاه هاي دولتي برخي شهرستان ها نيز رشته ي مشاوره، دانشجو مي پذيرد كه يكي از بهترين آن ها دانشگاه اصفهان است. بعد از آن با بررسي همه جانبه ي شرايط داوطلب، دانشگاه هاي شهيد چمران اهواز، رازي كرمانشاه، بندرعباس، شهركرد و خرم آباد نيز قابل پيشنهاد هستند.
نكته ي مهم ديگر آن است كه باتوجه به شهر انتخابي خود، گزينه هاي مناسب براي ادامه تحصيل در رشته ي خود در مقاطع بالاتر را نيز تحليل كنيد.
در حال حاضر دانشگاه هاي ارايه دهنده ي مطقع دكتري در رشته مشاوره عبارتند از دانشگاه علامه طباطبايي، خوارزمي، الزهرا، بندرعباس، مشهد، اردبيل و اصفهان.
آيا من براي تحصيل در رشته ي مشاوره مناسب هستم؟حتي اگر از دوران كودكي، روياي تحصيل در رشته اي مانند مشاوره را در سر داشتيد، پيشنهاد مي كنم براي اتخاذ بهترين تصميم، به يك مشاور خبره مراجعه كنيد.


حتي اگر اين امكان براي تان وجود ندارد و يا به مشاور متخصص، دسترسي نداريد، مي توانيد با انجام آزمون رغبت سنج شغلي هالند و تست شخصيتي شانزده عاملي مايرز بريگز(MBTI) اطلاعات جامعي در خصوص رغبت ها و ويژگي هاي شخصيتي خود به دست آوريد.
بر اساس پژوهش ها انتخاب رشته ي تحصيلي متناسب با شخصيت و توانمندي هاي تان، امكان موفقيت شما را به طرز چشمگيري افزايش مي دهد.
اين در حالي است كه هنوز هم افراد زيادي بر اساس چشم و همچشمي، مدگرايي و يا به منظور كسب پرستيژ اجتماعي دست به انتخاب رشته آن هم از نوع پر خطر و بي ثمر مي زنند.
سرفصل هاي دانشگاهي رشته ي مشاوره در مقطع كارشناسيمهم ترين سرفصل هاي دانشگاهي اين رشته در مقطع كارشناسي عبارتند از:۱) نظريه هاي مشاوره و روان درماني۲) فنون مشاوره۳) نظريه هاي شخصيت۴) روان شناسي رشد
به عنوان فارغ التحصيل رشته ي مشاوره در يكي از بهترين دانشگاه هاي كشور، لازم است شما عزيزان را نسبت به اين مساله نيز آگاه كنم كه اطلاعات دريافتي شما به عنوان فارغ التحصيل رشته ي مشاوره با اطلاعات رايج در جامعه به عنوان روانشناسي تا حد زيادي متفاوت است.
در اين رشته تمركز اصلي بر آموزش روش هاي مختلف درمان و استفاده از نظريات مختلف در درمان مراجعين است.
اين بدين معناست كه اگرچه تحصيل در اين رشته به رشد شخصي تان نيز كمك خواهد كرد، اما هدف اصلي آن يادگيري به منظور درمان است.بنابراين اگر به بررسي مسايل افراد و سير كردن در دنياي ذهني هر فرد، علاقمند نيستيد و يا تمايل داريد با مسايل كاملا روشن و مكانيكي سروكار داشته باشيد، تحصيل در اين رشته را به شما توصيه نمي كنم.
براي كسب خودآگاهي بيشتر در اين زمينه، پيشنهاد مي شود آزمون هاي معرفي شده در بخش قبل را حتما انجام دهيد.
آينده ي شغلي و بازار كار رشته ي مشاوره چگونه است؟با توجه به تغييرات فرهنگي جامعه ايران در دهه هاي اخير، مراجعه به مشاور و روانشناس بيش از پيش مرسوم شده است. به گونه اي كه مراجعه به روانشناس در شهرهاي بزرگ به مراتب بيشتر و در شهرهاي كوچك نيز در حال افزايش است.
افزايش مشكلات رواني از يك سو و رغبت عمومي مردم به مباحث روانشناختي از سوي ديگر، پيش بيني كننده ي آن است كه مشاغل ياورانه در سال هاي آينده جايگاه خوبي را به خود اختصاص خواهند داد.
همچنين با تخصصي شدن و پيچيدگي مشاغل، لزوم گسترش مشاوره شغلي بيش از پيش احساس مي شود.
در حال حاضر فارغ التحصيلان اين رشته مي توانند در مشاغلي از جمله مشاور مدرسه، مدرس مهارت هاي زندگي، مسئول جذب و استخدام در شركت هاي مختلف، معلم، مدرس دوره هاي آموزشي، روانشناس و يا مشاور در كلينيك هاي تخصصي مشغول به كار شوند.
باتوجه به ماهيت گسترده ي اين رشته، فارغ التحصيلان مي توانند در كنار فعاليت هاي درماني، در امر تدريس و يا پژوهش نيز فعال باشند و يا يكي از موارد فوق را به عنوان زمينه ي اصلي شغل خود در نظر بگيرند.
از ميان نهادهاي دولتي نيز سازمان آموزش و پرورش و سازمان بهزيستي از جمله اصلي ترين بازار هاي كار رشته ي مشاوره در مقطع كارشناسي مي باشند.

منبع: مشاوره خانواده | مشاوره تلفني آنلاين حضوري | آدرس مشاور خانواده - رشته ي مشاوره از زبان فارغ التحصيلان دانشگاه هاي برتر كشور

بازدید : 164
11 زمان : 1399:2

۱۷ اميد ازدواج درون گرا با برون گرا آبان ۱, ۱۳۹۷/در ازدواج موفق, دانستني هاي ازدواج /توسط مشاورازدواج درون گرا با برون گرا:يكي از اساسي ترين معيارهاي انتخاب همسر، توجه و شناخت ويژگي هاي شخصيتي اوست.
تا فردي كه مي خواهد ازدواج كند بتواند تصميمي با چشمان باز بگيرد و در ادامه مسير زندگي دچار مشكل نشود.
شناخت شخصيت يك نفر كار ساده اي نيست و معمولا در طي زمان به وقوع مي پيوندد ولي به طور كلي نشانه هايي وجود دارد .
كه مي تواند در مراحل اوليه به شناخت بهتر ما از طرف مقابل كمك كند.
بررسي ازدواج درون گرا با برون گرايكي از ساده ترين روش ها براي رسيدن به اين شناخت اوليه استفاده از نشانه هايي است.
كه تيپ شخصيتي طرف مقابل را معرفي مي كند.
مايرز و بريگز پس از بررسي هاي گسترده ۴ محور اصلي را در شكل گيري شخصيت يك فرد موثر دانسته اند .
كه به شناخت موثر طرف مقابل كمك مي كند.
اين ۴ ويژگي در ادامه معرفي مي شوند.
منبع دريافت انرژياين محور به اين موضوع مي پردازد كه شخص انرژي خود را از طريق خلوت با خود به دست مي آورد يا از طريق ارتباط گرفتن با اطرافيان.
دو سوي اين محور را دو قطب درون گرا و برون گرا تشكيل مي دهند.
درون گراها معمولا غرق تفكرات خويش هستند و محيط پيراموني زياد براي آنها جلب توجه نمي كند.هم چنين ميزان ارتباطات آنها معمولا محدود ولي عميق است.در مقابل افراد برون گرا توجه بيشتري به محيط پيراموني دارند و ارتباطات بيشتري برقرار مي كنند.اهل معاشرت و تفريح هستند و معمولا اعتماد به نفس بيشتري دارند.17 اميد ازدواج درون گرا با برون گرا
ابزار دريافت اطلاعات ازدواجاين محور به بررسي اين موضوع مي پردازد كه شخص چگونه اطلاعات خود را از محيط كسب مي كند.
اين محور دو قطب دارد. در يك سو افراد حسي هستند كه اطلاعات خود را از طريق حواس پنج گانه از محيط كسب مي كنند.
و در سوي ديگر افراد شهودي هستند كه از قواي ذهني خود براي دريافت اطلاعات از محيط استفاده مي كنند.
نحوه تصميم گيري براي ازدواجاين محور به اين مساله مي پردازد كه شخص در موقعيت هاي مختلف براي تصميم گيري از كدام ابزار استفاده مي كند.اين محو دو قطب دارد. در يك سوي افراد متفكر قرار دارند كه منطقي و عيني تصميم گيري مي كنند.و در سوي ديگر افراد احساسي هستند كه بر اساس ارزش هاي خود تصميم مي گيرند.سبك زندگي درون و بيرون گرايي اين محور چنان كه از اسم آن پيداست به بررسي سبك زندگي اشخاص مي پردازد و دو قطب دارد.
در يك طرف شخصيت هاي ساختارمند قرار دارند كه ترجيح مي دهند در چارچوب كار كنند و طبق برنامه ريزي پيش مي روند.
در طرف مقابل افرادي هستند كه در كارهاي خود انعطاف بيشتري نشان مي دهند و زياد مقيد به برنامه ريزي قبلي نيستند.
از تركيب اين چهار مولفه يا محور شخصيتي، ۱۶ تيپ شخصيتي متفاوت پديد مي آيد.
تحقيقات نشان داده است كه ۹۲ درصد همسران جذب شخصيتي با ويژگي هاي شبيه خود شده اند .و ۸ درصد به سمت شخصيتي با صفات متضاد خود مي روند كه به طور كلي اين كار توصيه نمي شود.ممكن است در ابتدا اين امر براي هر دو طرف جذاب باشد ولي معمولا در ادامه زندگي باعث ناخرسندي طرفين مي شود.در مورد ازدواج دو فرد كه يكي شخصيت درون گرا و ديگري شخصيت برون گرا دارد.بهتر است به اين نكته توجه داشته باشيم كه فاصله اين دو در محور درون گرايي و برون گرايي زياد نباشد.امتياز بندي آزمون برون گرايي و درون گراييبراي مثال اگر يكي از طرفين كه برون گراست در ميزان برون گرايي خود از ۱۰ نمره بتواند، نمره ۳ را كسب كند.
بهتر است طرف مقابل كه درون گراست از ۱۰ نمره درون گرايي نمره اي بين ۱ تا ۴ داشته باشد و فاصله اين دو زياد نباشد.
بهترين شكل ازدواج اين است كه هر دو طرف داراي خصوصيت مشابه با هم باشند يا فاصله ميزان درون گرايي و برون گرايي در آنها زياد نباشد.
و در صورتي كه اين فاصله زياد باشد براي مثال يكي يا هر دو از طرفين به صورت افراطي درون گرا يا برون گرا باشند.
نمي توانند با فردي از گروه مقابل زندگي راحت و موفقيت آميزي را تجربه كنند. آن هم با مشاوره قبل ازدواج.
يك زن برون گرا دوست دارد مدت زيادي را به نشستن در كنار همسر و صحبت كردن با او بگذراند.
دوست دارد در مهماني ها شركت كند و به خريد برود.
در حالي كه يك مرد برون گرا تمايل دارد به گردشگري و اكتشاف طبيعت بپردازد و با دوستانش به مسافرت برود.
بنابراين نمي توان به طور كلي ازدواج دو برون گرا را توصيه كرد.
بلكه بايد به هر دو طرف آموزش هاي لازم را داد تا ضمن شناسايي تفاوت هاي خود بتوانند آنها را بپذيرند.
و به تفاوت ها مانند يك مشكل نگاه نكنند تا بتوانند با يكديگر زندگي خوبي را تجربه كنند.


ديگر موارد ازدواج درون گرايي در مورد ازدواج يك شخص با درجه بالاي درون گرايي با كسي كه حدي معتادل از برون گرايي را دارد.بايد گفت كه اگرچه ممكن است اين ازدواج به شكست كامل نينجامد ولي فرد برون گرا در اين رابطه مجبور خواهد بود .كه از بسياري از حقوق خود براي حفظ اين رابطه چشم پوشي كند و محدوديت هايي را بپذيرد.اين عامل در طولاني مدت مي تواند رابطه را به اختلاف و تنش و نهايتا جدايي عاطفي بكشاند.تمام افراد ميزاني از درون گرايي و ميزاني از درون گرايي را به طور هم زمان در شخصيت خود دارند.در مورد همسراني كه يكي درون گرا و ديگري برون گراست لازم است .كه اين زوج ها بدانند در كدام شرايط لازم است از كدام يك از اين دو قطب استفاده كنند.
در زماني كه در كنار همسرتان نيستيد مي توانيد با خيال آسوده هر قطبي را كه در شما غلبه دارد به كار ببريد.
مثلا با خود خلوت كنيد يا به معاشرت با اطرافيان بپردازيد.
ولي در زمان هايي كه در كنار همسرتان هستيد.
بايد براي حفظ رابطه تان به خواسته هاي طرف مقابل نيز توجه داشته باشيد.

منبع : مركز مشاوره ستاره ايرانيان- مشاوره ازدواج- ۱۷ اميد ازدواج درون گرا با برون گرا

بازدید : 111
11 زمان : 1399:2

علي رغم بالا رفتن سن ازدواج و فرار اكثر مردان جوان از اين مسئله هنوز تعداد قابل توجهي از جوانان وجود دارند كه تمايل به ازدواج دارند و براي اين امر به دنبال نيمه ي گمشده ي شبيه به خود مي گردند.

سوالي كه ذهن اكثر اين جوانان را به خود مشغول خواهد كرد در رابطه با اين است كه دختر چادري براي زندگي مناسب تر است يا دختر مانتويي؟

بديهي است كه ازدواج بدون شناخت به هيچ وجه ميسر نمي شود و همه ما ضرب المثل معروف ازدواج هندوانه ي در بسته است را شنيده ايم...

بيشتر پسرهايي كه به ازدواج به شيوه ي سنتي راغب هستند از مادر و يا بزرگتر خود مي خواهند تا خانم چادري يا مانتويي براي او در نظر بگيرند اما مسئله ي ازدواج و شناخت طرفين فقط به لفط محدود نيست...

فرضا شما براي خواستگاري به اطرافيان سپرده ايد تا خانمي محجبه براي امر ازدواج به شما معرفي كنند،پس از پرس و جو خانمي با حجاب چادر و كاملا پوشيده به شما معرفي مي شود و براي آشنايي بيشتر با اطلاع خانواده ها با هم رفت و آمد مي كنيد...ممكن است متوجه تناقض ظاهر و باطن شويد!

به عنوان مثال متوجه شويد اين خانم وقار و حياي يك بانوي متشخص را ندارد...خنده هاي بلند و تلاش براي جلب توجه،صحبت كردن با صداي بلند و يا حتي پوشش تنگ و نامناسب زير چادر نمونه هاي بارز اين مسئله است...با رفت و آمد چند روز كوتاه حقايق مهمي كشف خواهد شد اما نه به اندازه ي كافي!

در مقابل شما دوست داريد با خانمي با پوشش مانتو ازدواج كنيد و اين شخص به شما معرفي شده با كمي رفت و آمد با اين خانم نيز علي رغم ظاهر موجه و با وقار آن روي سكه پيدا مي شود و ...

و حالا به معناي واقعي ميپرسيد ازدواج با دختر چادري و يا مانتويي؟

با ما همراه باشيد...

حيا

حيا واژه اي عربي است كه معادل فارسي آن شرم و وقار است،اين حالت يك نوع فضيلت اخلاقي است كه در روح يك زن يا يك مرد پيدا خواهد شد...

اين گوهر ناياب بسيار بسيار ناياب است و در ظاهر و صورت انسان ها پيدا نخواهد شد...

ممكن است بسيار از افراد حيا را مترادف كلمه ي حجاب بدانند اما اين دو يك چيز نيستند و حجاب تنها جزئي از اين حالت روحاني است...
وقت آن است كه مشخصات يك خانم با حيا را بدانيم

--بانوي با وقار با مردان نامحرم(هرچند فاميل) زياد معاشرت و بگو و بخند نمي كند و در حد احترام و ادب رفتار مي كند

--بانوي با وقار به دنبال جلب نظر ها نيست

--بانوي باوقار با توجه به شان و شخصيت خود لباس ميپوشد و از پوشيدن لباس هاي تنگ و چسبان( هرچند زير چادر) خودداري مي كند.

--بانوي با وقار تا حدي متكبر است

امام صادق(ع) در اين خصوص تاكيد داشته اند كه صفت تكبر و يا همان وقار و سنگيني براي بانوان پسنديده و براي آقايان ناپسند است پس بانوي با وقار هيچ گاه با نامحرمان صميمي نخواهد شد!پس

--بانوي با وقار با نامحرمان متكبر و با همسر خود و محارم صميمي و بي تكبر است

--بانوي با وقار تنهايي و بدون مرد و محارم خود سفر نمي كند

--بانوي با وقار با مردان نامحرم درد و دل نمي كند

اين ها گوشه اي از فضيلت ها و خصوصيات نيكوي يك بانوي با وقار و با حيا است و ممكن شما اين خصوصيات را در خانمي پيدا كنيد كه پوشش چادر ندارد و مانتو مي پوشد...

به ياد داشته باشيد كه همسر با حيا هميشه مواظب حجاب خود و چهارچوب زندگي هم نوعان خود است .بانويي با پوشش مانتو با توجه به شان و شخصيت خود مانتو ميپوشد و هيچ گاه حركت ناشايست از بانوي با وقار سر نخواهد زد.

انتخاب بانويي با پوشش چادر نيز با توجه به موارد فوق بسيار پسنديده است و اگر دليل انتخاب پوشش فقط و فقط رضاي خداوند و عفت شخص باشد هزاران بار بهتر است...همه ي ما مي دانيم كه چادر پوشش برتر و پوشش مادرمان فاطمه ي زهرا(س)اسوه ي حيا و وقار است...پس بايد در هنگام استفاده از آن بسيار محتاط عمل كرد...

مسئله ي مهم ديگر كه بايد در خصوص انتخاب شريك زندگي بدانيد اين است كه ازدواج به شيوه سنتي و معرفي شدن به يكديگر در عصر امروز چندان كاربرد ندارد و بهتر است فرد مورد نظر براي ازدواج را خودتان بپسنديد چراكه شريك زندگي شما با شما زندگي خواهد كرد...

همچنين با آشنايي به شيوه ي سنتي كمتر نسبت به شخصيت يكديگر واقف خواهيد شد پس بايد با رضايت خانواده طرفين مدتي را براي شناخت و آشنايي با خصوصيات يكيديگر در نظر بگيريد

به اميد خوشبخت شدن همه ي زوج ها زير سايه ي اميرالمومنين(ع) و فاطمه ي زهرا(س)

منبع: فرجي ، ازدواج با دختر چادري يا مانتويي ، تالار روانشناسي و مشاوره ازدواج همياري ايران

تعداد صفحات : 31

درباره ما
آمار سایت
 • کل مطالب : 362
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 21
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 377
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 4365
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 18370
 • بازدید ماه : 40891
 • بازدید سال : 168330
 • بازدید کلی : 168330
 • <
  آرشیو
  اطلاعات کاربری
  نام کاربری :
  رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  کدهای اختصاصی